Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót uczniów do szkół. Minister Czarnek zapowiada wsparcie psychologiczne dla uczniów i nauczyciel. Na czym ma polegać?

ICH
Główne założenia programu wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli to: diagnoza problemów uczniów, szkolenia dla nauczycieli, konsultacje z rodzinami i dodatkowe godziny wsparcia.
Główne założenia programu wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli to: diagnoza problemów uczniów, szkolenia dla nauczycieli, konsultacje z rodzinami i dodatkowe godziny wsparcia. Mariusz Kapala
Resort edukacji przygotował program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów i nauczycieli. Jego główne założenia to: diagnoza problemów uczniów, szkolenia dla nauczycieli, konsultacje z rodzinami, dodatkowe godziny wsparcia. W tym roku na realizację programu rząd planuje przeznaczyć 15 mln złotych.

Długotrwała pandemia wymusiła zmianę formy kształcenia dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach oświatowych. Widoczne są tego negatywne skutki. Pogarszanie się kondycji psychicznej uczniów i przeciążenie nauczycieli prowadzeniem lekcji zdalnych. Uczniowie są zmęczeni, apatyczni, odizolowani od bezpośrednich kontaktów rówieśniczych. Skutkuje to trudnościami w nauce, a także wzrostem zachowań ryzykownych czy nadużywaniem korzystania z mediów elektronicznych.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

od 16 lat

Aby temu przeciwdziałać resort edukacji razem ze specjalistami praktykami z zakresu psychologii przygotował program wsparcia psychologicznego i pedagogicznego dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców.

Na czym będzie polegać pomoc psychologiczna dla uczniów i nauczycieli?

Program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego uczniów i nauczycieli będzie się składał z trzech etapów.

Pierwszy z nich przewiduje diagnozę problemów uczniów i podział na grupy o różnym nasileniu problemów oraz bieżące wsparcie uczniów w odbudowaniu relacji rówieśniczych. Etap drugi zakłada opracowanie modelu wsparcia, a także przeprowadzenie szkoleń nauczycieli i specjalistów. Planowane są też konsultacje z rodzicami. W ostatnim z etapów przewidziano pomoc specjalistyczną.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprosiło do współpracy naukowców z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którzy w partnerstwie z przedstawicielami Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, przeprowadzą profesjonalną diagnozę w szkołach. Eksperci zidentyfikują pojawiające się u uczniów problemy – ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Następnie opracują model wsparcia i pomocy uczniom, którzy borykają się z trudnościami psychicznymi.

Program ma rozpocząć się już w kwietniu. W tym roku będzie to działanie pilotażowe, ale zdaniem resortu edukacji wypracowane efekty przełożą się na konkretną ścieżkę reagowania w sytuacji kryzysowej, zarówno w ramach pracy z indywidualnym uczniem, jak i całą klasą. Na ten cel rząd przekazał w tym roku 15 mln zł.

Portal Edukacyjny Perspektywy po raz 23. opublikował ranking najlepszych szkół średnich – liceów i techników. Głównymi adresatami rankingu Perspektyw są uczniowie i ich rodzice, którzy stoją przed wyborem szkoły średniej. Zobacz, jakie licea w Poznaniu zajęły czołowe miejsca w 2021 roku. Oto lista! Przejdź dalej i sprawdź --->

TOP 15 najlepszych liceów w Poznaniu 2021. Najnowszy ranking...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski