Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: 15°C w mieszkaniu! Dlaczego mieszkańcy budynku przy ul. Ślusarskiej w Poznaniu nie mają ogrzewania?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
– My marzniemy, w nocy temperatura wewnątrz spada do jakiś 15 stopni – skarżą się mieszkańcy.
– My marzniemy, w nocy temperatura wewnątrz spada do jakiś 15 stopni – skarżą się mieszkańcy. Łukasz Gdak
Lokatorzy ul. Ślusarskiej w Poznaniu od początku sezonu grzewczego nie mają w mieszkaniach ogrzewania. Pomimo zgłaszania sprawy, nie zostały im udzielone żadne informacje.

Brak ogrzewania przy Ślusarskiej

Na dworze robi się coraz zimniej. Nie ulega wątpliwości, że w większości domów i mieszkań zostało już uruchomione ogrzewanie. Niestety, mieszkańcy budynku przy ul. Ślusarskiej 12-13 nie mają zapewnionego ciepła w swoich lokalach.

Od początku sezonu grzewczego nie mamy ogrzewania. Miesiąc temu były ciągnięte rury. Zakopali, położyli płytki i koniec. Nie włączyli nam ciepła. Zgłaszałem sprawę, ale słyszę tylko, że przekazano informację i nic więcej

– mówi jeden z mieszkańców.

Dodaje też:

Gdy było 30 stopni pod koniec czerwca i na początku lipca to jeszcze grzali! A w tej chwili zero. My marzniemy, w nocy temperatura wewnątrz spada do jakiś 15 stopni.

Kiedy zostanie włączone ogrzewanie?

Inna mieszkanka zaznacza, że nie otrzymali od nikogo żadnych informacji, jak długo to potrwa.

Wieczorami jest już bardzo zimno. Byłam nawet skłonna dokupić jakiś dogrzewacz, ale w moim przypadku te dwieście złotych to duża inwestycja. Tym bardziej że cały czas nie wiemy, ile to jeszcze potrwa i czy kupowanie go ma sens. Nikt nam nic nie mówi, ale starszymi ludźmi to nikt nigdy się nie przejmuje.

Veolia. Dlaczego nie ma ogrzewania?

Jak się okazuje, brak ogrzewania wynika, paradoksalnie, z prac związanych z zapewnieniem efektywnych i bezawaryjnych dostaw ciepła.

Sytuacja jest związana z przełączeniem odbiorców z grupowego węzła ciepłowniczego na indywidualny – w ramach projektu „Samodzielni”, który realizujemy dzięki pozyskanym dotacjom z funduszy unijnych. Projekt ma na celu zapewnienie mieszkańcom bardziej efektywnych i bezawaryjnych dostaw już w tym sezonie zimowym, a także w kolejnych latach. Mieszkańcy będą mogli samodzielnie decydować o gospodarce ciepłem w swoim obiekcie (rozpoczęcie i zakończenie sezonu grzewczego). Ponadto, dzięki zrealizowanej inwestycji umożliwiamy mieszkańcom przejście z gazowych podgrzewaczy wody, tzw. junkersów, na ciepłą wodę użytkową z węzła cieplnego

– informuje Agnieszka Nowak z biura komunikacji Veolia Energia w Poznaniu.

Dodaje:

Ze względu na duży zakres oraz złożoność prac technologicznych związanych z procesem zmiany węzłów grupowych na indywidualne, konieczne jest wyłączenie istniejącego węzła grupowego do czasu zakończenia całego procesu. Veolia Energia Poznań swój zakres prac miała gotowy na koniec września, jednak po stronie zarządcy budynku niestety nie zostały wykonane konieczne do rozpoczęcia dostaw ciepła instalacje: w tym elektryczna – potrzebna do uruchomienia węzła ciepłowniczego – oraz instalacja wewnętrzna, umożliwiająca rozprowadzenie ciepła od węzła do instalacji wewnątrz budynku.

Paweł Kaczmarek, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, wyjaśnia przyczyny opóźnienia prac:

W związku z opóźnieniami spowodowanymi opuszczeniem pomieszczeń piwnicznych, wskazanych na lokalizację węzła cieplnego przez dotychczasowych najemców – właścicieli (wskazano inne pomieszczenia piwniczne w sąsiednim budynku), zakończenie robót i uruchomienie węzła planowane jest najpóźniej do 22 października tego roku. Termin jest niezagrożony, natomiast robimy wszystko, aby uruchomienie węzła przyspieszyć. Obecnie trwają roboty budowlane, sanitarne i elektryczne w pomieszczeniu węzła. Sam węzeł został w pomieszczeniu zabudowany, a sieć ciepłownicza do pomieszczenia węzła wprowadzona.

Według informacji od inżynierów pracujących przy tej inwestycji ogrzewanie prawdopodobnie zostanie włączone dopiero koło 19-20 października.

Jesteście ciekawi, w których branżach w Wielkopolsce zarabia się najlepiej? Najnowsze dane podaje "Rocznik Statystyczny Województwa Wielkopolskiego 2020". W  galerii prezentujemy 10 branż w naszym regionie, gdzie jest najwyższe przeciętne wynagrodzenie brutto. Sprawdź zestawienie płac w Wielkopolsce ---->

10 branż w Wielkopolsce, w których zarabia się najlepiej. Tu...

Grzyb zombie najdroższym grzybem świata? Wygląda przerażając...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski