Spis treści
Pożar w rezerwacie archeologicznym
Ogień pojawił się przed północą. Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, że płonie jedna z drewnianych chat. Dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu skierował na miejsce kolejne zastępy gaśnicze. W akcji uczestniczyło dziesięć zastępów z jednostek ratowniczo-gaśniczych nr 1 i 2 PSP w Kaliszu, a także ochotnicy z OSP Dobrzec, Kalisz-Lisi, Piwonice i Sulisławice.
Czytaj także: Zaginęła 12-latka z Wielkopolski. Była widziana w Poznaniu
Ponieważ pożar wybuchł na terenie rezerwatu, strażacy nie mogli podjechać pod płonący budynek i musieli użyć dłuższego węża gaśniczego. Ratownicy musieli nie tylko gasić pożar, ale także ratować sąsiednie zabudowania. Na szczęście ogień nie przeniósł się na kolejne chaty. Nikt też nie ucierpiał.
Spłonął budynek karczmy. Rezerwat nieczynny
Wiadomo, że spłonął budynek, w którym odtwarzano wczesnośredniowieczną karczmę. A jak doszło do pożaru? Na terenie grodziska przebywała grupa rekonstruktorów. W budynku karczmy miało być rozpalone palenisko. Iskra z ogniska miała doprowadzić do pożaru...
- Drodzy Państwo, bardzo nam przykro podawać tę informację, ale w nocy 25 marca spłonęła jedna z naszych chat. W związku z tym w niedzielę 26 marca Rezerwat Archeologiczny będzie nieczynny dla zwiedzających. Podczas pożaru nie ucierpieli ludzie ani zwierzęta, które przebywają na co dzień na terenie Rezerwatu - poinformowano na facebookowym profilu rezerwatu archeologicznego w Kaliszu.
Rezerwat odtwarza wczesnośredniowieczny kaliski gród
Rezerwat archeologiczny na Zawodziu w Kaliszu podlega Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej. Jest on usytuowany jest na terenie wczesnośredniowiecznego kaliskiego grodu. To jedno z najważniejszych miejsc związanych z początkami państwa polskiego. To tutaj miał zostać pochowany Mieszko III Stary.
W 2008 roku odtworzono w rezerwacie częściową zabudowę średniowiecznej warowni, na którą składają się:
- brama wjazdowa do grodu wraz z palisadą i mostem,
- kamienny kurhan,
- siedem drewnianych chat,
- dwupoziomowa wieża obronna,
- wały skrzyniowe,
- fundamenty oraz część przyziemia romańskiej kolegiaty,
- liczne repliki średniowiecznych przedmiotów.
W części etnograficznej znajduje się osiemnastowieczna chata przeniesiona ze starego miasta w Kaliszu.
Źródło: kalisz.naszemiasto.pl
Piękny pałac we Wrześni zachwyca nawet Magdę Gessler! Poznaj...
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?