Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Będą handlować w złote niedziele. Bez podatku!

Bogna Kisiel
W handlową niedzielę targowiska będą czynne
W handlową niedzielę targowiska będą czynne Piotr Jasiczek
Miasto nie może wesprzeć finansowo kupców. Poznań znalazł jednak sposób na popularyzację handlu na rynkach. W dwie tzw. złote niedziele czyli te poprzedzające Boże Narodzenie i Wielkanoc handlujący na poznańskich targowiskach będą zwolnieni z opłaty targowej tj. podatku. Dla budżetu miasta to niewielka strata, bo jak się wstępnie szacuje ok. 8 tys. zł, ale kupcy mogą te pieniądze wykorzystać choćby na promocję, by przyciągnąć klientów na rynki.

Jeszcze kilka lat temu kupcy musieli czekać w kolejce na wolne miejsce na targowisku. Teraz jest coraz mniejsze zainteresowanie tego rodzaju handlem i każdy bez problemu może wydzierżawić kilka metrów kwadratowych na targowisku, by prowadzić działalność.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
2012: Rok długich weekendów [ZDJĘCIA]
Winogrady: "Słowianin" przestaje istnieć. W zamian powstanie blok

- Jednym ze sposobów poprawy tej sytuacji jest propozycja zwolnienia handlujących z opłaty targowej w tzw. złote niedziele czyli poprzedzające Wielkanoc oraz Boże Narodzenie - mówi Tomasza Kayser, zastępca prezydenta Poznania. I informuje, że projekt uchwały w tej sprawie zostanie przedstawiony radnym podczas wtorkowej sesji. Prezydent T. Kayser podkreśla, że utrzymuje on także dotychczasowe stawki opłaty targowiskowej.

Opłatę targowiskową pobiera firma zarządzająca danym rynkiem. W przypadku miejskich targowisk jest to spółka Targowiska. Zebrane od kupców pieniądze przeznaczane są m.in. na sprzątanie rynków, media itp. Ostatnia podwyżka opłaty targowiskowej została wprowadzona w 2005 r. Od tego czasu kupcy płacą tyle samo spółce Targowiska. I nadal te stawki pozostaną na tym samym poziomie. Natomiast opłata targowa jest rodzajem podatku, który handlujący uiszczają na rzecz miasta. Jeśli radni we wtorek, zaakceptują pomysł prezydenta, kupcy nie zapłacą go w tzw. złote niedziele.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Nielegalny handel: Sprzedam smycz, pies za darmo

- Chcemy w ten sposób popularyzować ten rodzaj handlu, zachęcić kupców. Dzięki temu mieszkańcy zyskają też bogatszą ofertę - twierdzi T. Kayser. I dodaje, że każde takie zwolnienie niesie określone skutki dla budżetu miasta. W tym jednak przypadku trudno je dokładnie oszacować. Być może do miejskiej kasy nie wpłynie ok. 8 tys. zł. Kwota nie jest duża, bo i podatek płacony przez handlujących niewielki. Jednak mogą wykorzystać te pieniądze np. na promocję, by móc skuteczniej rywalizować z centrami handlowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski