Poznań: Allegro wprowadza się do Pixela. Architektura na...

  Poznań: Allegro wprowadza się do Pixela. Architektura na europejskim poziomie [ZDJĘCIA]

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Allegro wprowadza się do Pixela. Architektura na europejskim poziomie [ZDJĘCIA]
  1/18
  przejdź do galerii

  ©Fot. Grzegorz Dembiński

  Pixel, jeden z najciekawszych budynków ostatnich lat w Poznaniu, ma już lokatora. Przez cały styczeń trwała przeprowadzka firmy Allegro, która właśnie się zakończyła. Na korytarzach stoją jeszcze kartony, a sale konferencyjne nie są w pełni umeblowane, ale wszyscy są już "na pokładzie". W kantynie w porze obiadowej spotykamy Arjana Bakkera, pomysłodawcę Allegro i Tomasza Drożdżyńskiego z wykop.pl.
  Kto w przyszłości będzie chciał zjeść obiad w takim towarzystwie, będzie miał do tego wiele okazji, bo kantyna jest ogólnodostępna. Rządzi w niej szef kuchni Japończyk Daisuke Mori. Za zupę pomidorową zapłacimy e 7 zł, za makaron z sosem 14 zł. W ramach kantyny działa też mała piekarnia i cukiernia. Pracownicy, wjeżdżając rano na parking, przez przeszkloną ścianę widzą piekarzy uwijających się przy pieczeniu bułek i rogali.

  - Ciekawostką jest, że wiele rzeczy w Pixelu jest kupionych na aukcjach Allegro. Także meble w kantynie - mówi nam szef projektu Michał Włodarczyk z funduszu Garvest Real Estate, który stawiał biurowce i pokazuje cały zestaw foteli z lat 50. i egzotyczne stoliki kawowe.

  Całość zaprojektowała pracownia JEMS z Warszawy. Także jej projektu jest wielka drewniana lada w holu budynku. Przechodząc z niego w lewo trafia się na salki spotkań oraz sale konferencyjne. Ściany na korytarzach obłożone są białym aluminium dibond. Przy wejściu do każdej z sal wbudowany w ścianę ipad (też kupiony na Allegro, z naklejonym nickiem sprzedającego) informuje o kolejności odbywanych tego dnia spotkań. Każda sala "zamawiana" jest przez pracowników biurowca on-line.

  W minikuchni jest tylko zlew i kran. Po zmianie funkcji leci z niego wrzątek, gotowy do zaparzania herbaty. Z ciekawostek: na korytarzach na piętrach ustawione są specjalne filcowe budki do rozmów przez telefon.

  - Zależało nam na stworzeniu budynku nowoczesnego, przyjaznego ludziom. Takiego, który będzie wnosił coś do miejskiej przestrzeni - mówi Michał Włodarczyk. - Na wiosnę, np. w alei grabowej wzdłuż budynku, staną stoiska z warzywami od lokalnych rolników, u których też zaopatruje się nasza restauracja.

  W 6-piętrowym biurowcu na razie pracuje ponad tysiąc osób. To nie koniec, bo przy Grunwaldzkiej powstaną cztery kolejne budynki. Łącznie będzie tam pracować nawet 5 tys. osób.

  - Idea jest taka, żeby parter każdego z budynków był dostępny dla mieszkańców - mówi Michał Włodarczyk.- W kolejnym gmachu, którego budowę rozpoczniemy pod koniec roku, będzie ogólnodostępna siłownia. W następnych m.in. przychodnia i poczta.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do tyłka wyswietlanie zdjęć

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 79 / 52

  zrezygnowałem z ogladania bo wszystko "skacze" ....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uffff

  purt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 67 / 72

  no nareszcie nadęte bambry zwolnily teletrę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Europejska architektura

  taki jeden (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 100 / 97

  Ktoś chyba nigdy nie był w Europie. Od strony ulicy przeszklony prostokąt to nic oryginalnego. To co ciekawe jest z tyłu..


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z tyłu

  Zgłoś naruszenie treści / 98 / 75

  a jak z tyłu to już nieeuropejskie?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Europejska architektura

  taki jeden (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 61 / 62

  Z tyłu europejskie,.. ale tyłu większość luda nie zobaczy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)

  Zgłoś naruszenie treści / 89 / 46

  architektura kokietuje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Artykuł

  Brontozaur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 93 / 83

  Jak Arjan Bakker jest pomysłodawcą allegro, to ja jestem normalnie wazon z kaktusem pod sam sufit.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  akademia.allegro.pl

  Zgłoś naruszenie treści / 109 / 65

  Twórcą i pomysłodawcą serwisu Allegro jest Arjan Bakker, który wspólnie z wówczas 19-letnim zapalonym programistą Tomkiem Dudziakiem stworzyli i rozwinęli własną koncepcję bezpiecznego handlu w...rozwiń całość

  Twórcą i pomysłodawcą serwisu Allegro jest Arjan Bakker, który wspólnie z wówczas 19-letnim zapalonym programistą Tomkiem Dudziakiem stworzyli i rozwinęli własną koncepcję bezpiecznego handlu w polskim Internecie. W 2000 roku zespół Allegro liczył zaledwie 8 osób, a za naszą kwaterę główną służyło 2-pokojowe mieszkaniezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No nie do końca.... ; )

  Ucho od śledzia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 78 / 53

  "2 pokojowe mieszkanie" to w rzeczywistości spora kamienica przy ulicy Ostroroga 16, które podaje się jako pierwszy adres Allegro, co można bez trudu sprawdzić poprzez na:...rozwiń całość

  "2 pokojowe mieszkanie" to w rzeczywistości spora kamienica przy ulicy Ostroroga 16, które podaje się jako pierwszy adres Allegro, co można bez trudu sprawdzić poprzez na:
  http://web.archive.org/web/20000524142302/http://www.allegro.pl/company.html

  BTW Bakker wyznał w jednym z wywiadów że nie tyle wymyślił Allegro co z Dudziakiem skopiowali jeden z niemieckich serwisów - nazwy nie pamiętam, ale może akademia.allegro.pl podpowie : ) Za to go podziwiam, bo mało jest ludzi który potrafią skopiować coś z zachodu i nie głosić na prawo i lewo że sami to wymyślili.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Artykuł

  Brontozaur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 61 / 54

  Fucktycznie...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo