Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań chce łatać budżet wyprzedażą gruntów i kamienic. Tylko chętnych brak

BEM
Budżetowej dziury Poznaniowi raczej nie uda się wypełnić wpływami ze sprzedaży miejskiego majątku.  Coraz trudniej sprzedać  grunty i kamienice
Budżetowej dziury Poznaniowi raczej nie uda się wypełnić wpływami ze sprzedaży miejskiego majątku. Coraz trudniej sprzedać grunty i kamienice Fot. Archiwum
Sytuacja finansowa Poznania jest dramatyczna. Tymczasem budżetowej dziury raczej nie uda się wypełnić wpływami ze sprzedaży miejskiego majątku. Coraz trudniej sprzedać grunty i kamienice. Ale Poznań będzie próbował. Między innymi na targach Expo Real w Monachium, które odbędą się na początku października.

Będą tam oferowane między innymi: kamienica przy ulicy Działyńskich 3, działka przy ulicy Stawnej oraz teren przy Rynku Wildeckim.

Jak wykazał podczas debaty o polityce mieszkaniowej miasta dr Arkadiusz Borek, prezes Instytutu Gospodarki Nieruchomościami w Katowicach, Poznań sprzedaje jednak kilkakrotnie mniej terenów niż 5 lat temu. A przecież mamy co sprzedać...

- Boom nieruchomościowy minął. Skończył się w 2008 roku. Rynek nieruchomości na całym świecie przeżywa wyjątkową stagnację - ocenia Krzysztof Jonczyk, dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania.

Uspokaja, że miasto ma mnóstwo terenów.
- Jest 68 planów pod tzw. mieszkaniówkę, które obejmują 130 hektarów - zapewnia dyrektor. Oferta jest, brakuje zainteresowanych. Dyrektor stagnacji na rynku upatruje też po części w tym, że banki zmieniły w ostatnich kilku latach zasady przyznawania kredytów oraz ich oprocentowanie. - Dziś są kilka razy droższe niż w latach 2006 i 2007 - wskazuje Krzysztof Jonczyk. I przyznaje, że uaktywnienie sprzedaży nieruchomości to jedno z ważniejszych celów miasta.

Do tej pory nie znalazł się chętny, który chciałby kupić zabytkową kamienicę przy ulicy Działyńskich 3. Zapłacić trzeba by za nią około 4 mln złotych (50 proc. ceny wywoławczej ze względu na wpis do rejestru zabytków). A skoro "u nas" nikt jej nie chce, będzie wystawiona podczas targów Expo Real w Monachium, jednym z najważniejszych w Europie.

- Zaprezentujemy tam trzy główne oferty, których przetargi są już przygotowane. Obok kamienicy przy Działyńskich będą to teren przy ulicy Stawnej i teren z zabudowaniami przy ulicach 28 Czerwca 1956 i Wierzbięcice, po gimnazjum - mówi Marcin Jędrzejczak z Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Inwestycji. Podobno gruntem przy Stawnej, ostatnim takim w samym centrum miasta, poważnie zainteresowane są sieci hotelowe. Trudno sie dziwić. Tuż obok, bo w dawnej synagodze, też ma powstać ma hotel.

Poznań zaprezentuje w Monachium także tereny pod inwestycje mieszkaniowe: na Strzeszynie i Podolanach, przy ulicy Dąbrowskiego (Krzyżowniki) oraz w Naramowicach (okolice ulicy Pomarańczowej).

- Prezentowane będą także oferty będące jeszcze w przygotowaniu jak nieruchomości przy ulicach Szkolnej, Kołodzieja, Jackowskiego i Garncarskiej - dodaje M. Jędrzejczak.

Są już pierwsi zainteresowani budynkiem po szpitalu miejskim im. J. Strusia przy ulicy Szkolnej. Jedna z firm miała zamiar urządzić w nim wielkie centrum biurowe z podziemnymi garażami.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Z opracowania dr. Arkadiusza Borka z Instytutu Gospodarki Nieruchomościami w Katowicach wynika, że miasto w 2007 roku sprzedało aż 180 działek pod budownictwo mieszkaniowe, jednorodzinne. Rok później było to już tylko 49 takich gruntów, w 2009 r. - 40, a w 2010 zaledwie 28. Pod budownictwo mieszkaniowe, ale wielorodzinne w 2007 roku sprzedano 384 tereny. W 2009 roku było ich jedynie 106, a w 2010 - 25.

Z ostatnich wielkich transakcji, po trzech nieudanych przetargach, należy wymienić sprzedaż terenu przy ulicy Sowińskiego (jeszcze ok. 5 lat temu stały tu baraki komunalne), za który miasto, po negocjacjach otrzymało 21 mln złotych. Grunt przy skrzyżowaniu ulic Kraszewskiego i Bukowskiej starano się sprzedać za 4 mln złotych, ale udało się w końcu osiągnąć jedynie połowę tej kwoty. W tym samym czasie na przetargi wystawiono teren przy ulicy Wronieckiej, Stawnej i Żydowskiej. Zaczęto od 8 mln złotych, a zakończono na 2,7 mln.

Kamienica przy ulicy Działyńskich 3 (ta, która będzie wystawiona w Monachium) w pierwszym przetargu wystawiona była za ok. 11 mln, teraz za 8 mln.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski