Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Bezpłatne badania dla pacjentów z okazji Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Marta Żbikowska
Prof. Wojciech Golusiński jest autorem programu profilaktycznego
Prof. Wojciech Golusiński jest autorem programu profilaktycznego Łukasz Gdak
Bezpłatne badania dla pacjentów to jeden z elementów Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który obchodzony jest również w Poznaniu. Oprócz badań zaplanowano debatę ekspertów, dzień edukacji oraz warsztaty dotyczące opieki nad osobami po leczeniu onkologicznym.

Co roku na świecie rejestrowanych jest 630 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi, co roku są one powodem 350 tysięcy zgonów - mówi profesor Wojciech Golusiński, szef Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej, który w 2012 roku zainicjował w Wielkopolsce program profilaktyczny wczesnego wykrywania tego typu nowotworów.

Przez dwa lata z programu skorzystało ponad 5 tysięcy osób, a u 23 wykryto zmiany złośliwe. - Dziewięć wykryć na 1000 badań daje nam większą wykrywalność niż w przypadku programów przesiewowych profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy - zauważa prof. Golusiński.

Dzięki staraniom profesora w 2017 roku rozpoczęła się realizacja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Głowy i Szyi, na który udało się pozyskać 25 mln zł z funduszy unijnych. - Na tego typu nowotwory zapadają coraz młodsze osoby, wczesne wykrycie i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia znacznie zwiększają szansę na przeżycie - mówi prof. Golusiński.

Odpowiednie leczenie to działanie interdyscyplinarne. Zarówno w trakcie diagnostyki, samego leczenia, jak i po jego zakończeniu pacjent pozostaje pod opieką całego zespołu specjalistów. Są wśród nich lekarze (chirurdzy, onkolodzy, radiolodzy, patomorfolodzy), pielęgniarki, logopedzi, psycholodzy, fizjoterapeuci.

W ramach Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, w środę, w godzinach od 8.30 do 16.30 przeprowadzane będą profilaktyczne bezpłatne badania przesiewowe dla osób od 40 do 65 roku życia. Odbywać się one będą w Poradni Onkologii Laryngologicznej w WCO przy ul. Garbary.

Zobacz także:

W Polsce szczepienia dzieci są obowiązkowe. Szczepienia obowiązkowe są realizowane w ramach NFZ, co oznacza, że są bezpłatne. Tylko w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecko musi przyjąć 19 obowiązkowych szczepionek! A to nie koniec. Obowiązkowe szczepienia realizowane są według kalendarz szczepień aż do 19. roku życia! Za uchylenie od obowiązku szczepienia grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tys. zł!Sprawdź, na co i kiedy dokładnie trzeba zaszczepić dziecko w Polsce, klikając na kolejne zdjęcia >>>>>

Te szczepienia są w Polsce obowiązkowe! Kalendarz szczepień ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski