Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w Puszczy Noteckiej w okolicach osady Jeleniec

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Do zdarzenia doszło w poniedziałek 21 marca około godziny 15:30. Z ogniem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pracę strażakom utrudniał silny wiatr.Zobacz zdjęcia --->
Do zdarzenia doszło w poniedziałek 21 marca około godziny 15:30. Z ogniem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pracę strażakom utrudniał silny wiatr.Zobacz zdjęcia --->Roman Tomczak
Do zdarzenia doszło w poniedziałek 21 marca około godziny 15:30. Z ogniem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pracę strażakom utrudniał silny wiatr.

To miał być zwyczajny pierwszy dzień wiosny, kiedy wypatrujemy pierwszych symptomów budzącej się do życia przyrody. To był też pierwszy dzień pracy, po zimowej przerwie, dostrzegalni przeciwpożarowej „Zdroje” pod Sierakowem. To wysoka na 32 metry wieża, z której roztacza się przepiękny widok na panoramę Puszczy Noteckiej. Przy dobrych warunkach pogodowych widoczność z wieży sięga ponad 20 km. Nic więc dziwnego, że jest to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu. Jej podstawową funkcją jest jednak funkcja przeciwpożarowa. Najwyższe partie wieży to miejsce, z którego człowiek wypatruje pierwszych oznak pożaru puszczy. Można bowiem stworzyć najlepsze systemy ostrzegania, ale żaden w nich nie jest w stanie zastąpić ludzkiego oka.

Dorota Rabcewicz od lat pracuje na wieży „Zdroje”. To właśnie dzięki jej obserwacji natychmiast udało się zlokalizować pożar na wysokości osady Jeleniec i szybko postawić na nogi strażaków z całego regionu. Do zdarzenia doszło w poniedziałek 21 marca około godziny 15:30.

Marzy Ci się własny zabytkowy dworek, charakterystyczne, szachulcowe ściany, dach kryty modrzewiowym gontem, a do tego jeszcze piękny park dookoła? Teraz możesz taki mieć! Właśnie taka nieruchomość, położona w Wielkopolsce, została wystawiona na sprzedaż w serwisie otodom.pl. Ile kosztuje i jak wygląda? Czytaj dalej i zobacz zdjęcia XVIII-wiecznego barokowego dworu w Studzieńcu --->

Zamieszkaj w zabytkowym XVIII-wiecznym dworku. Jest na sprze...

- Pożarem objęte zostało ok. 1,5 ha lasu oraz zrębu na granicy powiatów międzychodzkiego i szamotulskiego. W akcji gaśniczej brało udział siedem zastępów straży pożarnej z powiatu międzychodzkiego, a także siedem zastępów straży pożarnej z powiatu szamotulskiego – informował na bieżąco kpt. Marcin Piechocki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie.

Strażakom akcję gaśniczą utrudniał silny wiatr, który sprawiał, że ogień szybko się rozprzestrzeniał. Leśnicy mówią wprost, że gdyby nie szybka obserwacja z wieży, mogło minąć wiele cennych minut, nim rozpoczęłaby się akcja gaśnicza. A wówczas skutku mogłoby być o wiele bardziej dotkliwe.

- Spaliło się runo leśne w sosnowym lesie na terenie Nadleśnictwa Wronki - 0.85 ha. Na terenie Nadleśnictwa Sieraków spaliła się uprawa leśna - 0.13 ha i podszyt w 91-letnim borze sosnowym - 0.12 ha – wylicza Roman Tomczak z Nadleśnictwa Sieraków.

Na miejscu był także obecny zastępca komendanta powiatowego PSP w Międzychodzie - bryg. Roman Grzebieta.

Źródło: miedzychod.naszemiasto.pl

Złośliwi mówią, że Puszcza Notecka to uprawa sosny zwana szumnie lasem, a więc jej znaczenie przyrodnicze jest niewielkie. Mówią tak jednak ci, którzy nie zajrzeli do jej serca. My wybraliśmy się na wycieczkę z przewodnikami z Nadleśnictwa Oborniki. Leśniczy przekonują, że chociaż wszyscy zachwycają się Białowieżą, nasz wielkopolski las potrafi być równie piękny. Zobaczcie sami.  Przejdź dalej --->

Puszcza Notecka pośród lasu sosen skrywa prawdziwe przyrodni...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski