Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: 67. rocznica zakończenia wojny w mieście

Maciej Roik, Paulina Jęczmionka
W wyniku walki o Poznań wiele budynków na Starym Rynku zostało niemal doszczętnie zniszczonych
W wyniku walki o Poznań wiele budynków na Starym Rynku zostało niemal doszczętnie zniszczonych Fot. miejski konserwator zabytków
Dla jednych to rocznica wyzwolenia. Dla innych - symbol początku kilkudziesięcioletniego okresu panowania ZSRR. Pewne jest jedno. 23 lutego 1945 roku był końcem ponad pięcioletniej okupacji stolicy Wielkopolski przez nazistów. W czwartek przypada 67 rocznica tego wydarzenia.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

POZNAŃ.NASZEMIASTO.PL: Poznań po wojnie, Poznań dziś - zobacz jak zmieniło się miasto [ZDJĘCIA]

Poznań na niedzielę: Rocznica wyzwolenia miasta
Jak ginęli poznaniacy w styczniu i lutym 1945 r.

Świadkowie tamtych dni, jak co roku spotkają się, by oddać cześć poległym.

- Nie może nas zabraknąć, bo część naszych członków, to przecież Cytadelowcy - podkreśla Janusz Radłowski, prezes wielkopolskiego zarządu Zwią-zku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. - To osoby, które dzisiaj mają powyżej 90 lat, dlatego nie będą niosły sztandarów. Tym zajmą się uczniowie z dwóch szkół, których patronami są Cytadelowcy. Po oficjalnych uroczystościach, jak co roku weźmiemy udział w spotkaniu z władzami miasta.

Obchody walk o Poznań rozpoczną się o godz. 10 na cmentarzu Miłostowo. Tam m.in. kombatanci, wojskowi oraz samorządowcy złożą kwiaty w kwaterach poległych żołnierzy trzech narodowości walczących w bitwie o Poznań - polskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

Główne uroczystości zaplanowano na godz. 12. Odbędą się one na górnym tarasie Cytadeli Poznańskiej. W imieniu władz Poznania głos zabierze Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta Poznania. W uroczystości nie weźmie udziału prezydent Ryszard Grobelny, który przebywa na urlopie. Na dzisiejszych obchodach pojawi się za to Władimir Tkaczew, konsul generalny Federacji Rosyjskiej.

Po przemówieniu uczestnicy obchodów złożą kwiaty pod pomnikami: Cytadelowców walczących w 1945 roku, żołnierzy radzieckich oraz żołnierzy alianckich.

- Odbędzie się także część nieoficjalna, podczas której z kombatantami spotka się prezydent Dariusz Jaworski - mówi Marek Kalemba, dyrektor gabinetu prezydenta Poznania.

Organizatorzy liczą, że w spotkaniu weźmie udział około 30 kombatantów.
Czy warto pamiętać o rocznicy? Z całą pewnością tak. Bo wbrew różnym opiniom dzień 23 lutego bez wątpienia oznaczał dla poznaniaków koniec nazistowskiej okupacji.

- Niemiecka okupacja odcisnęła się w Poznaniu krwawym piętnem, dlatego 23 lutego 1945 roku był w Poznaniu wielkim świętem - mówi Michał Krzyżaniak, doktorant na Wydziale Historii UAM. - Dzisiaj patrzymy na to z innej perspektywy, bo wiemy, co było potem. Ale to oddzielna historia, która wcale nie oznacza, że wyzwolenia nie było.

Bitwa o Poznań była częścią ofensywy Armii Czerwonej
12 stycznia 1945 roku wojska radzieckie rozpoczęły potężną ofensywę na całej szerokości frontu - od Bałtyku aż po Karpaty.
W ciągu paru dni radzieckie wojsko, nie napotykając żadnego poważnego oporu, znalazło się w okolicy Poznania.

20 stycznia niemieckie dowództwo zaskoczone szybkimi działaniami Armii Czerwonej ogłosiło alarm dla Twierdzy Poznań. Liczebność garnizonu niemieckiego wynosiła wówczas prawdopodobnie 15 tys. żołnierzy. Podobnymi siłami dysponowała Armia Czerwona, która jednak miała przewagę w artylerii, lotnictwie i czołgach.

Po ciężkich walkach Niemcy zostali zepchnięci na Cytadelę. Jej szturm rozpoczęto z 22 na 23 lutego. W trakcie miesięcznych walk o Poznań poległo ok. 5 tys. Niemców i 6 tys. Rosjan. W trakcie szturmu Cytadeli poległo 104 poznaniaków. Bitwa oznaczała także duże straty wśród cywilnych mieszkańców miasta (według szacunków to około 600 osób).

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski