Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót uczniów do szkół od września: Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o przygotowania do nauki zdalnej w nowym roku szkolnym

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
26 czerwca rok szkolny 2019/2020 się zakończy. Uczniowie od kilku miesięcy realizowali podstawę programową na odległość. Pojawiają się wątpliwości, czy we wrześniu będzie możliwość powrotu do szkół, a Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do resortu edukacji o przygotowania w zakresie nauczania na odległość, gdyby po wakacjach była konieczność kontunuowania nauki online.
26 czerwca rok szkolny 2019/2020 się zakończy. Uczniowie od kilku miesięcy realizowali podstawę programową na odległość. Pojawiają się wątpliwości, czy we wrześniu będzie możliwość powrotu do szkół, a Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do resortu edukacji o przygotowania w zakresie nauczania na odległość, gdyby po wakacjach była konieczność kontunuowania nauki online. Arkadiusz Gola
Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Czy nauka zdalna będzie realizowana także we wrześniu? Uczniowie, rodzice i nauczyciele zastanawiają się, jak będzie wyglądała nauka w nowym roku szkolnym. Choć Ministerstwo Edukacji Narodowej uspokaja, że planowany jest powrót do tradycyjnej edukacji, to Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o to, by resort edukacji przygotował dla szkół rozwiązania, które usprawnią pracę uczniów i nauczycieli w razie kontynuowania edukacji na odległość po wakacjach.

Nauka zdalna, która rozpoczęła się w marcu zaskoczyła dyrektorów szkół i nauczycieli. Jak dotąd polskie szkoły nie posługiwały się narzędziami do realizowania nauki na odległość. Spowodowało to na początku wiele komplikacji, z którymi musieli zmierzyć się zarówno nauczyciele, jak i rodzice i uczniowie. ZNP apeluje więc o wprowadzenie rozwiązań, które ułatwiłyby pracę szkół we wrześniu, gdyby okazało się, że tradycyjna nauka nie wróci.

– Nauczyciele chcą wrócić do szkół i przedszkoli we wrześniu. Nauczyciele tęsknią za swoimi uczniami. Chcą pracować w szkolnych klasach ze swoimi uczniami. Ale dzisiaj nie wiemy, jaka będzie sytuacja epidemiczna jesienią i być może będziemy musieli zmierzyć się z drugą falą epidemii koronawirusa. Dlatego nie zgadzamy się, aby jesienią w sytuacji ponownego zamknięcia szkół przez rząd, edukacja zdalna miała wyglądać tak, jak przez ostatnie trzy miesiące, czyli by jej ciężar został przerzucony tylko i wyłącznie na barki rodziców i nauczycieli - mówił podczas konferencji prasowej Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Czytaj także: Zakończenie roku szkolnego w 2020 roku: Jak będzie wyglądać rozdanie świadectw? O terminie odbioru świadectwa zadecydują dyrektorzy szkół

Zarząd Główny ZNP opracował i przyjął stanowisko w sprawie rozwiązań ujednolicających pracę szkół w zakresie zdalnej edukacji. Związkowcy domagają się rozwiązań, które umożliwiłby równy dostęp do nauki wszystkim uczniom, bowiem przez ostatnie tygonie pojawiały się kłopoty związane choćby z wykluczeniem cyfrowym.

- Wnioskujemy o podjęcie przez MEN działań, czyli doposażenia placówek w niezbędny sprzęt komputerowy, aby umożliwić wypożyczenie komputerów lub laptopów potrzebującym uczniom i nauczycielom, utworzenia kompleksowej platformy edukacyjnej do zdalnej komunikacji - wyliczają związkowcy.

Podczas gdy Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się ujednolicenia systemu nauki zdalnej, niektórzy nauczyciele podkreślają, że oni sami wypracowali już metody pracy na odległość i nie powinno narzucać się odgórnie narzędzi wszystkim szkołom.

- Myślę, że my już poznaliśmy masę narzędzi, nauczyliśmy się z nimi pracować. Uważam, że szkolenia powinny być prowadzone, ale tylko, jeżeli będą dostosowane do specyfiki danych szkół. Nie jest dobrym pomysłem, by odgórnie narzucono nam naukę nowych narzędzi, bo są grupy nauczycieli, które zapoznały się już z pewną technologią i na co dzień funkcjonuje na wypracowanych metodach. I co ważne – świetnie sobie z tym radzi. Powinniśmy mieć szansę zadecydować o tym, czego potrzebujemy – mówi Jakub Sypniewski.

Czytaj również: Jaki wpływ na polską szkołę będzie miała nauka zdalna? "Osobistego kontaktu z uczniem nie zastąpi nawet najlepsza kamera"

Uczniowie nie wrócą do szkół od września? MEN uspokaja

Sytuacja epidemiologiczna w kraju jest niepewna, dlatego pojawiają się wątpliwości, czy będzie możliwość powrotu uczniów do tradycyjnej nauki w nowym roku szkolnym. Jednak resort edukacji zapewnia, że że trwają przygotowania do rozpoczęcia stacjonarnej nauki po wakacjach.

- Obecnie szkoły pracują w trybie kształcenia na odległość. Przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Zrobimy wszystko, aby dzieci wróciły do szkół od września w normalnym trybie - podkreśla Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski