Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Bezpłatny Punkt Profilaktyki Intymnej nie dla młodych mężczyzn. Badają tylko tych po 40. roku życia

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Pierwszy w Poznaniu Punkt Profilaktyki Intymnej od października 2018 roku działa przy ulicy Święty Marcin 58/64.
Pierwszy w Poznaniu Punkt Profilaktyki Intymnej od października 2018 roku działa przy ulicy Święty Marcin 58/64. Łukasz Gdak
Od początku roku Bezpłatny Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznaniu miał przyjmować także mężczyzn. Niestety na wizytę u lekarza nie mogą się umówić panowie poniżej 40. roku życia, choć rak jądra atakuje przede wszystkim 20. oraz 30-latków. O zaangażowanie miasta w profilaktykę raka jądra apeluje wybitny poznański urolog prof. Zbigniew Kwias.

Całodobowy miejski Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznaniu został otwarty w październiku 2018 roku. Przez kilka pierwszych miesięcy przyjmowane w nim były wyłącznie kobiety, które mogły liczyć na konsultacje w sprawie infekcji intymnych, antykoncepcji, czy wykonanie badań cytologicznych.

Szybko podjęto jednak decyzję o tym, by również mężczyźni mogli skorzystać z bezpłatnego punktu znajdującego się przy ul. Św. Marcin, zatrudniając urologa. – Oferta dla mężczyzn dotyczy przede wszystkim badań w kierunku wykrywania nowotworów jąder i prostaty – mówiła w styczniu Magdalena Lewicka-Fanarakis z Punktu Profilaktyki Intymnej w Poznaniu. – Będzie tu możliwość wykonania badania usg jąder oraz oznaczenie antygenu PSA, które określa ryzyko raka prostaty – dodawała. Jak się jednak okazuje, że wszyscy mężczyźni mogą skorzystać z profilaktyki onkologicznej.

Czytaj też:Poznań: Bezpłatny punkt ginekologiczny bez lekarzy i nie 24-godzinny? Poznanianki narzekają na Punkt Profilaktyki Intymnej

– Jakiś czas temu zauważyłem, że jedno z moich jąder nieco się powiększyło, przypomniałem sobie wtedy o bezpłatnym punkcie profilaktyki – mówi Bartosz, 30-latek z Poznania. – Udało mi się dodzwonić do rejestracji, ale usłyszałem, że wykonują tylko badania prostaty. Żeby się zapisać na wizytę trzeba mieć minimum czterdzieści lat – dodaje. Bartosz uważa, że to absurd, bowiem nowotwór jądra najczęściej wykrywa się u młodych mężczyzn.

Rzeczywiście choroba należy do najczęstszych złośliwych nowotworów występujących u mężczyzn w grupie wiekowej 20-40 lat. Przypomnijmy, że co roku w Polsce notuje się około 700 nowych zachorowań, a około 100 pacjentów rocznie umiera.

Jak tłumaczy Joanna Olenderek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych badania w bezpłatnym punkcie ukierunkowane są na raka prostaty. – Profilaktyka raka prostaty medycznie uzasadniona prowadzona jest zwykle wobec mężczyzn powyżej 40 roku życia i zalecana u panów którzy ukończyli 50 lat – informuje. Dodaje też, że osoby młodsze powinny się badać wówczas gdy znajdują się w grupie wysokiego ryzyka np. kiedy choroby nowotworowe występowały w rodzinie. – Punkt wykonuje podstawowe badania mężczyzn w tym zakresie takie jak np. PSA. W uzasadnionych okolicznościach lekarz może dodatkowo również przebadać okolice prostaty – tłumaczy.

Czytaj też:Bezpłatny Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznaniu zaprasza także mężczyzn

O zaangażowanie miasta w profilaktykę raka jądra apeluje jednak wybitny poznański urolog prof. Zbigniew Kwias. – Istnieje wiele punktów profilaktyki raka prostaty, dlatego trzeba zacząć przyjmować i badać młodych ludzi. Wcześnie wykryty rak jądra jest niemal w stu procentach uleczalny – tłumaczy lekarz.

Niewykluczone, że Bezpłatny Punkt Profilaktyki Intymnej zacznie przyjmować 20. i 30-latków. – Jesteśmy przed konkursem na prowadzenie punktu. To dobry moment, by o tym porozmawiać – mówi Maria Lisiecka-Pawełczak, poznańska radna i przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia.

Która porodówka w Wielkopolsce jest najlepsza? Pewnym wyznacznikiem mogą być opinie wyrażone przez kobiety w ankiecie przygotowanej przez Fundację Rodzic po Ludzku. Zobacz 20 oddziałów położniczych w województwie wielkopolskim, które oceniono najwyżej, biorąc pod uwagę takie czynniki jak m.in. swoboda rodzenia, warunki w szpitalu, pomoc w karmieniu dzieci itp. Zobacz ranking wielkopolskich porodówek ----->

Najlepsze porodówki w Wielkopolsce - zobacz ranking szpitali...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski