Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Aktywiści z Grupy Stonewall i posłowie zawiesili na maszcie urzędu miasta tęczową flagę. Urzędnicy i strażnicy ją zdjęli

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
W czwartek, na dziedzińcu przed urzędem miasta odbyła się konferencja prasowa zwołana przez Grupę Stonewall i jej sympatyków. Aktywistom LGBT towarzyszyli poznańscy posłowie: Franciszek Sterczewski z KO i Katarzyna Ueberhan z Lewicy. Tuż przed jej rozpoczęciem organizatorzy zawiesili na jednym z masztów przed miejskim budynkiem tęczową flagę. Ta nie spodobała się pracownikom urzędu, którzy ją zdjęli.
W czwartek, na dziedzińcu przed urzędem miasta odbyła się konferencja prasowa zwołana przez Grupę Stonewall i jej sympatyków. Aktywistom LGBT towarzyszyli poznańscy posłowie: Franciszek Sterczewski z KO i Katarzyna Ueberhan z Lewicy. Tuż przed jej rozpoczęciem organizatorzy zawiesili na jednym z masztów przed miejskim budynkiem tęczową flagę. Ta nie spodobała się pracownikom urzędu, którzy ją zdjęli. Łukasz Gdak
- Robimy to, co Jacek Jaśkowiak powinien już dawno zrobić - tymi słowami aktywiści LGBT z Grupy Stonewall wraz z posłem KO Franciszkiem Sterczewskim i posłanką Lewicy Katarzyną Urberhan zawiesili na jednym z masztów przed Urzędem Miasta Poznania tęczową flagę. Tym samym zaapelowali do prezydenta miasta o działania na rzecz społeczności LGBT+. - Prawa człowieka to nie przywileje szlacheckie - mówią. Flaga nie spodobała się jednak strażnikom miejskim, którzy zażądali jej natychmiastowego zdjęcia.

W czwartek, na dziedzińcu przed urzędem miasta odbyła się konferencja prasowa zwołana przez Grupę Stonewall i jej sympatyków. Aktywistom LGBT towarzyszyli poznańscy posłowie: Franciszek Sterczewski z KO i Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

Tuż przed jej rozpoczęciem organizatorzy zawiesili na jednym z masztów przed miejskim budynkiem tęczową flagę.

Polecamy: Tęczowe wolty Jacka Jaśkowiaka. Poseł KO: Prezydent powinien wycofać się ze swoich słów

- Robimy to, co Jacek Jaśkowiak powinien już dawno zrobić - tłumaczy Mateusz Sulwiński, prezes Grupy Stonewall.

Postulaty środowiska LGBT+ w Poznaniu

Tym drobnym gestem aktywiści wraz z politykami chcieli zwrócić uwagę prezydenta Poznania na problemy społeczności LGBT, a także na potrzebę solidarności z mniejszością nieheteronormatywną.

- Sfera symboliczna jest bardzo istotna w przestrzeni publicznej, ale najważniejsze są realne działania. Chcemy więc przedstawić trzy najważniejsze postulaty na rzecz poprawy sytuacji osób LGBT+ w Poznaniu, które kierujemy do prezydenta. Samorząd może zrobić o wiele więcej

- uważa Mateusz Sulwiński.

Aktywiści apelują zatem o zwiększenie budżetu pełnomocniczki prezydenta Poznania do spraw polityki równościowej. Dziś tę funkcję pełni Stella Gołębiewska z którą współpraca Grupie Stonewall układa się dobrze.

- Niemniej uważamy, że ten budżet jest niewystarczający. Jego zwiększenie w efektywny sposób poprawiłoby sytuację osób LGBT+ - zapewnia prezes stowarzyszania.

Hostel dla osób LGBT+

Kolejnym postulatem jest stworzenie hostelu interwencyjnego dla osób nieheteronormatywnych. Tam fachową pomoc miałyby znaleźć np. osoby, które zostały wyrzucone z domu po ujawnieniu swojej orientacji. Pomysł stworzenia hostelu LGBT+ nie jest nowy. Już dwa lata temu w czasie wyborów samorządowych z podobnym pomysłem wyszli przedstawiciele koalicji Lewica. Jednak od tamtej pory takie miejsce na mapie Poznania nie powstało.

Czytaj: Wybory samorządowe 2018: Lewica chce programu pomocy dla osób LGBT+. Poznański hostel pomagałby w przypadku bezdomności

- Osoby LGBT+ są jedną z grup, która jest szczególnie narażona na kryzys bezdomności, zwłaszcza osoby młode, które wychodzą z szafy, bo rodzice nie akceptują ich tożsamości. Takich telefonów odbieramy coraz więcej w ostatnim czasie. My, jako stowarzyszenie nie jesteśmy w stanie zagwarantować takiej pomocy - mówi Sulwiński.

Wskazuje przy tym, że podobne miejsce jest w Krakowie.

Ostatnim postulatem Grupy Stonewall są wytyczne dla pracowników poznańskiego Urzędu Stanu Cywilnego.

- Urząd ten nie cieszy się dobrą sławą wśród osób LGBT+, napotykają tam masę problemów: a to przy zmianie imienia na neutralne płciowo, albo zmianie nazwiska na nazwisko partnera, partnerki tej samej płci. Chodzi też o sprawy o których było bardzo głośno, czyli wydanie dokumentu dziecka, które w akcie urodzenia ma dwie matki

- mówi Sulwiński.

Społeczność LGBT+ wspierają poznańscy posłowie i radni

Członkowie Grupy Stonewall podkreślają, że proponowane przez nich zmiany nie nadszarpną w żadnym stopniu budżetu miasta. - To kwestia dobrej woli urzędników, nie trzeba zmieniać prawa na poziomie krajowym - mówi prezes stowarzyszenia.

Apel wspierają nie tylko obecni na konferencji prasowej posłowie, ale także miejscy radni, którzy podpisali się pod listem do prezydenta Poznania.

Czytaj: Poznańskie teatry i miejsca kultury solidaryzują się ze społecznością LGBT. Wywieszają tęczowe flagi na budynkach

- Pokazujemy nasze wsparcie nie tylko dla postulatów Grupy Stonewall, ale dla całego środowiska LGBT+ - zapewniła Katarzyna Ueberhan.

- Jako posłowie opozycji robimy to, co możemy robić: protestujemy z mównicy, składamy poprawki, a czasem, gdy odbiera nam się głos wybieramy inne formy wsparcia, np. ubieramy kolorowe stroje.

Posłanka Lewicy zapewniła, że w odpowiedzi na tworzenie w Polsce tzw. "stref wolnych od LGBT" wysyłają do rad gmin, miasta, powiatu propozycje zmian i uchwał, by nie godziły w prawa mniejszości, a pokazywało solidarność i przestrzeganie praworządności i praw człowieka.

Czytaj: Radni ze Szczytnik przyjęli deklarację sprzeciwu wobec... "ideologii LGDP i gender". Czy wiedzieli za czym głosują?

Solidarność ze społecznością LGBT+ potwierdził także poseł KO Franciszek Sterczewski, który w ostatnich dniach skrytykował prezydenta Jaśkowiaka za brak empatii w stosunku do aktywistów zawieszających na pomnikach tęczowe flagi. Jaśkowiak stwierdził, że takie działanie może obrażać osoby wierzące.

Przypominamy: Warszawa: Bitwa o Margot, 48 osób zatrzymanych. Michał Sz. w areszcie. Kim jest aktywista LGBT? Protest przed PKiN 8.08 [ZDJĘCIA] [WIDEO]

- Tęcza jest bardzo pozytywna, symbolizuje ludzi, moich przyjaciół. Wszyscy powinniśmy wspierać osoby LGBT, wobec których toczona jest kampania nienawiści przez obecną władzę i media publiczne. Musimy się temu przeciwstawić. Nie możemy zgadzać się też na to, by osoby, które w pokojowy sposób protestują w obronie spraw LGBT były szykanowane, bite przez policję, więzione - mówi poseł KO.

Sterczewski nawiązał tym samym do ostatnich wydarzeń, które miały miejsce w Warszawie podczas zatrzymania aktywistki Margot (oficjalnie Michała Sz.) z kolektywu Stop Bzdurom.

Tęczowa flaga na Urzędzie Miasta Poznania

- Zawiesiliśmy na budynku tęczową flagę, by wyrazić, jak inne miejskie instytucje, solidarność z osobami LGBT+. Poznań musi jasno i odważnie pokazywać swoją solidarność. Społeczność LGBT nie domaga się przywilejów szlacheckich, a respektowania podstawowych praw człowieka - mówi Sterczewski.

Zobacz: Adam Mickiewicz z tęczową flagą. Kto dekoruje poznańskie pomniki w symbole środowiska LGBT? Na zlecenie prokuratury zbada to policja

Jednak zarówno strażnicy miejscy, jak i pracownicy urzędu nie podzielają opinii Sterczewskiego. Jeden ze strażników zlecił natychmiastowe zdjęcie tęczowej flagi z masztu, tłumacząc, że nie ma zgody zarządcy obiektu.

- Zrobimy to, po zakończeniu konferencji - odpowiedział mu poseł KO.

Jednak po zakończeniu konferencji pracownicy urzędu przyszli na dziedziniec i sami ją zdjęli.

Zobacz:

W sobotę, 8 sierpnia, przed komendą policji przy ul. Kochanowskiego w Poznaniu zebrał się tłum ludzi. Dlaczego? Przejdź dalej i sprawdź --->

Poznań solidaryzował się z Margot. Przed komendą policji zeb...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski