Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: 460 tys. na przekonanie wrogów spalarni

Katarzyna Fertsch
Prawie 460 tysięcy złotych będą kosztowały konsultacje społeczne w sprawie spalarni. Ich przeprowadzenie jest jednak konieczne: bez nich niemożliwe by było dofinansowanie budowy z funduszy unijnych.

Konsultacje rozpoczęły się wczoraj. Konsorcjum firm, które wygrało przetarg na ich przeprowadzenie, ma czas do końca października. Głównym celem wielkiej akcji ma być przekonanie do spalarni mieszkańców Poznania i Czerwonaka.

- Braliśmy pod uwagę trzy lokalizacje: wysypisko w Suchym Lesie, Centralną Oczyszczalnię Ścieków na terenie gminy Czerwonak oraz Elektrociepłownię Karolin - przypomina Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania.

Ostatecznie lokalizacja w Suchym Lesie została wyeliminowana (ze względu na uchwalone tam studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego).
Głównie mieszkańców okolic dwóch pozostałych lokalizacji będą chcieli przekonać do spalarni pracownicy zwycięskiego konsorcjum.

- W Czerwonaku działa komitet protestacyjny. Jest bardzo dobrze zorganizowany. Wydrukowano około czterech tysięcy broszur, które trafiły do mieszkańców - mówi Elżbieta Olędzka-Koprowska z firmy O.K.E.J. Pracownia z Poznania. - Niestety, znalazło się w nich mnóstwo nieprawdziwych informacji.
Jej zdaniem, to właśnie to sprawia, że mieszkańcy obawiają się spalarni. Stąd niepokój mieszkańców Poznania i Czerwonaka o własne zdrowie. Projekt wzbudza kontrowersje, bo tak naprawdę mało o nim wiadomo.

- My dostarczymy wiarygodne, sprawdzone informacje - dodaje Stanisław Gastoł z krakowskiego Przedsiębiorstwa Usługowego "Południe II". Mają one trafić do mieszkańców w formie ulotek, broszur i prezentacji komputerowych. Konsorcjum obu firm wydrukuje także plakaty i zajmie się organizacją spotkań.

W czasie konsultacji będzie też czynna specjalna strona internetowa, na której znajdą się wszystkie informacje (pod adresem internetowym: www.ekokonsultacje.pl).

W ramach przedsięwzięcia przeprowadzony zostanie sondaż na tysiącu osób, mieszkańców będą także przepytywać ankieterzy.

- Planujemy dwa wyjazdy do miast, w których takie spalarnie funkcjonują. Chcemy w ten sposób pokazać, że są one całkowicie bezpieczne. W jednym z nich będą mogli wziąć udział mieszkańcy - mówi Olędzka-Koprowska.

W poniedziałki i czwartki, w pokoju numer 407 poznańskiego magistratu czynny będzie również punkt konsultacyjny. W godzinach od 9 do 16 będzie tam można poznać szczegóły inwestycji.
Jednym z najważniejszych punktów konsultacji będą rozmowy. Stąd pomysł zorganizowania okrągłego stołu odpadowego. Do rozmów zostaną zaproszeni przeciwnicy spalarni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski