18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Badamy rogi reniferów, DNA z Arktyki i zmiany klimatu

Karolina Koziolek
Prof. Goslar prowadzi badania nad zmianami klimatu
Prof. Goslar prowadzi badania nad zmianami klimatu Waldemar Wylegalski
Takich laboratoriów jak to, jest zaledwie 15 w Europie. W Polsce jest tylko jedno, w poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Kieruje nim prof. Tomasz Goslar.

Naukowiec współpracuje z placówkami naukowymi z 50 krajów i śmiało można powiedzieć, że jest potentatem w tej części Europy. Co bada?

- Datujemy materiały organiczne, najczęściej takie znalezione w ziemi - wyjaśnia prof. Goslar. Chodzi o metodę radio-węglową, która polega na pomiarze zawartości izotopu promieniotwórczego węgla C14.

Laboratorium wykonuje głównie badania na zlecenie. Zgłaszają się duże uniwersytety, które zajmują się badaniami na terenie Arktyki, ale także indywidualni klienci, np. geolog z Rumunii, który znalazł kości i chce znać ich wiek.

Takie badania, przeprowadzane dla Uniwersytetu Fouriera w Grenoble, są właśnie w fazie opracowania. Dzięki nim naukowcy będą mogli stwierdzić, jaka szata roślinna występowała w ostatnich 100 tys. latach w rejonach arktycznych. - Zajmowaliśmy się datowaniem DNA znalezionego w glebie - mówi profesor. - Na tej podstawie kolejni naukowcy będą mogli określić, kiedy konkretnie rośliny występowały w tamtych rejonach.

Poznańskie laboratorium brało także udział w badaniach nad zmianami klimatu. Pracę koordynował Uniwersytet Swansee w Wielkiej Brytanii.

- W tym wypadku datowaliśmy próbki torfu - tłumaczy prof. Goslar. - Badając skład izotopowy węgla, można odtworzyć warunki klimatyczne, czyli zmiany temperatury i wilgotności w poszczególnych latach.

Poznaniacy dostali do badania próbki z ostatniego tysiąclecia (stąd też nazwa projektu "Milenium"). Jaka jest dokładność tej metody? - Wiek dla próbek sprzed 50 lat określamy z dokładnością nawet do 3 lat. Próbki z 1200 roku z dokładnością do 30 lat - mówi, by zaraz dodać, że te badania zawsze służą pracy innych naukowców. - Datujemy, by ci, którzy określają warunki klimatyczne, wiedzieli, kiedy one konkretnie występowały.

Nie brakuje też akcentów wielkopolskich. Laboratorium badało zaprawy murarskie z palatium Mieszka I na Ostrowie Lednickim, czy róg renifera znaleziony w Murowanej Goślinie.

W listopadzie laboratorium przenosi się do nowego budynku. Zyska też specjalistyczny sprzęt pomiarowy z konieczności zamówiony już rok temu w USA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski