Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Będzie kongres hebraistyczny

Bogna Kisiel, Filip Czekała
Alicja Kobus, przewodnicząca gminy żydowskiej
Alicja Kobus, przewodnicząca gminy żydowskiej Andrzej Szozda
We wrześniu w Poznaniu odbędzie się kongres hebraistyczny, na który zjadą się profesorowie z całego świata.

Po 30 latach Światowy Kongres Hebraistyczny ponownie zawita do Polski. Gościła go już Warszawa, teraz gospodarzem będzie Poznań, choć część wykładów zaplanowano w Toruniu.

Czytaj także:
Hebraiści z całego świata zjadą do Poznania
Żydzi świętują Szawuot

- Dlaczego Poznań? Bo hebraistyka na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza, choć powstała zaledwie trzy lata temu, może pochwalić się obecnie największą liczbą studentów - wyjaśnia Alicja Kobus, przewodnicząca poznańskiej Filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. I dodaje - będzie to wyjątkowy kongres z kilku powodów. Wezmą w nim udział profesorowie z całego świata. W tym roku Światowa Unia Języka Hebrajskiego, która została powołana do sprawowania pieczy nad językiem hebrajskim, obchodzi też 80-lecie swojego istnienia.

To właśnie ta organizacja oraz: Zakład Hebraistyki, Arameistyki i Karaimoznawstwa UAM, którym kieruje Piotr Muchowski, Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej w Toruniu oraz poznańską gminą żydowską przygotowują kongres.

- Całość koordynuje prof. Sorbony Gideon Kouts - dodaje Alicja Kobus.

Hebraiści spotkają się w Poznaniu w dniach 18-21 września. Patronat honorowy nad kongresem objęli prezydent Poznania i marszałek województwa wielkopolskiego.

- Uroczystość rozpocznie się od koncertu Leny Piękniewskiej w synagodze - informuje A. Kobus. - Później zaplanowaliśmy spotkanie w gminie żydowskiej. A goście będą znamienici. Zaprosiłam już ambasadora Izraela. Przyjedzie córka Szymona Peresa oraz prezydent Światowej Organizacji Syjonistycznej.
W ramach kongresu przeprowadzone będą sesje wykładowe dla profesorów i studentów hebraistyki. Wykład inauguracyjny odbędzie się w Sali Lubrańskiego drugiego dnia kongresu. Część wykładowa prowadzona będzie w języku hebrajskim. Weźmie w niej udział około sześćdziesięciu profesorów, m.in. z Izraela i Stanów Zjednoczonych oraz studenci hebraistyki, których w Poznaniu jest około pięćdziesięciu.

Tematyka wykładów będzie zróżnicowana. Przewodnimi motywami będą zagadnienia związane z twórcami syjonizmu i językiem hebrajskim. - To język wieczny, bo zapisany już w świętych księgach - przypomina Alicja Kobus.

W dużej mierze kongres poświęcony będzie osobie Zvi Kalishera, rabina urodzonego w Polsce i związanego przez większą część życia z Toruniem. Jego starania o utworzenie państwa Izrael spowodowały, że jest on uznawany za jednego z ojców syjonizmu. Podczas kongresu w Toruniu zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca jego cześć.

- Myślę, że kongres przysporzy Poznaniowi splendoru - uważa A. Kobus. - Obecność tylu autorytetów będzie miała wpływ na postrzeganie nas jako miasta otwartego i europejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski