Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstańcy Wielkopolscy zdobyli samolot dzięki... kiełbasie. Niesamowita historia z Wapna

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Zdjęcie z książki „Ikar rodem z Wapna” Z. Grabowskiego
Powstańcy Wielkopolscy zasługują na wielkie słowa uznania. O jednym z nich, lotniku z Wapna Franciszku Jachu powstała nawet książka. Czyn, którego dokonał, pozwolił powstańcom przejąć niemiecki samolot. Z postawy lotnika dumna jest nie tylko najbliższa rodzina, ale wszyscy mieszkańcy Wapna i jego okolic.

W 1917 Jach ukończył kurs pilotażu na lotnisku Ławica w Poznaniu, w marcu 1918 zdobył szlify oficerskie i został skierowany jako pilot do Szkoły Strzelców Samolotowych w Belgii. Przeszedł tam dalsze przeszkolenie.

Skusiła go kiełbasa

Był 27 grudnia 1918 roku, kiedy to na ulicach Poznania trwają pierwsze walki rozpoczynające Powstanie Wielkopolskie. Leutnant Paul Pohl, niemiecki pilot stacjonujący na lotnisku wojskowym w podpoznańskiej Ławicy, otrzymuje rozkaz odstawienia do Berlina samolotu myśliwskiego Albatros D III. Towarzyszy mu kolega z jednostki Franciszek Jach. Wspólnie się szkolili i walczyli nad Francją. - Polećmy najpierw do Wapna, do moich rodziców. Zabierze Pan wałówkę ze świniobicia - zaproponował Franciszek.

Jako że Niemiec znał dobrze smak kiełbasy z Wapna, przystał na propozycję kolegi, nie czując podstępu. Kiedy Franciszek wraz z towarzyszącym mu Niemcem wylądowali w pobliżu gospodarstwa Jachów w Wapnie, zbiegli się ludzie, którzy pomogli wtoczyć wielki samolot do pobliskiej stodoły. Niemca otoczyła grupa Polaków zaangażowanych w powstanie. Rozbroili go i oświadczyli, że przejmują maszynę. Niemiec otrzymał obiecaną wędlinę i został odstawiony na stację kolejową, skąd wyruszył do Berlina.

Franciszek Jach i jego brat podstępem zdobyli samolot

Tej nocy Franciszek Jach wraz ze swoim bratem Stanisławem zamalowali w stodole czarne krzyże na samolocie, przemalowali je na polskie znaki rozpoznawcze - biało czerwoną szachownicę. W ten sposób, na 10 dni przed zdobyciem lotniska Ławica, powstańcy byli w posiadaniu pierwszego samolotu.

18 stycznia Jach wstawił się w bazie lotniczej na Ławicy. Znalazł się w tzw. grupie bojowej, złożonej z najbardziej doświadczonych pilotów. Grupa ta wspierała działania wojsk powstańczych w styczniu 1919 r. na wszystkich frontach Wielkopolski. Brał udział w walkach w Bydgoszczy, która była rejonem utrzymywanym przez Niemców. Mimo przewagi wroga Jach dał radę - zestrzelił jedną z maszyn przeciwnika. Było to pierwsze zwycięstwo lotnika powstania nad Niemcami. Jach uczestniczył w bombardowaniach jednostek ukraińskich. Walczył następnie w składzie eskadry przemianowanej na 12 Eskadrę Wywiadowczą w starciach wokół Lwowa podczas wojny polsko-ukraińskiej.

W kwietniu 1919 roku zdał egzaminy oficerskie. 8 maja pod Samborem otrzymał rozkaz zniszczenia ukraińskiego balonu obserwacyjnego na uwięzi, kierującego ogniem artyleryjskim na linię kolejową Przemyśl - Lwów. W czasie strzelaniny dopadli go Ukraińcy i wzięli go do niewoli. Na szczęście zdołał się uwolnić, udając Niemca. Za walki na wschodzie jesienią 1920 roku został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

W 1933 roku Franciszek Jach odszedł z wojska w stan spoczynku. Zmobilizowany w 1939, brał udział w kampanii wrześniowej, organizując obronę przeciwlotniczą na szlakach ewakuacji w Dęblinie, Zamościu i Lwowie. Zmarł 13 maja 1944 roku w Lublinie na skutek ran doznanych podczas radzieckiego nalotu na Lublin 9 maja 1944.

Tekst powstał na bazie książki autorstwa Zbigniewa Grabowskiego „Ikar rodem z Wapna”.

Źródło: wagrowiec.naszemiasto.pl

27 grudnia przypada 103 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. To pierwszy raz, gdy obchodzona jest jako święto państwowe. Z tej okazji 26 grudnia odbyła się inscenizacja historycznego przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Kolejne zdjęcie --->

Paderewski znów przyjechał do Poznania! Obchody rocznicy wyb...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski