Poznań: Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy ul....

  Poznań: Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy ul. Przybyszewskiego może ruszyć jeszcze w tym roku

  Grzegorz Okoński

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy ul. Przybyszewskiego może ruszyć jeszcze w tym roku

  ©Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

  Zbliża się koniec poznańskich kłopotów z izbami przyjęć szpitali na Grunwaldzie – miasto będzie miało profesjonalny Szpitalny Oddział Ratunkowy, będący jednocześnie pierwszym etapem budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego. Udało się pozyskać na jego budowę 15 mln złotych, a o drugie tyle obecnie starają się wielkopolscy posłowie.
  Poznań: Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy ul. Przybyszewskiego może ruszyć jeszcze w tym roku

  ©Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

  - Mamy światełko w tunelu, jeśli chodzi o montaż finansowy tego przedsięwzięcia – mówi prof. dr hab. Andrzej Tykarski, rektor UM w Poznaniu. - Coraz bliższa jest wizja bardzo ważnej inwestycji, która pokryje duży obszar w opiece zdrowotnej dla 200-tysięcznej populacji tej części Poznania. Przewidywaliśmy, że SOR będzie kosztował 65 mln złotych, teraz musimy założyć kwotę około 80 milionów. Pierwszą sumą jaką mieliśmy otrzymać było 10 mln złotych ze środków unijnych, ale dzięki staraniom posła Bartłomieja Wróblewskiego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uznało za strategiczną dla służb i otrzymamy 15 mln złotych. Złożyliśmy już wniosek do Ministerstwa Zdrowia na drugą taką samą kwotę i wzięliśmy kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym.
  Montaż finansowy inwestycji uzupełnia też wkład własny szpitala, plus 2,5 mln zł od miasta Poznań wraz z przekazaną działką ziemi o wartości 15 mln złotych.

  - Inwestycja ma przenieść poznańską służbę zdrowia w XXI wiek – dodaje poseł Bartłomiej Wróblewski. - Deklaruję wsparcie w dalszych staraniach o drugie 15 mln złotych, rozmawiałem już z premierem Morawieckim o wsparciu dla niej z budżetu państwa i jestem optymistą.

  Zobacz też: 7-miesięczny chłopiec w ciężkim stanie trafił do szpitala. Kilka dni wcześniej został zaszczepiony przeciw pneumokokom

  Budynek powstanie na działce przy ul. Przybyszewskiego, w rejonie Marcelińskiej i Grunwaldzkiej. Wjazd do niego będzie wytyczony od strony tej ostatniej, co wiązać się będzie z przebudową ulicy. Jeśli uda się dopiąć wszystkie działania organizacyjne, ogłoszony i rozstrzygnięty przetarg na wykonawstwo, zostanie wydane pozwolenie na budowę, to prace ruszą jeszcze na przełomie tego i przyszłego roku. Potrwać mają do dwóch lat. Budynek będzie miał trzy piętra użytkowe i czwarte - techniczne. Na dachu będzie przygotowane lądowisko dla śmigłowców.

  - Według dostępnych danych lotniczego pogotowia ratunkowego z 2017 roku w Poznaniu odbyło się 275 lądowań śmigłowca ratunkowego na czterech lądowiskach, co daje nam około sześciu lądowań na jednym oddziale na miesiąc;. Nie będzie to więc specjalnie uciążliwe dla mieszkańców tego rejonu – wyjaśnia dr n. med. Rafał Staszewski, kanclerz UM.

  Do nowego SOR-u będą przeniesione izby przyjęć ze szpitali przy ul. Przybyszewskiego i przy ul. Szylinga/Grunwaldzkiej (dawnego 111 szpitala wojskowego), które dziś już absolutnie nie spełniają wymagań stawianym tym obiektom.

  Z czasem budowa i uruchomienie Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, którego częścią będzie SOR, pozwoli na zwolnienie budynku przy ul. Grunwaldzkiej (projektowanego przed wojną na hotel, a nie na szpital) i wystawienie go na sprzedaż. CZSK połączy obecne dwa lub nawet trzy szpitale.

  POLECAMY:


  Zobacz też: Kolorowe opaski mają zmniejszyć kolejki na SOR

  Źródło: TVN24

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »