Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań będzie świętować 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Centralne uroczystości rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędą się pod Pomnikiem Powstańców, będą im towarzyszyć miasteczka i imprezy rekonstrukcyjne
Centralne uroczystości rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędą się pod Pomnikiem Powstańców, będą im towarzyszyć miasteczka i imprezy rekonstrukcyjne Waldemar Wylegalski
27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie: pierwsze strzały na ulicach Poznania, które padły w napiętej, szczególnie po przyjeździe Ignacego Jana Paderewskiego, atmosferze, przerodziły się w zryw, który zwrócił Polsce Wielkopolskę i w dużym stopniu przyczynił się do odzyskania Pomorza.

To już 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – i pierwsza od czasu pandemii koronawirusa, bez profilaktycznych ograniczeń dotyczących obecności Wielkopolan i gości w obchodach. Jednocześnie, już drugi raz będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – święto państwowe.

Centralne obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się 27 grudnia, tradycyjnie o godzinie 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Ich organizatorami są Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Zobacz też: Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 przywróciło Polsce Wielkopolskę

Towarzyszyć im będą nie mniej ważne chwile: o godz. 11.15 nastąpi złożenie kwiatów na mogiłach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu, ponadto delegacje złożą kwiaty przy tablicach pamiątkowych Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich, a także przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

O godzinie 11.00 rozpocznie się Koncert Bożonarodzeniowy dla Uczczenia Powstania Wielkopolskiego: zapraszamy na niego do Poznańskiej Ogólnopolskiej Szkoły Muzycznej przy ul. Solnej 12. Wystąpią m.in. orkiestry dęte z Kalisza i Grodziska oraz chóry męskie z Gniezna, Poznania i Kalisza.

Umundurowani rekonstruktorzy historyczni zapraszają tego dnia do Obozowiska Powstańczego: podobnie jak w ubiegłym roku będzie ono zlokalizowane pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich przy ul. Ludgardy i Paderewskiego, w godzinach 13.00-17.00.

O godz. 12.30 odbędzie się Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich – w poznańskiej Farze, przy ul. Gołębiej 1.
Dla tych, którzy chcą ciekawie spędzić czas i dowiedzieć się czegoś ciekawego o wielkopolskim zrywie, zapraszamy o godz. 14.30 na Spacer śladami Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z Jarosławem Redlińskim. Zbiórka przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (Stary Rynek 3), spacer jest bezpłatny.

O godz. 16.40 rozpoczną się centralne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice – Matyi – Królowej Jadwigi. Otworzy je Marek Woźniak, marszałek województwa, z delegacją władz samorządowych. W tym roku prezydent Andrzej Duda nie przyjedzie do Poznania, będzie go zatem reprezentować Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Zaproszeni są oczywiście wszyscy Wielkopolanie, a kto nie będzie mógł osobiście przybyć, może śledzić uroczystość online za pośrednictwem strony www.27grudnia.pl poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu, także w języku migowym.

Kalendarz uroczystości w Poznaniu w dniu 27 grudnia zakończy IV Ultramaraton Gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie. To – jak podkreślają organizatorzy: Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego, gmina Tarnowo Podgórne, Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie, Sołtys i Rada Sołecka wsi Lusowo, OSP Lusowo, Koło Gospodyń Wiejskich w Lusowie, OSiR Tarnowo Podgórne - 104 km na 104-tą rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. IV Ultramaraton podzielony jest na dwie dyscypliny – bieg i spacer Nordic Walking. Uczestnicy mają przed sobą dystans 104 km: pierwsze okrążenie 4 km i 10 pętli, po 10 km każda. Start i metę biegu wyznaczono w świetlicy wiejskiej przy ulicy Ogrodowej 3 w Lusowie, biuro biegu czynne będzie od godz. 16.00 z weryfikacją zawodników i wydawaniem numerów startowych.

O godz. 18.30 odbędzie się odprawa techniczna, o 18.45 - przejście uczestników na cmentarz, zapalenie znicza i złożenie wiązanki na grobie gen. Józefa Dowbora Muśnickiego i o 19.00 – start. Zakończenie odbędzie się o godz. 11.00 28 grudnia, przy czym w przypadku trudnych warunków pogodowych limit czasu może być wydłużony – wyłącznie dla zawodników pokonujących ostatnie okrążenie. Warto dodać, że przed rozpoczęciem i po zakończeniu biegu można skorzystać z możliwości bezpłatnego zwiedzania Muzeum Powstańców Wielkopolskich.

Organizatorzy informują, że limit liczby uczestników wynosi 104 osoby (biegacze i „kijkarze” łącznie), zapisy prowadzone są online w kalendarzu biegowym na stronie maratonypolskie.pl; warunkiem umieszczenia na liście startowej jest dokonanie podczas zapisu wpłaty wpisowego – 60 zł - na konto podane na tej stronie. Kwota wpisowego wynosi 60 zł (słownie: sześćdziesiąt złotych).
Druga poznańska uroczystość powstańcza odbędzie się 29 grudnia o godz. 16.00 przed Pomnikiem Poległych Winiarczyków przy ul. Sokoła w Poznaniu. Wezmą w niej udział nie tylko mieszkańcy Winiar i inni poznaniacy, ale też wojsko – żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski