Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Będą światła przy ul. Śniadeckich i droga rowerowa przy ul. Grunwaldzkiej - drogowcy już rozpoczęli prace

Grzegorz Okoński
Będą światła przy ul. Śniadeckich i droga rowerowa przy ul. Grunwaldzkiej - drogowcy już rozpoczęli pracę
Będą światła przy ul. Śniadeckich i droga rowerowa przy ul. Grunwaldzkiej - drogowcy już rozpoczęli pracę Robert Woźniak
Zapowiadana już od dawna zmiana w organizacji ruchu przy ul. Grunwaldzkiej, która ma zmniejszyć ilość wypadków na niebezpiecznym skrzyżowaniu z ul. Śniadeckich – właśnie się rozpoczyna.

Zarząd Dróg Miejskich zapewnia, że jeszcze w tym roku wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, na sporym odcinku – bo od ul. Roosevelta do ul. Słonecznej i Ostroroga – będą oddane do użytku drogi rowerowe. To oznacza, że zostaną zmodernizowane skrzyżowania, w tym cieszące się złą sławą wspomniane z ul. Śniadeckich, zmienione zasady poruszania się pieszych i kierowców, a także zmienione miejsca parkingowe, szczególnie w miejscach newralgicznych z punktu widzenia imprez targowych.

Od 25 marca rozpoczynają się prace budowlane i już na dwóch odcinkach Grunwaldzkiej stawiane jest nowe oznakowanie. ZDM zapowiada budowę dróg rowerowych po południowej stronie ulicy Grunwaldzkiej i od razu remont nawierzchni sąsiadujących z nimi chodników.

Czytaj też: Poznań: Budowane drogi rowerowej i sygnalizacja przy Śniadeckich jeszcze w tym kwartale

Rowerzyści pojadą zatem jeszcze w tym roku dwukierunkową drogą z nawierzchnią bitumiczną, przy elementach małej architektury i przy… bokach stojących samochodów. Zmieni się bowiem sposób parkowania na równoległy, tym bardziej, że zatoki dla samochodów będą jednoznacznie wyodrębnione – przebudowane i wyłożone nową kostką brukową. Drogowcy muszą też uporać się z kolizjami nowej zabudowy z istniejącymi sieciami mediów i założyć zieleń. Tą ostatnią obsadzonych będzie kilkaset metrów kwadratowych powierzchni.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa najważniejsze będzie wyposażenie skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej i Śniadeckich w sygnalizację świetlną. Do tej pory na Śniadeckich szczególnie w dni targowe tworzyły się korki, a wjeżdżający w Grunwaldzką kierowcy albo bardzo długo czekali na możliwość włączenia się do ruchu na niej, albo ryzykownie musieli pokonać jezdnię (dwa pasy w stronę centrum) i torowisko (też dwie nitki w obie strony), by np. skręcić w lewo. W tym momencie byli też narażeni na zderzenie z samochodami jadącymi szybko (bo na prostym odcinku) dwoma pasami od strony ul. Roosevelta.

Czytaj też: Poznań: Koniec wypadków na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej i Śniadeckich? Ogłoszono przetarg na budowę sygnalizacji i drogi rowerowej

Obecnie można spodziewać się utrudnień na odcinku od skrzyżowania z ulicą Stolarską do skrzyżowania z ulicą Bukowską, na południowej jezdni ul. Grunwaldzkiej. Kierowców czeka tu ograniczenie prędkości do 30 km/godz. Drogowcy chcą wymieniać nawierzchnię wieczorem, gdy na ulicy panuje już dużo mniejszy ruch. Wtedy też kierowcy będą musieli dostosować się do wskazówek osób ręcznie kierujących ruchem. Dla pieszych natomiast przygotowano korytarze obok miejsc zajętych na budowę.

W przyszłym tygodniu, od 1 kwietnia, rozpoczną się prace na innym odcinku – od ul. Promienistej do ul. Słoneczne i Ostroroga, przy czym ograniczenie prędkości „spadnie” do 40 km/godz., a zajęta będzie południowa jezdnia i chodnik.

Warto dodać, że przebudowa ul. Grunwaldzkiej, szczególnie na przytargowym odcinku budzi emocje od lat i wywołała już kilka koncepcji związanych z wydzieleniem drogi rowerowej, czy np. podniesienia torowiska. Podkreślana jest – obok wypadków przy Śniadeckich – kwestia blokowania torowiska przez samochody w dniach największych imprez targowych i nienajlepsze możliwości dla przejazdu samochodów straży pożarnej i pogotowia ze szpitala i Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 przy ul. Grunwaldzkiej.

Od wtorku, 4 grudnia, można korzystać z elektrycznych hulajnóg na minuty firmy Lime. Pojazd wynajmiemy za pomocą aplikacji mobilnej.

W Poznaniu można już wypożyczać hulajnogi na minuty [ZDJĘCIA]

Zobacz też: Hulajnogi elektryczne podbijają europejskie miasta i... tworzą nowe problemy. "Władze muszą przede wszystkim uregulować ich ruch. Nie byliśmy na to przygotowani"

Źródło: Xinhua

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski