Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Akcja przeciw żebractwu

Anna Jarmuż
Żebractwo to plaga we wszystkich większych polskich miastach
Żebractwo to plaga we wszystkich większych polskich miastach Piotr Warczak
Urząd Miasta od początku lipca, wraz z miejskimi służbami, prowadzi program mający przeciwdziałać żebractwu w mieście. Jednak, czy kampania "Nie ma żebrzących, nie będzie biorących", organizowana po raz trzeci, przynosi efekty? Zdania są bardzo podzielone.

- Dzień dobry! Mówię szczerze. Zbieram na Barmańską Cytrynówkę. Brakuje mi jeszcze 23 złote. Czy mogę prosić o pomoc? - zaczepia na Starym rynku Marek, student z Zielonej Góry, który zatrzymał się w Poznaniu, wracając z festiwalu w Jarocinie.

I tak jest w Poznaniu na co dzień.

CZYTAJ TEŻ:
POZNAŃ: START TRZECIEJ EDYCJI KAMPANII SPOŁECZNEJ PRZECIW ŻEBRACTWU

- Z obserwacji realizatorów programu wynika, że osób żebrzących na terenie miasta spotyka się mniej - stwierdza Lidia Płatek, z wydziału zdrowia i spraw społecznych Urzędu Miasta. - Planowane jest jednak przeprowadzenie ponownej diagnozy tego zjawiska. Ostatnie badania w Poznaniu były wykonane w 2007 roku, przed rozpoczęciem akcji - dodaje.

Ze zdaniem tym nie zgadzają się restauratorzy, którzy mają swoje lokale na Starym rynku.

- Mam wrażenie, że problem ten z roku na rok się nasila - mówi Aneta Szymkowiak, z restauracji Ratuszova. - Jednych żebraków ubywa, ale wciąż przybywają nowi - dodaje.

Fala Żebractwa jest najbardziej widoczna latem. Plagą są zwłaszcza uliczni grajkowie, najczęściej narodowości rumuńskiej. Żebrzą, ponieważ zwyczajnie im się to opłaca.

- Zarabiam dziennie około 30 złotych. Gram przy restauracjach każdego dnia- stwierdza Mihai, który wraz ze swoim pięcioletnim bratem zbiera pieniądze na Starym Rynku.

Najwięcej żebraków można spotkać właśnie w okolicy Starego Miasta.

- Najczęściej spotykamy ich w bocznych uliczkach rynku, ale również przy sklepach i kościołach - mówi jeden z policjantów patrolujących tereny wokół Starego Rynku. - To bardzo popularny sposób zarabiania pieniędzy - dodaje.

W ramach akcji są rozdawane materiały edukacyjne. Znajdziemy na nich hasło kampanii i numer telefonu, pod który powinniśmy zadzwonić, gdy spotkamy osobę żebrzącą. W akcję zaangażowana jest również pomoc społeczna, policja i straż miejska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski