Poznaj razem z nami gminę Kaczory – zapraszamy na nowy odcinek „Turystycznej Wielkopolski”

Akcja specjalna Turystyczna Wielkopolska
Malownicze ścieżki rowerowe w Kaczorach, jezioro Kopcze, dzwonnica w Zelgniewie oraz dwór w Rzadkowie – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na was w nowym odcinku „Turystycznej Wielkopolski”.
emisja bez ograniczeń wiekowych

W tym odcinku odwiedzimy miasto i gminę Kaczory. – Skąd wzięła się nazwa miasta? Jakie tajemnice skrywa? Jak aktywnie spędzić czas w Kaczorach? Dzisiaj odpowiemy na te i inne pytania – mówi nasz prowadzący Piotr Łuczak.

Według legend nazwa miasta odnosi się do licznie występujących w okolicy kaczek. Pierwsze wzmianki o Kaczorach pochodzą z 1513 roku. Prawa miejskie Kaczory uzyskały w 2022 roku. Jest to więc stosunkowo młode, ale bogate w historię miasto. Nie brakuje tu ciekawych zabytków, takich jak np. kościół św. Andrzeja Boboli. Miasto słynie również ze świetnie przygotowanych ścieżek rowerowych, które z trzema głównymi drogami gminnymi tworzą sieć, umożliwiającą wygodnie zwiedzanie całej okolicy. Jeżeli lubicie aktywny wypoczynek, koniecznie zajrzyjcie też z nami do imponującej pływalni w Kaczorach. Znajdziecie tutaj aż sześć 25-metrowych torów, basen rekreacyjny, zjeżdżalnię, bicze wodne, hydromasaż, trzy sauny, grotę solną i strefę schładzania.

Kolejnym przystankiem na naszej trasie na drodze z Kaczor do Śmiłowa będzie jezioro Kopcze. To akwen polodowcowy, rynnowy, o typowym dla tego typu jeziora podłużnym kształcie i stromych brzegach porośniętych lasem. Dookoła wytyczono wiele wygodnych ścieżek, w tym ścieżkę edukacyjną przez Nadleśnictwo Kaczory. W Śmiłowie zobaczymy z kolei kościół św. Małgorzaty Panny i Męczennicy i Matki Bożej Szkaplerznej oraz grób kaprala Konieczki.

W tym odcinku pokażemy wam również Placówkę Straży Granicznej I linii w Jeziorkach (nie pokażemy bo jej nie ma 😊 może: pokażemy w którym miejscu przebiegała granica Polsko-Niemiecka przed II wojną światową, nową drogę i Wiejski Dom Kultury w Brodnej, dzwonnicę w Zelgniewie, ścieżki rowerowe w Równopolu (bez Równopolu bo tam akurat nie ma ścieżki 😊, Byłą Szkołę Szybowcową Ślizgową, mural upamiętniający Powstanie Wielkopolskie oraz dwór w Rzadkowie. Ten ostatni został zbudowany prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku dla rodzinny Goetzendorf-Grabowscy. Na koniec poznamy walory przyrodnicze Doliny Noteci, legendy z Morzewa i historię Wielkiej Gali Jeździeckiej w Dziembówku. Zapraszamy do oglądania!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski