Powstaną nowe produkty, by ułatwić codzienne życie

  Powstaną nowe produkty, by ułatwić codzienne życie

  Materiał Informacyjny

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Powstaną nowe produkty, by ułatwić codzienne życie
  Praktycznie każda firma, nawet najmniejsza, która ma w planie wprowadzenie na rynek innowacyjnego produktu, może liczyć na dofinansowanie przedsięwzięcia z Funduszy Europejskich. W konkursach odbywających się w ramach Programu Inteligentny Rozwój dofinansowanie można uzyskać na realizację projektu znajdującego się na dowolnym jego etapie: od momentu, gdy jego realizacja wymaga założenia firmy (start-up), po działania już po powstaniu produktu (tzw. działania po-wdro¬że¬nio¬we). Widać to doskonale po konkursach, które już są w toku.
  Powstaną nowe produkty, by ułatwić codzienne życie
  Obecnie trwa kolejny etap konkursu „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”. Nabór wniosków został rozpoczęty 4 kwietnia, zakończony zostanie 29 lipca 2016 r. To konkurs na tzw. szybkiej ścieżce, którą cechuje minimum formalności, a czas od złożenia wniosku do wydania decyzji to najwyżej 60 dni. Adresatami są firmy spełniające kryteria mikro-, małych i średnich firm (w tym nowe start-upy).

  Celem projektu badawczo-rozwojowego jest opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego produktu, procesu lub usługi. Firma, która uzyska dotację, może zlecić realizację części prac B+R podwykonawcy.

  Szczegółowe informacje: www.ncbir.pl.

  Z kolei firma mająca innowacyjny pomysł, który trzeba poprzedzić badaniami, może uzyskać wsparcie w konkursie „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw”. 13 maja został zakończony nabór wniosków w II konkursie. Budżet wyniósł ponad 1 mld zł. Kolejny konkurs ogłoszony zostanie 29 lipca, a nabór po¬trwa od 1 września do 31 października. Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup technologii lub aparatury umożliwiającej prowadzenie prac badawczo-rozwojowych (B+R).

  Szczegóły na stronie internetowej: www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
  Środki przeznaczone bezpośrednio na wdrożenie innowacji do produkcji pozyskać można z kolei w konkursie „Badania na rynek”. Cieszy się on tak ogromnym zainteresowaniem, że zwiększono budżet II etapu do 1 mld zł. Wnioski można składać od 1 czerwca do 31 sierpnia. Więcej na stronie: https://poir.parp.gov.pl/badania-na-rynek/poddzialanie-3-2-1-badania-na-rynek.


  Więcej o Programie
  Inteligentny Rozwój:
  www.poir.gov.pl
  Więcej o funduszach:
  www.funduszeeuropejskie.gov.pl

  Główny Punkt Informacyjny: Poznań – tel.: 61 626 61 93
  e-mail: info.wrpo@wielkopolskie.pl, info.fe@wielkopolskie.pl


  Dobre wzory: projekty już wdrożone
  Piotr Bloch, prezes firmy Apis:

  Wzrost konkurencyjności to efekt konsekwentnie prowadzonej przez nas od wielu lat strategii – szukamy nowych rozwiązań, nie boimy się nowości, a przykład zrewitalizowanej papierni i zastosowania wynalazków najlepiej to potwierdza. Wprowadzone przez nas unowocześnienia są nowatorskie w skali kraju, a nawet Europy. Same innowacje jednak nie dają przewagi konkurencyjnej, należy je odpowiednio wdrożyć i wykorzystać, co nam się udało.

  Firma Apis przy wsparciu funduszy unijnych zrealizowała z sukcesem projekt, dzięki któremu rynek wzbogacił się o biostatyczny i całkowicie ekologiczny papier tekturowy. Produkuje się z niego opakowania zbiorcze typu kartony, co przekłada się na zwiększenie sprzedaży i wzrost konkurencyjności firmy na rynku.

  Robert Gajor, prezes Wikana Bioenergia
  Unia Europejska dąży do tego, by zwiększyć wykorzystanie nawozów organicznych, które regenerują warstwę próchniczą w glebie. Opracowywany przez nas Biona w właśnie taką funkcję ma spełniać. Dodatkowo, dzięki zawartości łatwo przyswajalnego hydratu wapnia, będzie walczył ze zjawiskiem zakwaszenia gleby spowodowanym przez długo¬trwałe stosowanie nawozów sztucznych.

  Firma Wikana Bioenergia dzięki Funduszom Europejskim wprowadziła na rynek innowacyjny nawóz wytwarzany z wykorzystaniem pofermentu – głównego odpadu przy produkcji energii w biogazowniach.  Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo