Poznań: Boisko szkolne na Jeżycach zmieni się w parking? Mieszkańcy są zaniepokojeni, a radni proszą prezydenta o spotkanie

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Parking miałby powstać na boisku szkół 36 i 92.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Łukasz Gdak
Na Jeżycach niewiele jest miejsc rekreacyjno – sportowych, a część z nich stanowią boiska szkolne. Tym większy niepokój mieszkańców wzbudził pomysł zamiany jednego z nich na parking dla interesantów jednostki miejskiej. Radni osiedlowi proszą o spotkanie prezydenta miasta, mając nadzieję, że plan ten uda się skasować.

Parking miałby powstać na części boiska po zlikwidowanej Szkole Podstawowej nr 92 – to była szkoła dla dorosłych, którzy z różnych przyczyn nie zdołali zakończyć edukacji w przewidzianym normalnie czasie. Sąsiadowała ze Szkołą nr 36, dzieląc się z nią właśnie boiskiem. W budynku po „dziewięćdziesiątce dwójce” miałoby zainstalować się Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty.

- Jednym z elementów koniecznych do przekształcenia budynku szkoły na jednostkę Centrum jest spełnienie normatywu parkingowego, czyli zapewnienie miejsc postojowych dla samochodów pracowników i petentów Centrum – mówi Filip Schmidt, przewodniczący Zarządu Osiedla Jeżyce.

Przy ul. Słowackiego są miejsca parkingowe objęte Strefą Płatnego Postoju, po obu stronach ulicy, jednak cieszą się dużym zainteresowaniem kierowców i gdy jedno się zwalnia, zazwyczaj od razu jest zajmowane przez inny pojazd. Już teraz na dziedziniec szkoły i tak wjeżdżają samochody, co nie jest bezpieczne dla dzieci.

Radni chcą chronić boisko przed budową parkingu

O pomyśle zainstalowania parkingu na dziedzińcu byłej szkoły, radni osiedlowi dowiedzieli się przypadkowo, nie byli też poproszeni o zaopiniowanie pomysłu. Mimo to na sesji 1 kwietnia podjęli decyzję, by chronić boisko.

Zobacz też: Ulica św. Wawrzyńca dostanie dwa duże skrzyżowania, ale nie będzie można wjechać w nią od ul. Niestachowskiej

- Przyjęliśmy stanowisko w sprawie planowanej zmiany sposobu zagospodarowania terenu dawnej SP nr 92 oraz boiska wykorzystywanego przez SP nr 36, w którym sprzeciwiliśmy się likwidacji istniejącego boiska szkolnego i zastąpienia go parkingiem. Poprosiliśmy o zorganizowanie spotkania władz Miasta, Wydziału Oświaty, placówek oświatowych i Osiedla na temat tego terenu – mówi Filip Schmidt.

Ulica Słowackiego należy do ulic o uspokojonym ruchu, a radni i Szkoła nr 36 wcześniej już sygnalizowali, że dla bezpieczeństwa dzieci warto byłoby pomyśleć o innych jeszcze rozwiązaniach skłaniających kierowców do szczególnej ostrożności. Budowa parkingu na szkolnym boisku nie idzie w parze z tą koncepcją. Radni nazywają ją pomysłem złym i trudnym do zaakceptowania.

Na boisku SP 36 już trwa remont

Co ciekawe, przy Szkole Podstawowej nr 36 przy ul. Słowackiego już remontowany jest niewielki plac zabaw dla dzieci, wcześniej wyłączony z użytkowania. Plac ten znajduje się na wewnętrznym dziedzińcu szkoły, a jego stan po prostu zagrażał bezpieczeństwu dzieci.

- Nawierzchnia jest popękana i wybrakowana, a sprzęt o konstrukcji metalowo – drewnianej, mocno wysłużony – wymieniał niedawno Filip Schmidt, gdy radni poinformowali, że plac będzie remontowany. - Elementy drewniane są wybrakowane, połamane, spróchniałe, co stanowi zagrożenie dla użytkowników. Zużycie jest na tyle duże, że bardziej ekonomiczna okazuje się wymiana na nowy sprzęt, który objęty będzie dodatkowo gwarancją przez kilka następnych lat.

Teraz na boisku miałaby pojawić się nowa nawierzchnia, bardziej naturalna, sprzyjająca retencji wody, a popękany asfalt będzie usunięty. Do tego mają pojawić się bezpieczne proste urządzenia sportowe. Po tym placu przyjdzie czas na remont pozostałych części boiska szkolnego – dzieci przecież nie będą już zawsze zdani na zdalne nauczanie.

- Ale warunkiem na odnowienie boiska jest jego zachowanie, nie wydzielanie z niego parkingu – zaznacza Filip Schmidt.

Miasto potwierdza: Centrum Usług Wspólnych powstaje

- Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty będzie funkcjonowało w budynku po Szkole Podstawowej nr 92 przy ul. Słowackiego 58 - mówi Piotr Kurosiński, kierownik Oddziału Infrastruktury Oświatowej Wydziału Oświaty. - Realizacja tej inwestycji została powierzona spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie. Obecnie trwa przygotowanie zadania do realizacji, w tym ogłoszenie przetargu. Harmonogram PIM zakłada rozpoczęcie robót budowlanych na przełomie sierpnia i września br. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 roku. Na realizację tej inwestycji przeznaczone zostały środki finansowe - 4 mln zł, na które Miasto Poznań uzyskało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na lata 2021-2022.

Miasto informuje, że wykonano już pierwsze kroki.
- W związku z utworzeniem nowej jednostki należało równocześnie dokonać nowego podziału geodezyjnego terenu - dodaje Piotr Kurosiński. - W tym celu Wydział Oświaty wystąpił z wnioskiem do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP o ustanowienie zmian w dotychczasowym trwałym zarządzie jednostek, w tym również Szkoły Podstawowej nr 36, uwzględniających niezbędny teren na potrzeby rekreacyjno-sportowe dzieci i młodzieży uczęszczających do tej placówki. W związku z realizacją inwestycji nie przewiduje się ograniczeń w dostępności do dziedzińca. Aktualnie Wydział Oświaty wspólnie z dyrekcją szkoły przystąpił do opracowania nowej koncepcji zagospodarowania dziedzińca szkolnego.

Joanna Żabierek z Urzędu Miasta Poznania informuje, że w wyniku tej inwestycji uczniowie SP nr 36 zyskają lepsze warunki do wypoczynku i zabawy, gdyż planowana jest kompleksowa modernizacja dziedzińca, obejmująca swym zakresem również modernizację boiska sportowego. W koncepcji przewiduje się dodatkowe strefy do rekreacji i wypoczynku. Częściowo zlikwidowana zostanie nawierzchnia asfaltowa, którą zastąpi zieleń niska i wysoka. Istniejący drzewostan zostanie zachowany, będą też nowe nasadzenia. Wprowadzone zostaną też naturalne elementy z powierzchniami do odprowadzania wody. Planowane jest złożenie wniosku o dofinansowanie modernizacji dziedzińca szkolnego w ramach zapowiadanego naboru ze środków unijnych w ramach Krajowego Programu Odbudowy. Niezależnie należy przypomnieć, że w zachodniej części dziedzińca szkolnego, aktualnie funkcjonują miejsca postojowe. Wydzielenie strefy postojowej zostało obecnie zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami projektowo – budowlanymi, na które uzyskano pozwolenie na budowę.

Kierowcy BMW powodują najwięcej wypadków? To mit! Oto samoch...

Sprawdź też:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

miasto musi żyć, a żyje jak są parkingi bardzo dobre rozwiązanie

Dodaj ogłoszenie