Pożar w Żywcu i katastrofa ekologiczna. Tysiące śniętych ryb w rzece Sole - alarmuje Polski Związek Wędkarski ZDJĘCIA

Jacek Drost

Wideo

Udostępnij:
Tysiące śniętych ryb pojawiło się w Sole w wyniku pożaru w Żywcu i akcji gaśniczej prowadzonej w magazynie materiałów łatwopalnych przy ul. Stolarskiej - alarmuje Polski Związek Wędkarski. Wędkarze są zrozpaczeni i wkurzeni. - Straty są ogromne. Serce boli - nie ukrywa Wojciech Duraj, prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Bielsku-Białej. I zapowiada, że będą starali się znaleźć winnych.

„Tysiące martwych ryb w Sole po wczorajszej akcji gaśniczej w Żywcu !!!!!! Na powierzchni nadal płynie piana. Zginęły pstrągi, lipienie, klenie, świnki, jazie i bolenie. Całe starania naszych strażników zniweczyło czyjeś niedopatrzenie. Będziemy szukać winnych" - poinformował Zarząd Okręgu PZW w Bielsku-Białej na swoim fanepage'u na Facebooku.

Katastrofa ekologiczna po pożarze w Żywcu

Prezes Duraj wyjaśnił, że właściwe straty będą znane dopiero za jeden, dwa dni. To wtedy okaże się, czy śniętych ryb jest więcej. Podkreślił, że stają na głowie, żeby poprawić rybostan w beskidzkich rzekach i jeziorach, walczą z kłusownikami, a tu taka sytuacja - w kilka godzin zniszczona praca wielu ludzi.

- Padły ryby, którymi zarybialiśmy Sołę w ubiegłym tygodniu, ryby będące na tarliskach. To katastrofa ekologiczna - stwierdził Wojciech Duraj.

Z powodu prowadzonej akcji gaśniczej środki chemiczne dostały się do studzienek kanalizacyjnych, pobliskich cieków wodnych, następnie do Soły, a wraz z nią do Jeziora Żywieckiego. Na niektórych odcinkach rzeki skażenie było tak duże, że poparzone ryby wyskakiwały na brzeg.

Pożar w Żywcu spowodował straty mogące sięgać kilkuset tysięcy złotych

Pożar w Żywcu ZDJĘCIA z pogorzeliska. Bilans pożaru magazynó...

Starszy brygadier Józef Pietraszko, zastępca komendanta powiatowego straży pożarnej w Żywcu stwierdził, że jak tylko tuż po północy pojawiła się informacja, że środki chemiczne spływają do pobliskich potoków, które schodzą z Zabłocia i wpadają do Soły, to strażacy na ujściach postawili zapory.

- Niestety, jak jest wojna, to jakieś koszty muszą być... Priorytetem dla nas było zgaszenie tego, bo obok był magazyn z akumulatorami i warsztat samochodowy. Uratowaliśmy jedną trzecią magazynu i to uważam za bardzo ważne, bo gdyby tego nie udało się zrobić, to prawdopodobnie do teraz by się to paliło - powiedział st. bryg. Pietraszko.

Prezes Duraj stwierdził, że wiadomo, że są rzeczy ważne i ważniejsze. To był duży pożar, trzeba było ratować dobytek, ale ktoś czegoś nie dopatrzył.

- Nasi członkowie płacą składki i oczekują, że wody będą odpowiednio zarybione. Będziemy szukać winnego, będziemy starali się o odszkodowanie - zapowiedział prezes bielskiego Zarządu Okręgu PZW.

AKTUALIZACJA, GODZ. 13.50
Burmistrz Żywca Antoni Szlagor poinformował we wtorek po południu na Facebooku, że posłał na miejsce patrol Straży Miejskiej, który ma rozeznać się w sytuacji. Jednocześnie dodał, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował go, że sprawa ewentualnego skażenia rzeki Soły jest rozpoznawana.

"Rano zostały pobrane próbki wody zarówno z terenu wokół pożaru jak i Rzeki Soły oraz Jeziora Żywieckiego. Informuję wszystkich mieszkańców, że rozpuszczalniki mogły dostać się do kanalizacji deszczowej, natomiast nie dostały się do kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej. Ujęcie wody pitnej znajduje się na Rzece Koszarawie. Woda jest zdatna do picia, spełnia wszystkie normy i wymagania. W związku z powyższym dementuję wszelkie plotki jakoby woda pitna z sieci wodociągowej na terenie miasta była niezdatna do picia"- zapewnił na swoim profilu na FB burmistrz Szlagor.

AKTUALIZACJA, GODZ.17.40
Na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu pojawiło się oświadczenie w sprawie jakości wody pitnej.

"Zarząd MPWiK Sp. z o. o. w Żywcu informuje, że pożar który miał miejsce minionej nocy w Żywcu przy ul. Stolarskiej nie miał żadnego negatywnego wpływu na jakość dostarczanej przez nas wody pitnej. Ponieważ nasze ujęcie wody znajduje na rzece Koszarawa dostarczana przez MPWiK Sp. z o. o. woda spełnia wszelkie normy i jest zdatna do picia" - oświadczył Zarząd żywieckiego MPWiK.

AKTUALIZACJA, GODZ. 20.40

Bielski Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego ustosunkował się na swoim profilu na Facebooku do tego, że jakoby Soła nie została skażona.

"Cały dzień karmieni jesteśmy informacjami że na Sole żadnego skażenia nie było. Zaprosiliśmy TVN i pokazaliśmy jak jest. A jest bardzo źle. Wezwaliśmy też straż miejską żeby dokumentację zrobiono. Zabezpieczyliśmy ryby do badań. Tarło świnki bolenia i jazia nie istnieje. My wędkarze zawsze jesteśmy na szarym końcu. Był na miejscu nasz prawnik. Jeśli władze Żywca nadal nie będą widzieć problemu uderzymy wyżej. Taka sytuacja nie może pozostać bez odpowiedzi" - po można przeczytać na profilu Co Nowego W Okręgu PZW Bielsko-Biała na FB.

Na dowód wędkarze zmieścili kolejne zdjęcia z pozbieranymi śniętymi rybami.

AKTUALIZACJA, GODZ. 23.00
Burmistrz Żywca Antoni Szlagor na swoim profilu na Facebooku ustosunkował się do wpisu Bielskiego Okręgu PZW. Napisał: „Informuję, że wyłowiono 153 śnięte ryby. Nie są to tysiące, jak donoszą niektóre szukające sensacji media. Dodam jednocześnie, że administratorem wód jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a nie Miasto Żywiec. Oczywiście ubolewam nad faktem tego, że doszło do chwilowego skażenia, którego skutkiem jest śmierć tych ryb. Jednak priorytetem było wczoraj ugaszenie pożaru, a więc ratowanie zdrowia i życia ludzkiego" stwierdził burmistrz Szlagor.

Pożar w Żywcu

Pożar w Żywcu ZDJĘCIA Paliły się magazyny z chemikaliami prz...

Materiał oryginalny: Pożar w Żywcu i katastrofa ekologiczna. Tysiące śniętych ryb w rzece Sole - alarmuje Polski Związek Wędkarski ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marian z PZW Bielsko-Biala
Clowieku!Przestanj tak Bezcelnie klamac! Jakie 150 ryb padlo?! Jestem Wedkarzem z Kola polnoc w Bielsku,Wedkuje juz okolo 50 lat.Wiec nie mydlij nam oczu takimi wypowiedziami,najlepiej zamilknij! Bo to my wedkarza dbamy o rybostan,wode i walczymy z klusownictwem.Za to wynagrodzenia nie bierzemy lecz z wlasnej kieszeni dokladeamy!
P
Pasjonat czystych wód.
Pan Burmistrz ubolewa, że doszło do wycieku substancji chemicznych do wód Jeziora Żywieckiego w wyniku pożaru przy ul. Stolarskiej. Jednocześnie ZAPOMINA, że wody potoku Sienka są zanieczyszczane przez lata a on uwaza , że nie ma problemu i to wszystko marginalizuje. Jakaś taka podwójna moralność.
Z
Zaciekawiony
Szanowni Państwo aż przykro czytać niektóre mało inteligentne komentarze. Oczywiście, że doszło do skażenia wód, ponieważ ryby nie umierają w takiej ilości ot tak. Niestety tutaj podjęto trudną decyzję tzw "chwili", która na tym zaważyła. Nie ma co się upatrywać błędu strażaka, bo w tak dramatycznej chwili nie da się pomyśleć o wszystkim. Takie rzeczy się zdarzają i trzeba stawić temu czoła, czemu urzędnicy powinni pomagać.
Jeśli chodzi o katastrofę ekologiczną to mamy tutaj "namacalny" przykład ryb. Idąc o krok dalej. Szanowni Państwo nie znam szczegółów dotyczących pożaru, jednak każdy kto kiedykolwiek chodził do szkoły powinien wiedzieć co się wydziela w wyniku spalania np. benzyny. Media podają 100 samochodów. Dodajmy do tego wszystkie związki które wydzielają się w wyniku spalania rozpuszczalników, materiałów budowlanych itp., jest to bez wątpienia niezła mieszanka. Unoszące się gazy na pewno przenoszą się powietrzem tak jak np. "wałkowany" smog i część mieszanki opada na ziemię. Proszę zwrócić uwagę na fakt jak bardzo może być zanieczyszczona gleba w okolicach Żywca. Warto się zastanowić nad roślinami uprawnymi w okolicach Żywca, nad trzodą która będzie to jadła i ostatecznie nad Nami, którzy zjemy trzodę. Pozdrawiam
A
Adam
Kto za to zapłaci ją proponuje by ten co skazał tą wodę odkupił 200 szt pstrąga Natalka i wpuścił do soły
P
Polak
Jest wojna straty muszą być? Ale gdzie jest, ta wielka, katolicka, wrażliwa Polska kiedy zdarza się katastrofa ekologiczna? Spływa Dunajcem i żre z koryt na salonach oraz kłania się rozdając kasę biskupom a plebs posprząta i piąchę powącha. Polska PiS - dająca Radziwiłłom, żałujaca kalekom, za nic mająca cierpiących od katastrofy. Taka to pisowska Polska.
W
Wera
A burmistrz Żywca bagatelizuje katastrofę ekologiczną, dlaczego? Tak samo jest z zanieczyszczonym powietrzem.
A
Anzi
Juz raz niedawno mieliśmy w Poznaniu katastrofę ekologiczna przez jakieś chemikalia i znowu ten sam powód całe scierwo dostaje się szczurzymi kanałami do jeziora lub rzeki. Najwyższy czas skończyć z dzikimi kanałami wszystko powinno wędrować najpierw do oczyszczalni potem do rzeki i jezior
J
Jarek
Dla mnie informacja, że nie doszło do skażenia to jest czysta bzdura, chyba ten kto ogłosił ten fakt jest "chemicznym zerem".
k
kozień
Myślę, że tym brygadierem powinna zająć się prokuratura. M.in. chciałbym wiedzieć czy było zagrożenie ludzkiego życia lub zdrowia w czasie pożaru. Jeśli nie, to ratując dobytek jakiegoś prywaciarza pan Pietraszko wydał zgodę na zniszczenie dobra publicznego o wartości znacznie większej. Naraził też zdrowie okolicznych mieszkańców poprzez spryskiwanie wszystkiego wokół chemikaliami. Teraz podstawowe pytanie: jaki miał w tym interes pan Pietraszako? Jakie układy łączą go z właścicielem firmy od akumulatorów? Wydaje się, że nie jest to zwykłe niedopatrzenie i ktoś, kto pracuje w zawodzie tak długo potrafi przewidzieć skutki agresywnej akcji gaśniczej. Na te pytania pan Pietraszko powinien odpowiedzieć przed prokuratorem. Do czasu przesłuchania, żeby, żeby mógł się do niego przygotować, myślę, że powinien ten czas spędzić w areszcie.
k
kk
kara dla firmy i dla urzędasów, którzy za kiepskie wypełnianie zadań biorą pieniądze...
Nasze, podatników !!!
A
Arek
Witam. Jest mi przykro jak głupotę zwala się na pożar, zobaczyć wystarczy co ekologia zrobiła z rzeką Koszarawa czy Sola, jak zostało zniszczone koryto czy wodospad na sole pod nowym mostem, to zabiło tysiące ryb, pożar to tragedia. Ale nie zwalajmy wszystkiego na pożar, starsi czytelnicy wiedzą jak rzeki wyglądały za tej okrutnej komuny, ile ryb było i ludzi tysiące się kompalo i auta myli i dywany prali, to głupota pod nazwą ekologia zabija przyrodę a nie pożar, zgodzę się jest skażenie, ale popatrzeć trzeba na wszystko. Nasze jezioro zaniedbane a to nie wina pożaru. Proszę to chore że teraz to tragedia a co się stało z rzekami przez te lata to nikt tego nie uważa za tragedię, no może wentkarze i atarsze pokolenia co wakacje spędzali nad rzekami. Dzięki ale to przykre.
z
zly
te ryby na zdieciu sa wyjete z sieci byc moze klusoli i to nie sa sniete ryby
h
hehe
Czyli są ryby w naszych rzekach!
L
Landers
Gorsze jak Czarnobyl! To Apokalipsa!!! Co za tragiczny tytuł? Już hieny próbują coś na tym ugrać. Każdy pożar jest nieszczęściem, ten również.
e
elew
Co na to wszystko św Florian?
Dodaj ogłoszenie