Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Bambrzok z certyfikatem przekazany staroście

Elżbieta Podolska
Witold Wróbel i Jan Babczyszyn przekazują Janowi Grabkowskiemu, staroście poznańskiemu certyfikat wpisu Bambrzoka na Listę Produktów Regionalnych
Witold Wróbel i Jan Babczyszyn przekazują Janowi Grabkowskiemu, staroście poznańskiemu certyfikat wpisu Bambrzoka na Listę Produktów Regionalnych Elżbieta Podolska
Podczas VII Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku został uroczyście przekazany certyfikatu wpisu „Bambrzoka” na Listę Produktów Regionalnych. Odebrał go Jan Grabkowski, starosta poznański.

-Zarejestrowałem bambrzoka i przekazałem certyfikat staroście bo uważam, że potrawy regionalne są naszym dobrem wspólnym – mówił Witold Wróbel, członek Zarządu Polskiej Akademii Smaku. – Nie należy ich chować dla jednego producenta, tylko mądrze nimi dysponować.
Certyfikat oficjalnie przekazali Witold Wróbel i Jan Babczyszyn, prezes Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku. Podczas ubiegłorocznego festiwalu panowie wręczyli staroście certyfikat wpisy na Listę Produktów Regionalnych „Rumpucia“. I jak zapowiadają na tym nie koniec.

Bambrzok to jednak z tradycyjnych potraw kuchni wielkopolskiej. Niestety, przez wiele lat zapomniana. Teraz dzięki takim działaniom i szefom kuchni, takim jak Roman Kosmalski z Restauracji Zagroda Bamberska powoli wraca do łask.
Jest to placek lub babka ziemniaczana przygotowywana na blasze. Można go jeść z dodatkami na słodko np. jak dawniej na podwieczorek z cukrem i musem jabłkowym, ale także na słono i ostro np. z boczkiem, kiełbasą, cebulą, czy kaszanką.

Przepis na bambrzoka

Składniki:

  • 2 kg ziemniaków
  • 120 g mąki pszennej
  • 4 jajka
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • sól
  • 3-4 łyżki tłuszczu

Przygotowanie:

Ziemniaki umyć, obrać i zetrzeć na tarce, tak jak na plendze.

Przełożyć na sito żeby odciekły.

Następnie dodać mąkę, jajka, sodę, sól (chyba że ma być na słodko wtedy cukier) i dobrze wymieszać.

Ciasto wyłożyć na posmarowaną tłuszczem blachę, rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni blachy i posmarować na wierzchu rozpuszczonym tłuszczem.

Piec w temperaturze 250 stopniach C na złoty kolor około 30 minut.

Podawać na ciepło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski