Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Był dworzec PKS, będzie Nowy Rynek. Pracę znajdzie tu 10 tys. osób [NOWE WIZUALIZACJE]

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Oto najnowsze wizualizacje Nowego Rynku - kompleksu, który powstanie w miejscu po dawnym dworcu PKS w Poznaniu.
Oto najnowsze wizualizacje Nowego Rynku - kompleksu, który powstanie w miejscu po dawnym dworcu PKS w Poznaniu. wizualizacja/materiały prasowe
Skanska i współpracujący z nią architekci zdradzili, jak widzą zagospodarowanie terenu po starym dworcu PKS. Pojawiły się nowe wizualizacje i pomysły na to miejsce.

To największa taka inwestycja, którą Skanska realizuje w tej części Europy. Na start pierwszej części projektu określanego jako Nowy Rynek wydać było trzeba 48 mln euro. Ma to być miejsce łączące pracę, mieszkanie i spędzanie wolnego czasu.

We wtorek inwestor wraz z architektami, których zaprosiła do współpracy, zaprezentowała kompletny projekt architektoniczny dla terenu po dawnym dworcu PKS.

- Urzekł nas pomysł ze stworzeniem Nowego Rynku. Docelowo w tym miejscu ma pracować 10 tys. osób, a później spędzać wolny czas. Chcemy pokazać, że tworzy się tu coś wyjątkowego - tłumaczy Roland Jarosz, menedżer projektu ze Skanska.

W środę przedstawiciele firmy zapraszają poznaniaków na zapalenie światełek na choinkach. Ustawione będą w jednym z rogów placu. Ma to być część budowania tożsamości nowego miejsca. Ogólną koncepcję Nowego Rynku przygotowała pracownia JEMS Architekci.

- Czujemy Poznań jako miasto kupieckie. Rynki i place budują jego kręgosłup i przede wszystkim są żywe - mówi Marcin Sadowski z JEMS. Stąd pomysł, żeby w okolic Starego Rynku i Starego Browaru stworzyć coś „Nowego”, ale spójnego z miastem.

- To projekt o funkcji mieszanej. W wielu polskich miastach popełniono błąd. Budowało się albo tylko biura, albo mieszkania. I tak powstawały enklawy, niedobre dla miasta - dodaje Paweł Majkusiak z JEMS.

Każda część projektowania Nowego Rynku leży w rękach innej pracowni architektonicznej. Ma to służyć różnorodności tego miejsca. Za pierwszy etap odpowiedzialna jest Maćków Pracownia Projektowa.

- Realizujemy pierwsze dwa budynki. Staramy się przefiltrować je przez nasze odczucia. One powinny oddawać miasto tyle samo co biorą. I to nie formą, a funkcjonalnością - komentował Zbigniew Macków z pracowni. I dlatego forma biurowców ma być jak najprostsza. Partery budynków będą otwarte i przeznaczone dla przedsiębiorców.

Kolejne etapy to kwestia lat. Cały projekt może powstawać nawet ponad dekadę. Będzie realizowany w miarę zapotrzebowania inwestorów.

Za projektowanie kolejnego etapu odpowiedzialna jest Medusa Group. Jej przedstawiciele za najważniejsze uważają oddanie wszystkim mieszkańcom terenu, który do tej pory był zamknięty. Ważne, żeby po zakończeniu każdego etapu można już było w pełni korzystać z oddanych budynków.

Za zagospodarowanie części wspólnych inwestycji odpowiada poznańska firma Ultra Architekci. Będą one tym ważniejsze, że po zakończeniu pracy w biurach miejsce nadal ma żyć. Zaplanowana jest przecież także zabudowa mieszkaniowa.

Łącznie do zagospodarowania Skanska ma około 100 tys. mkw. terenu. Cztery budynki mają mieć około 25 m wysokości. Powstanie też jeden wieżowiec sięgający nawet 80 m. Niewykluczone, że obok biur, mieszkań i miejsc do spędzania wolnego czasu na Nowym Rynku pojawi się też hotel.

Oto wizualizacje Nowego Rynku:

Zapalenie lampek na choince w Poznaniu - zobacz wideo:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski