Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Będzie wiadukt na Golęcinie - mieszkańcy decydują jak zmieni się dojazd do Strzeszyna, Kiekrza i na ul. Dąbrowskiego

Grzegorz Okoński
Skrzyżowanie ul. Golęcińskiej z torami kolejowymi będzie zastąpione wiaduktem - lub w zależności od woli mieszkańców - wzbogacone o taki przejazd.
Skrzyżowanie ul. Golęcińskiej z torami kolejowymi będzie zastąpione wiaduktem - lub w zależności od woli mieszkańców - wzbogacone o taki przejazd. Waldemar Wylegalski
Mieszkańcy Golęcina i Strzeszyna Greckiego, a także kierowcy jadący Koszalińską w stronę Kiekrza lub przez Golęcińską i Lutycką do Dąbrowskiego mają szansę na uniknięcie stania w korkach przed zamkniętymi szlabanami. Nad przejazdem kolejowym miałby być zbudowany wiadukt. Ruszają konsultacje społeczne.

Konsultacje dotyczą budowy przeprawy nad linią kolejową numer 354 Poznań – Piła, w miejscu gdzie tory krzyżują się z ul. Golęcińską, za niewielkim skrzyżowaniem z ul. Warmińską i za skrzyżowaniem z ul. Wojska Polskiego i Podolańską. Budowa będzie zatem połaczona z przebudową ulic Golęcińskiej, Podolańskiej i wspomnianego drugiego skrzyżowania.

Mieszkańcy mają wybór - mogą wypowiedzieć się na temat dwóch wariantów, przygotowanych po wcześniejszych konsultacjach dotyczących przebudowy ul. Lutyckiej, w ciągu drogi 92 i też, tyle, że kawałek dalej, krzyżującej się z linią kolejową Poznań Piła. Na wyrażenie opinii mają czas do 26 listopada.

Inwestycja „Budowa wiaduktu nad linią kolejową w ciągu ul. Golęcińskiej” dotyczy przede wszystkim budowy tytułowego wiaduktu drogowego w ciągu ul. Golęcińskiej, a ponadto przebudowy tej ulicy na odcinku od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego i Podolańską do skrzyżowania z ul. Koszalińską, przebudowy ul. Podolańskiej od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego i Golęcińską do skrzyżowania z ul. Lutycką, a także przebudowy łączącego je skrzyżowania. Ponadto ekipy remontowe podejmą się zadania budowy chodników i dróg rowerowych wraz z zagospodarowaniem terenu, budowy przystanków autobusowych i będą musieli skoordynować koncepcyjnie swoje prace z innym zadaniem inwestycyjnym, jakim jest przebudowa ulicy Lutyckiej, połączonej z tym rejonem ulicami Podolańską i Golęcińską – przez Koszalińską.

Pierwszy z wariantów zakłada przeprowadzenie drogi jednojezdniowej z dwoma pasami ruchu, po jednym w każdą stronę (tak jak obecnie), poszerzonej w rejonie skrzyżowań. Dotychczasowe skrzyżowanie ulic Golęcińskiej, Podolańskiej i Wojska Polskiego miałoby być przebudowane na rondo czterowlotowe. Teraz byłyby trzy wloty – przy zachowaniu dotychczasowego przebiegu Golęcińskiej, jako jednego z wlotów na rondo, dobudowany byłby czwarty wlot, który byłby elementem nowego przebiegu tej ulicy (niejako przedłużenia w linii prostej ul. Wojska Polskiego), z wiaduktem nad torami kolejowymi.

Wariant drugi obejmuje tę samą koncepcję jezdni, z tym, że skrzyżowanie ul. Wojska Polskiego, Podolańskiej i Golęcińskiej byłoby trzywlotowym rondem, uwzględniającym nowy przebieg tej ostatniej ulicy, z wiaduktem nad linią kolejową.

Zarząd Dróg Miejskich precyzuje różnicę między wariantami: w pierwszym wiadukt tworzy z torami kąt ostry, a ul. Golęcińska jest mniej odgięta od linii prostej (tu konstrukcja przeprawy jest dłuższa, a spodziewany koszt budowy wynosi 8,5 mln złotych), a w drugim wiadukt miałby być prowadzony niemal prostopadle do linii kolejowej, a ul. Golęcińska odgięta w kierunku północnym (koszt 5,8 mln złotych). Do tego trzeba brać pod uwagę, w zależności od wariantu, wykup co najmniej 47 tys. lub 40 metrów kwadratowych gruntu, i wycinkę odpowiednio 54 lub 41 drzew. Nowe nasadzenia miałyby miejsce wzdłuż ul. Golęcińskiej po stronie północnej oraz – w drugim wariancie – w rejonie projektowanego ronda.

ZDM przyjmuje opinie mieszkańców do 26 listopada – można zgłaszać się osobiście, wysłać je pocztą tradycyjną lub pocztą elektroniczną na adres [email protected]. Spotkanie z mieszkańcami ma odbyć się 22 listopada o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Hezjoda 15 w Poznaniu.

POLECAMY:

Na własne oczy: Infinity Float (kapsuła) - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski