Poznań: Autobusy i tramwaje MPK z systemem monitoringu - choć jeszcze nie wszystkie!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Pojazd monitorowany - takie ostrzeżenie przy wejściu wskazuje, że obraz z kamer przesyłany jest do centrali, a kierowca może szybko wezwać pomoc w razie zagrożenia pasażerów.
Pojazd monitorowany - takie ostrzeżenie przy wejściu wskazuje, że obraz z kamer przesyłany jest do centrali, a kierowca może szybko wezwać pomoc w razie zagrożenia pasażerów. MPK Poznań
Kierowcy 37 autobusów i motorniczowie 50 tramwajów mogą już w razie niebezpieczeństwa na pokładzie, liczyć na szybką pomoc z Centrali Nadzoru Ruchu, która otrzymuje obraz kamer na ich pokładach. Dyżurny w centrali rozpozna sytuację bez udziału kierowcy i wyśle na miejsce pomoc własną oraz zawiadomi policję.

- System przez cały czas jest udoskonalany – zapewnia miejski przewoźnik. - MPK Poznań zdecydowało się uruchomić monitoring on-line w 87 pojazdach. Oznacza to, że w przypadku zagrożenia Centrala Nadzoru Ruchu może uzyskać połączenie z pojazdem i na bieżąco obserwować wszystko to, co „widzą” kamery - dodaje.

- To kolejny element starań o poprawę bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej, przy czym mowa tu zarówno o bezpieczeństwie prowadzących pojazdy, jak i pasażerów – wtóruje Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań.

- Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, w wybranych pojazdach możliwy jest obecnie zdalny podgląd obrazu z kamer rozmieszczonych w pojeździe, co pozwala na obserwację tego, co dzieje się w tramwaju czy autobusie, ocenę tej sytuacji i podjęcie odpowiednich kroków

- mówi Tulibacki.

Zobacz też: Poznań: Naramowicka i Lechicka bez paraliżu, ale uważajcie na Serbskiej

Nagranie z kamer pozwala nie tylko na interwencję dyżurnego Centrali Nadzoru Ruchu, ale także później służy wyjaśnianiu sytuacji konfliktowych i jest materiałem dowodowym w sprawach kierowanych do sądu. Do tego wszystkie tramwaje i autobusy, nie tylko te objęte monitoringiem, wyposażone są w przycisk napadowy, dzięki któremu kierowcy i motorniczowie mogą wezwać pomoc.

System monitoringu on-line może być rozszerzany, w miarę możliwości finansowych poznańskiego MPK. Przewoźnik uważa go za dobre rozwiązanie, tym bardziej, że dwa lata temu przeprowadzono badanie ankietowe dotyczące poczucia bezpieczeństwa osób korzystających z komunikacji miejskiej - wówczas większość osób uznało za bezpieczne, przy czym mówiąc o zagrożeniach, wskazywały uciążliwość współpasażerów: agresję i wybryki chuligańskie. Monitoring w pojazdach i na przystankach miałby wówczas największy wpływ na ich poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz też:

Do śmiertelnego wypadku doszło w środę, 17 czerwca na DW305 między Nowym Tomyślem a wjazdem na autostradę A2. Zginęła jedna osoba. Jeden z kierowców był pijany.Przejdź do następnego zdjęcia ------->

Pijany uciekał przed policją i spowodował tragiczny wypadek....

Sprawdź też:

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie