Poznań: Budowa Teatru Łejery [NOWE FAKTY ZDJĘCIA FILM]

Anna Jarmuż
Marzenia dyrekcji, nauczycieli i uczniów zaangażowanych w działalność teatru przy Zespole Szkół nr 4 Łejery W Poznaniu zaczęły się urzeczywistniać. W poniedziałek na miejscu budowy, przy ulicy Romana Brandstaettera 1, wkopano pierwszą łopatę. Według planu, dzieci wyjdą na nową scenę za 13 miesięcy.

- Właściwie budowa już się rozpoczęła. Do prac przystąpimy pod koniec tego lub na początku przyszłego tygodnia - mówi Leon Gzyl z firmy Rembud, wykonawcy. - Projekt jest bardzo ciekawy. Od razu widać, że nie jest to zwykły budynek, ale obiekt artystyczny - dodaje.

CZYTAJ TEŻ:
ŁEJERY: BĘDZIE TEATR NA CYTADELI
POZNAŃ: POWSTANIE TEATR ŁEJERY
POZNAŃ: NIE BĘDZIE TEATRU ŁEJERY
POZNAŃ: ŁEJERY STAŁY SIĘ KARTĄ PRZETARGOWĄ
POZNAŃ: BUDŻET NA 2011 ROK ZMIENIONY

Łejery, czyli Szkoła Podstawowa nr 83 i Gimnazjum nr 15 o profilu artystycznym walczyły o teatr już od kilku lat. Wielkim problemem tej placówki był brak miejsca do prób, czyli osobnej sali teatralnej. Pod koniec listopada 2011 roku okazało się, że ze względu na problemy miasta z budżetem zadanie to po raz kolejny może zostać odłożone w czasie. W obronie Łejerów stanęli wtedy radni Platformy Obywatelskiej. Ostatecznie, przyznano pieniądze na budowę.

- Szkoła teatralna bez sceny to jak szkoła sportowa bez sali gimnastycznej - podkreśla Grażyna Daniel, dyrektorka szkoły Łejery. - Ze sceny będą korzystać nie tylko nasi uczniowie, ale również dzieci, uczęszczające na zajęcia do Centrum Sztuki Dziecka. Cieszymy się, że nasza walka zakończyła się sukcesem.

To, że teatr dla najmłodszych jest potrzebny przyznają również przedstawiciele środowisk artystycznych.

- Moim zdaniem, dzięki zajęciom teatralnym, dzieci mogą zdobyć umiejętności, które przydadzą im się nie tylko na scenie, ale również w codziennym życiu. Bardzo ważne jest, aby miały dobre warunki do nauki - mówi Radosław Elis, aktor, który pracuje w Teatrze Nowym.

Wydział oświaty przeznaczył na Teatr Łejery 6 milionów złotych - 3,5 mln zł w 2012 r. i 2,5 mln zł w 2013 r. Jednak sama budowa to nie wszystko. Potrzebny jest również sprzęt i rekwizyty. W urządzeniu teatru postanowili pomóc przybyli na inauguracje goście. Łejery otrzymały m.in. reflektor i książkę. Pierwsze łopatki pod budowę wbiły dzieci. Następnie zrobili to radni, urzędnicy i dyrekcja szkoły.

- W dzieciństwie bawiłem się w szkołę i teatr. Szkoła już stoi, teatr pojawi się już niedługo. Moje marzenia się spełniły - cieszy się Jerzy Hamerski, twórca szkoły. - Teraz prace budowlane nadzorować będzie drewniany koń - symbol szkoły, stojący tuż przy furtce. Jak coś pójdzie nie tak, to ruszymy z kopyta - żartuje.

Rozmowa z Grzegorzem Ganowiczem, przewodniczącym Rady Miasta

Bardzo zaangażował się Pan w sprawę budowy Ośrodka Edukacji Teatralnej Łejery. Dlaczego?

To jedyny tak wyjątkowy projekt edukacyjny w tej części Polski. Dzięki niemu jakość kształcenia w szkole na pewno się poprawi. Warto także podkreślić, że z tej sali będą korzystać nie tylko uczniowie placówki, ale również młodzież z Centrum Sztuki Dziecka. Zależało mi także, aby dotrzymać poczynionych wcześniej obietnic.

Czy taka inwestycja w obecnej sytuacji miasta, była konieczna? Wiele szkół jest właśnie zamykanych.

Szkoły są zamykane z zupełnie innych powodów. Decyduje o tym niż demograficzny.
Zamykamy placówki, w których są puste sale, a tutaj co roku jest 150 chętnych na 25 miejsc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
POZnan Art
Całe szczęście, że pomimo problemów pasja i wychowywanie przyszłych pokoleń wygrały. Mam nadzieję, że nasi potomkowie będą potrafili rozmawiać i racjonalnie dyskutować w odróżnieniu do szopki poniżej lub powyżej. Nie wiem w jakiej kolejności publikowane są nowe komentarze. Ten reportaż to kolejna pożywka dla POPISowych przepychanek partii. Odpuście sobie sumienia innych - trzymajcie się swoich. Mówicie o zamykaniu szkół. Znacie powody. A wiecie, że Łejery przez pierwsze lata działalności nie miały choć jednej własnej sali? Na szczęście Teatr nie powstaje dla Państwa tylko dla Dzieci co docenicie, bądź nie, za parę, może parenaście lat. Resztę zapraszam do czynnych teatrów w Poznaniu - czeka Was wiele premier i wznowionych spektakli tej wiosny!
m
mim
fakt musiał pracować w jakimś organie propagandowym PZPR. Typowy tekścik politruka szczującego jednych na drugich.
m
mieszkaniec Rataj
Niestety, moralnie skorumpowani radni wraz z wszechwiedzącym prezydentem bawią się kosztem przedszkolaków i gimnazjalistów ktorym zlikwidowano placowki. Smutne, ze radni PO okazali sie tacy mali, nie niscy jak ich szef, ale poprostu mali. Panie radne z PO, w glowie się nie mieści jak sie okazałyście antypoznańskie. Sternalskiemu się nie dziwię, bo on z jakiejś wsi przylazł do Poznania, ale poznanianki ? wstyd mi za Was... tak zwyczajnie po ludzku. Za Tomczaka i Wisniewskiego nie, bo mają swoje własne interesy i od dawna nas mieszkańców mają w nosie. Ale spokojnie to przetrawimy i odezwiemy sie pzred wyborami. Na tyle glosno, bo wygonić ze stolicy Wielkopolski wszyskich antypoznaniaków. Ciekawe tylko czy Łejerom dobrze się żyje ze świadomościom iż mają swój teatrzyk kosztem swoich kolegów z Rataj i Grunwaldu....
p
poznaniak
Czy to ten teatr którym przekupiono radnych PO by głosowali za budżetem i zlikwidowali gimnazja po myśli p. prezydenta ? Miasto dało 3 mln, a potem PO głosowało za uchwałami prezydenckimi.... Sumienie was nie boli, ze budujecie teatr a na Ratajach i Grunwaldzie będą zwalniać nauczycieli a klasy gimnazjalne będą po 35 - 40 osób ?
I
IwaLorek
teatr? a po co? dlaczego z pieniędzy miasta? czyż nie tańsza byłaby zmiana lokalizacji np do jednej ze szkół likwidowanych gdzie są odpowiednie przestrzenie i podesty?
i me pytanie właściwe: co z obiektem na Janickiego22?
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie