Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Wielkopolskie: Poznaniacy witali mistrza, czyli Ignacy Paderewski znowu w stolicy Wielkopolski [ZDJĘCIA]

Joanna Labuda
Joanna Labuda
Poznaniacy witali mistrza, czyli Ignacy Paderewski znowu w stolicy Wielkopolski [ZDJĘCIA]
Poznaniacy witali mistrza, czyli Ignacy Paderewski znowu w stolicy Wielkopolski [ZDJĘCIA] Grzegorz Dembiński
Mistrz Ignacy Paderewski ponownie odwiedził Poznań. Zgodnie z tradycją dzień przed rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyła się inscenizacja, przypominająca o jego przyjeździe do stolicy Wielkopolski. Właśnie to wydarzenie było impulsem, który doprowadził do wybuchu zwycięskiego zrywu. Wybitny artysta i polityk, a późniejszy premier Polski - był wówczas witany przez poznaniaków z wielkim entuzjazmem

Podobnie było w tym roku. Inscenizacja przyjazdu Paderewskiego ponownie zgromadziła na poznańskim dworcu kolejowym tłumy mieszkańców. Tak się dzieje od prawie 30 lat. Oczekujący na wjazd zabytkowego składu wiwatowali i wznosili wczoraj okrzyki: Niech żyje wolna Wielkopolska! Niech żyje Ignacy Jan Paderewski! Niech żyje Poznań!

Po entuzjastycznym przywitaniu maestro, tradycyjnie wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a po chwili mistrz przemówił do tłumu, wzywając do walk o niepodległą Wielkopolskę i Polskę.

– Poznaniacy i Wielkopolanie. Pozdrawiam was w imieniu wszystkich Polaków, szczególnie tych z zagranicy – Ameryki i Europy. Pozdrawiam jako delegat Komitetu Narodowego z Paryża. Jestem szczęśliwy, że mogę być na wielkopolskiej ziemi w Poznaniu, gdzie działacie i cenicie prace organiczną i gospodarczą – mówił wczoraj Ignacy Jan Paderewski. I dodał: Cieszę się, że możemy wspomnieć takich wspaniałych Wielkopolan, jak doktor Karol Marcinkowski, Hipolit Cegielski i wiele innych osób. Ojczyzna nasza się odradza po latach niewoli powstaje nowa Polska. Wzywam wszystkich Polaków do wspólnego tworzenia nowej Ojczyzny od morza po Tatry.

Przypomnijmy, że Ignacy Jan Paderewski przyjechał do Poznania 99 lat temu. 26 grudnia 1918 roku stał się dzięki temu jednym z ważniejszych dni w historii Wielkopolski. Na ulicach miasta odbywały się wówczas liczne antyniemieckie demonstracje, a już kolejnego dnia Wielkopolanie ruszyli do walki o niepodległość. Walczący powstańcy uderzyli na gmachy publiczne, zdobyli koszary, pocztę i kolej. Za przykładem poznaniaków do walki wyzwoleńczej zerwała się cała Wielkopolska.

Powstanie Wielkopolskie okazało się największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, który został zwieńczony wielką wygraną powstańców. Dzięki niemu mieszkańcy naszego województwa odzyskali wolność.

Podczas inscenizacji nie zabrakło też obietnic złożonych zarówno Paderewskiemu, jak i Wielkopolanom.

– Mistrzu i ambasadorze naszej sprawy. Zaaferowany tym, co dzieje się na świecie możesz nie wiedzieć, że w Poznaniu jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego. To 280 mkw. Czy to dużo? Zobowiązuję się, że od przyszłego roku zrobimy wszystko, by eskpozycja miała 3 tys. mkw, tak jak Muzeum Powstania Warszawskiego – powiedział Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Zobacz też: 99. rocznica Powstania Wielkopolskiego: Znamy szczegóły obchodów [SPRAWDŹ]

Zobacz też: Wjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania w 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski