Spis treści
„Prawdziwa historia. Wyzwanie dla umysłu”, czyli unikalna atrakcja wielkopolskiej stolicy
Centrum Szyfrów Enigma zostało utworzone całkiem niedawno, bo we wrześniu 2021 roku. Celem placówki jest rozpowszechnienie wiedzy o trzech wybitnych Polakach, którym udało się rozszyfrować działanie niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Jej mechanizm przez długi czas – od końca lat 20. do lat 30. ubiegłego wieku – był tajemnicą m.in. dla Francuzów i Anglików.
Rejewski, Zygalski, Różycki – ci matematycy to duma Polaków
Kiedy w połowie lat 20. XX wieku niemieckie wojsko zaczęło używać maszyny Enigma do szyfrowania wiadomości, wybitne umysły Francji, Anglii i Polski starały się rozwiązać mechanizm jej działania, co okazało się być bardzo trudnym zadaniem – zastosowane w niej nowoczesne technologie skutecznie uniemożliwiały odczyt niemieckich meldunków. Aby znaleźć ludzi zdolnych do podołania zadaniu, w 1929 roku na Uniwersytecie Poznańskim został zorganizowany kurs kryptologii dla studentów matematyki, którzy znają także język niemiecki. Szczególnie wyróżniali się trzej młodzieńcy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy niebawem dołączyli do warszawskiego Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego. W 1932 roku Polacy dokonali rzeczy niemal niemożliwej, łamiąc szyfr maszyny i udoskonalając rozwiązanie przez kolejne, także pochłonięte wojną lata.

Fragment ekspozycji ukazujący podobizny słynnych polskich kryptologów. Wikipedia.org / Subjectiveart / CC BY-SA 4.0
W poznańskim Centrum Szyfrów Enigma w sposób interesujący przedstawiono losy wybitnych matematyków i historię Enigmy. Zwiedzający mogą też samodzielnie przekonać się, jak to jest rozwiązać zagadkę – w obiekcie jest ich mnóstwo. To świetna zabawa dla turystów w każdym wieku – dzieci, młodzieży i dorosłych.
To też może cię zainteresować: Wielkopolska: 23 atrakcje, które trzeba znać. Zabytki, ciekawe parki, piękna przyroda i wiele więcej
Opinie o Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu
W wyszukiwarce Google CSE może pochwalić się naprawdę solidną oceną – to aż 4,8 na 5 możliwych gwiazdek. Zwiedzający doceniają tam przede wszystkim nowoczesność. Interaktywne wystawy mogą zainteresować praktycznie każdego, kto jest głodny wiedzy choć w najmniejszym stopniu. Oto niektóre z opinii:
Bardzo wartościowe miejsce dla wszystkich. Nauka, historia i teraźniejszość towarzyszą podczas zwiedzania. Bardzo fajne są praktyczne zajęcia dla młodzieży. Szczerze polecam zwiedzanie z przewodnikiem – Roma K.
Przez 3,5h dość dokładnego zwiedzania zdążyłem zobaczyć... Jakoś połowę Centrum Szyfrów. I to w zasadzie najlepsze podsumowanie z perspektywy osoby, która właściwie muzeów nie lubi ;) ...A już z pewnością muzeów nieinteraktywnych. No i właśnie - z tą interaktywnością przede wszystkim jest zauważalnie lepiej niż można się było obawiać, że będzie. Twórcy wystawy nie poszli na skrajną prościznę jakiej można się było spodziewać i nie oparli większości "łamigłówek" o kartkę papieru i ołówek, a o kinetyczne zabawy klockami, korbami, walcami i innymi mikroskopami.
Potrafię sobie wyobrazić, że odnajdą się tu zarówno osoby dorosłe, wycieczki szkolne, rodzice z dziećmi - zainteresowani przede wszystkim częścią kryptograficzno - matematyczno - algorytmiczno - informatyczną; jak i osoby starsze - zainteresowane wyłącznie częścią historyczną.
Wyszło naprawdę sympatycznie. W skali szkolnej bardziej "bardzo dobrze", niż "dobrze" – Adam Dymek.
Świetne miejsce, dla dorosłych i młodzieży. Na wszystkie atrakcje nie starczyło nam 4h, na pewno tam wrócimy i poświęcimy więcej czasu. Każdy zwiedzający dostaje swoje słuchawki i specjalne urządzenie – Magdalena Fryś.
Czy to miejsce ma jakieś minusy? Niektórzy goście negatywnie oceniają przytłaczającą ilość łamigłówek lub oceniają je jako „przekombinowane”. W każdym razie – tak jak wszędzie – warto ocenić centrum na bazie własnych doświadczeń.
Muzeum Enigmy: cennik biletów
Zwiedzanie indywidualne
- Bilet normalny – 20 zł
- Bilet ulgowy – 15 zł
- Bilet rodzinny (maks. 2+3) – 40 zł
Bilety na wystawy można kupić przez internet przez stronę internetową CSE lub stacjonarnie – w kasie na miejscu.
Centrum Szyfrów Enigma: godziny otwarcia
Centrum jest czynnie od wtorku do niedzieli w godzinach:
- Wtorek: 9:00 – 18:00
- Środa: 9:00 – 18:00
- Czwartek: 9:00 – 18:00
- Piątek: 9:00 – 18:00
- Sobota: 10:00 – 19:00
- Niedziela: 10:00 – 19:00
Enigma w Poznaniu: mapa i dojazd
Centrum Szyfrów Enigma mieści się przy ul. Święty Marcin 79 w Poznaniu. W okolicach zatrzymują się autobusy komunikacji miejskiej (przystanek Zamek) o numerach 163, 168, 169 i 171. Jeżeli wybieracie się do obiektu samochodem, możecie zaparkować auto w strefie płatnego parkowania lub na darmowych parkingach obok Placu Wolności czy Ronda Kaponiera.
- Wirtualny spacer po najsłynniejszych muzeach świata. Darmowa atrakcja na złą pogodę
- Muzea alkoholu w Polsce – gratka dla miłośników ciekawostek i popularnych trunków
- Warszawa, maluch, syrenka – gdzie zobaczyć te zabytki motoryzacji?
- Za oknem deszcz? Przedstawiamy najciekawsze atrakcje pod dachem w naszym kraju
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Hotel Mirada Del Mar
Otoczony zielenią i stuletnimi sosnami, położony w…
kup teraz

Hotel Fariones
Najstarszy hotel na wyspie w zupełnie nowej odsłon…
kup teraz

Hotel Barceló Margaritas Royal Level
Najnowsza część znanego i lubianego hotelu Barceló…
kup teraz

Hotel Royal Hideaway Corales Beach
Niepowtarzalny klimat i wyjątkowa atmosfera w jedn…
kup teraz

Hotel Savoy Palace
Pięknie położony, ze wspaniałym widokiem na Ocean …
kup teraz

Hotel Secrets Bahía Real Resort & Spa
Tu poczujesz się jak we śnie! Jedyny w swoim rodza…