Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poznań: 50 zł za mkw ogródka na Starym Rynku. To za drogo! [NOWE FAKTY]

Bogna Kisiel
Ogródki na Starym Rynku w Poznaniu.
Ogródki na Starym Rynku w Poznaniu.
Poznańscy restauratorzy zapłacą miesięcznie za metr kwadratowy ogródka gastronomicznego na Starym Rynku 50 zł. Prezydent postanowił utrzymać ubiegłoroczną stawkę. Zainteresowanym ta propozycja się nie podoba, bo jak mówi właścicielka jednej z pizzerii, "opłaty są zabójcze".

Poznańscy restauratorzy nie zgadzają się na proponowaną przez miasto stawkę za ogródki gastronomiczne na Starym Rynku. Miesięcznie za metr kwadratowy mają płacić 50 zł czyli tyle ile w ubiegłym roku. Stowarzyszenie Restauratorów Poznańskich zapowiada pikiety i akcje protestacyjne.

- Knajpy zostaną udekorowane karykaturami Ryszarda Grobelnego z pikantnymi podpisami - twierdzi Wojciech Prochowski ze stowarzyszenia. A w piśmie skierowanym do prezydenta czytamy: "Niech podczas Euro 2012 cała Polska i zagranica pozna Pańskie prawdziwe oblicze".

Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta poinformował restauratorów o utrzymaniu ubiegłorocznej stawki w połowie marca. Jak twierdzi W. Prochowski, nie ma na to zgody. I przypomina, że są to najwyższe stawki w kraju. I tak np. Wrocław w centralnej strefie pobiera 30 zł za mkw ogródka, stolica nieco ponad 30, a Gdańsk 6 zł.

- Na czym polega ta wyjątkowość poznańskiego Starego Rynku? - pyta W. Prochowski.

Katarzyna Bolimowska, zastępca dyrektora ZDM tłumaczy, że poznański rynek jest mały. W innych miastach takich ogródków może powstać więcej, więc i koszty rozkładają się na większą liczbę najemców.

- Obecne stawki są efektem rzetelnej analizy ekonomicznej. Nie kwestionowano ich - zapewnia K. Bolimowska. - Nie spowodowały "ucieczki" z rynku, a przeciwnie powstało więcej ogródków.

K. Bolimowska podkreśla, że obecne rozwiązania zostały wypracowane wspólnie z restauratorami ze Starego Rynku. W wyniku tych ustaleń ZDM odstąpił od karnej kaucji (wcześniej przepadała, gdy właściciel opóźniał się z płaceniem czynszu). Kaucja jest zwracana. Potrąca się z niej ewentualne zaległości.

- W przypadku problemów finansowych, w szczególnych sytuacjach, rozkładamy zaległości na raty - dodaje K. Bolimowska.

Przypomnijmy jednak, że od kilku lat właściciele lokali gastronomicznym protestowali przeciwko wysokim stawkom za ogródki. W ubiegłym roku najpierw PiS przygotował propozycję ich obniżenia. Później PO przedstawiła projekty dwóch uchwał i stanowiska.

- Dotyczyły one zmian opłat za ogródki, przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego dla Starego Rynku i Wrocławskiej, liczby stref ogródków - mówi Krzysztof Skrzypinski, radny PO. I wyjaśnia, że zmiana stawek nie dotyczyła Starego Rynku, bo ta kwestia należy do kompetencji prezydenta, choć radni apelowali o ich obniżenie.

- Przyjęliśmy stanowisko w tej sprawie, ale ta opinia nie jest dla prezydenta wiążąca - wyjaśnia Łukasz Mikuła, radny PO.

Zdaniem Szymona Szynkowskiego vel Sęka, szefa klubu radnych PiS, decyzja prezydenta o utrzymaniu tak wysokich stawek nie idzie w dobrym kierunku.

- Droższa strefa parkowania, komunikacja i wyższe ceny za ogródki, które mogą przełożyć się na wyższe rachunki dla klientów, zabiją centrum miasta - uważa Sz. Szynkowski vel Sęk.

Ł. Mikuła wskazuje, że w obecnej sytuacji budżetowej trudno liczyć na obniżkę stawek.

- Ten sezon ze względu na Euro może okazać się dobry dla restauratorów - dodaje radny Platformy.

W. Prochowski uważa, że Euro jest wytrychem, któremu niesłusznie przypisuje się wyjątkową moc sprawczą.

- Ulegamy magii mistrzostw - twierdzi W. Prochowski. - Turyści pójdą do Strefy Kibica, a tam nas nie będzie. My nie będziemy mieli z tego nawet funta. Jednak cen, w tym piwa, nie zamierzamy podwyższać.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski