Poznań: Centrum Inicjatyw Rodzinnych, czyli wszystko, co...

  Poznań: Centrum Inicjatyw Rodzinnych, czyli wszystko, co potrzebne rodzinie, w jednym miejscu [FOTO]

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Centrum Inicjatyw Rodzinnych otwarto w Arkadii
  1/9
  przejdź do galerii

  Centrum Inicjatyw Rodzinnych otwarto w Arkadii ©Łukasz Gdak

  Można już odwiedzać Centrum Inicjatyw Rodzinnych. W poniedziałek odbyło się jego oficjalne otwarcie. To pierwsze takie miejsce w Polsce.
  Oferta poznańskich szkół i przedszkoli, informacje na temat dostępnych świadczeń, oraz interesujących wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych czy sportowych. To tylko część tego, co można będzie znaleźć w budynku Arkadii, przy placu Wolności i ulicy Ratajczaka. Właśnie tam, w sąsiedztwie Centrum Informacji Miejskiej, powstało pierwsze w Polsce Centrum Inicjatyw Rodzinnych.

  Pomysł przywieziony w podróżnej walizce

  Inicjatorem powstania centrum była Elżbieta Lachman - ekspert Fundacji Głos dla Życia i wiceprzewodnicząca Rady Rodziny Dużej. Jak przyznaje, pomysł przywiozła z Niemiec, gdzie takie miejsca istnieją już od dawna.

  - To były wakacje. W lipcu, dwa i pół roku temu byłam w niemieckim Tauberbischofsheim, blisko Würzburga. W miejscowości, w której żyje 13 tysięcy mieszkańców, były dwa takie centra - wspomina pomysłodawczyni CIR.

  Elżbieta Lachman uznała, że powinno się inwestować także w poznańskie rodziny, które stanowią około 80 procent mieszkańców miasta. Jak podkreśla, trzeba zadbać o to, by ludzie chcieli tutaj żyć. Zwłaszcza, że miasto coraz bardziej się wyludnia.

  - Centrum to prezent nie tylko dla rodzin, ale też władz Poznania - tłumaczy Elżbieta Lachman. - Miasta bez rodzin wymierają, nie rozwijają się gospodarczo. Rodzice są świetnymi pracownikami. To nie jest typ, który zmienia firmę co pięć minut, ale osoby poszukujące stałego zajęcia i płacący podatki. Powstanie centrum ma więc też wymiar ekonomiczny.

  Pomysł spodobał się pozostałym członkom Rady Rodziny Dużej i miejskim radnym. Jak zauważa Marek Sternalski, inicjatywa została zaakceptowana ponad partyjnymi podziałami.

  - Uznaliśmy, że takie centrum Poznaniowi jest potrzebne. Chodzi zarówno o osoby, które już tutaj mieszkają, jak i te, które dopiero mają takie plany - mówi radny PO i przewodniczący komisji rodziny.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo