Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Architekt miasta odchodzi. Kto go zastąpi?

Karolina Koziolek
Andrzej Nowak w instytucjach publicznych przepracował 28 lat. Wcześniej był projektantem w „Miastoprojekcie - Poznań”
Andrzej Nowak w instytucjach publicznych przepracował 28 lat. Wcześniej był projektantem w „Miastoprojekcie - Poznań” Archiwum prywatne
Andrzej Nowak odchodzi na emeryturę. Architekci są zdania, że to dobry moment na reformę zarządzania przestrzenią w Poznaniu.

Andrzej Nowak, od dekady architekt miasta i dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miasta, odchodzi na emeryturę. - Pracę w urzędzie zakończę 28 sierpnia. Podjąłem decyzję o przejściu na zasłużoną emeryturę - tłumaczy.

Nowak był dyrektorem WUiA od lutego 2007 roku. Wcześniej przez 19 lat zajmował stanowisko głównego architekta wojewódzkiego. W tym czasie wojewodowie zmieniali się pięć razy, ale Nowak trwał na stanowisku. Postanowił odejść dopiero, gdy wojewodą został Tadeusz Dziuba.

W ostatnim czasie było głośno o nim za sprawą planowanej budowy Pomnika Wdzięczności nad Maltą oraz figury Jezusa na Jeżycach. To sprawy, które mu bezpośrednio podlegają.

Kto go zastąpi, na razie nie wiadomo. Powinien to być architekt z doświadczeniem w urzędzie. Na razie nie padają żadne nazwiska. Choć o odejściu Andrzeja Nowaka mówi się w kuluarach od dwóch lat, kiedy osiągnął wiek emerytalny. Na stanowisko zostanie rozpisany konkurs.

Przy okazji jego odejścia, w środowisku architektów toczy się dyskusja o zmianach formalnych, jakie powinny nastąpić wokół samego stanowiska. Wiele osób zwraca uwagę, że funkcja architekta miasta powinna być bardziej eksponowana i silniej umocowana w strukturach urzędu. Tak jak jest to na przykład we Wrocławiu, gdzie architekt miasta jest odpowiedzialny za realizację modelowego osiedla „Nowe Żerniki”.

Architekt Piotr Kostka, przewodniczący SARP-u zwraca uwagę, że szef wydziału formalnie jest głównie odpowiedzialny za pracę administracyjną: wydawanie pozwoleń na budowę, sprawdzanie czy dokumenty inwestorów zgadzają się z obowiązującymi przepisami.

- Architekt miasta powinien mieć dużo szersze kompetencje - uważa. - Obecnie dyrektor wydziału nie może zlecać opracowań planów zagospodarowania przestrzennego i faktycznie wdrażać swoich pomysłów na miasto.

Podobnego zdania jest Jakub Głaz, krytyk architektury, zasiadający w radach konsultujących miejskie projekty przestrzenne.

- Architekt miasta powinien mieć kompetencje pozwalające na kreowanie miejskiej polityki przestrzennej, inicjowaniu dyskusji, wyznaczaniu ram miejskich inwestycji - mówi. - Poznaniowi potrzebna jest reforma zarządzania przestrzenią. Pokazały to różne inwestycje m.in. remont ronda Kaponiera czy budowa dworca PKP - uważa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski