Powstanie Wielkopolskie bez Paderewskiego?

  Powstanie Wielkopolskie bez Paderewskiego?

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Aż 3,4 mln zł przeznaczył w tym roku samorząd wojewódzki na obchody 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Urząd Marszałkowski poskąpił jednak około 3 tys. zł dla społeczników, którzy od 12 lat organizują happening związany z przyjazdem Ignacego Jana Paderewskiego.
  Dzięki Poznańskiemu Chórowi Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego Wielkopolanie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przenosili się w czasie. Od 1996 r. na Dworcu Głównym było jak 26 grudnia 1918 roku. Na tor przy peronie 4. wjeżdżał spowity dymem i parą pociąg z Gdańska. A w drzwiach pierwszego wagonu stawał mężczyzna w długim, czarnym płaszczu i cylindrze.

  - Witam poznańczyków i Wielkopolan! Powstaje nowa Polska!
  Niech żyje! - wołał Ignacy Jan Paderewski, którego od czterech lat grał Edmund Dudziński z poznańskiego Towarzystwa imienia Hipolita Cegielskiego. Wybitny kompozytor i polityk obdarowany przez mieszkańców regionu kwiatami szedł później do holu dworca, gdzie odbywał się koncert pieśni patriotycznej i kolęd. Poznaniacy na happening przychodzili całymi rodzinami. Żywa lekcja historii robiła wrażenie głównie na najmłodszych mieszkańcach regionu.

  Co roku inscenizacja otrzymywała wsparcie różnych instytucji, między innymi Urzędu Marszałkowskiego.

  - To nie były duże kwoty: trzy, cztery tysiące złotych. Dzięki temu mogliśmy podziękować na przykład kolejarzom, którzy są nam bardzo przychylni - mówi Ryszard Łuczak, dyrektor Poznańskiego Chóru Nauczycieli.

  W tym roku chór jednak dotacji nie dostał. We wrześniu dostał z Urzędu Marszałkowskiego odmowną informację.

  - Na początku roku został ogłoszony konkurs na organizację imprez związanych z rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Wniosku Poznańskiego Chóru Nauczycieli nie było. We wrześniu pieniądze na ten cel zostały już rozdysponowane - odpowiada Tomasz Grudziak, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka, odpowiedzialny za rocznicowe obchody.

  Aktorzy inscenizacji mogą mieć jednak żal do władz województwa. Na początku września w historycznej sali poznańskiego Bazaru, gdzie mieszkał Ignacy Jan Paderewski, marszałek Marek Woźniak z dumą ogłaszał program obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Głównym ich punktem jest wielkie widowisko na placu Wolności reżyserowane przez Filipa Bajona.

  - Ale jesteśmy gotowi wydać więcej, jeśli tylko pojawią się nowe i ciekawe pomysły - mówił wtedy marszałek Marek Woźniak, dając do zrozumienia, że są jeszcze szanse na finansowe wsparcie. Mimo to kilka dni później happening z 12-letnią tradycją nie został uznany za interesujący i nie zyskał uznania Urzędu Marszałkowskiego. Uczestnicy tego przedsięwzięcia nie kryją rozczarowania. Nic dziwnego, bo o Powstaniu Wielkopolskim pamiętają co roku, a nie tylko przy okazji medialnego szumu i okrągłych rocznic. W 2001 r. Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego przyznało chórowi statuetkę Dobosza. Otrzymują go ci, którzy popularyzują historię jedynego zwycięskiego powstania w historii Polski. - Zgadzam się, że Poznański Chór Nauczycieli ma spore zasługi. Ale na dziś nie są planowane żadne zmiany w budżecie - mówi Tomasz Grudziak.

  - Być może przeoczyliśmy jakieś terminy przy składaniu wniosku. - mówi z nadzieją w głosie Ryszard Łuczak. Mimo braku dotacji prawdopodobnie podjęta zostanie próba organizacji inscenizacji. Jeśli dojdzie do skutku, to będzie o wiele skromniejsza niż w ubiegłych latach. Zabraknie m.in. parowozu czy przejazdu kompozytora dorożką przez miasto.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo