18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań City Center: Nadmiar bakterii w wodzie w galerii [ZDJĘCIA]

Robert Domżał
Poznań City Center nadal przeżywa oblężenie
Poznań City Center nadal przeżywa oblężenie Łukasz Gdak
Ostatnie badania wody dostarczanej do galerii handlowej Poznań City Center wykazały, że jest w niej nadmiar niektórych bakterii. Aquanet uspokaja, że nie są one groźne dla zdrowia. Właściciel galerii spółka Trigranit nie wie, skąd te bakterie się biorą i uruchamia własną stację uzdatniania wody.

Jutro odbędzie się oficjalny odbiór wodociągu, którym do galerii handlowej Poznań City Center dociera już woda. Tymczasem badania wykazują, że jest w niej podwyższony poziom bakterii psychrofilnych. Są to bakterie występujące w wodach powierzchniowych, podziemnych, wilgotnej glebie. Nie zagrażają jednak zdrowiu. W tym tygodniu TriGranit uruchomi własną stację uzdatniania wody.

Sanepid zapewnia, że woda dostępna w galerii handlowej PCC jest przydatna do spożycia, a badania wykonane dwukrotnie przed jej otwarciem nie wykazały nieprawidłowości.

W ubiegłym tygodniu temu Dorota Wiśniewska, rzeczniczka Aquanetu – powołując się na wrześniową kontrolę wody dostarczanej do PCC – twierdziła, że jest woda jest w porządku, a firma nic nie wie, nie otrzymała żadnych informacji by była złej jakości.

Trigranit jednak płucze
Przedstawiciele spółki TriGranit, która wybudowała galerię PCC przyznają, że kilka razy rozmawiali z Aquanetem o jakości wody, jaką odbierają.

– Nie ma w niej bakterii coli, ale z nieznanych przyczyn jej parametry, po otwarciu centrum, podlegały niewielkim wahaniom. Dlatego regularnie płuczemy wewnętrzną instalację i monitorujemy jakość wody - mówi Przemysław Terlecki, rzecznik spółki TriGranit.

Aby wyeliminować wpływ czynników, które mogą powodować różnice w jakości wody, TriGranit zdecydował się na montaż systemu uzdatniania. Urządzenie dotrze do Poznania najdalej jutro. W tym tygodniu ma zacząć działać.

– Dmuchamy na zimne. Poniesiemy dodatkowe koszty, ale nie ma takiej ceny, która zrekompensowałaby podanie klientom wody nieodpowiedniej jakości – tłumaczy Terlecki.

Badania wykazały
Mimo zapewnień o dobrej jakości wody Aquanet zlecił kolejne badanie. Wykazało ono podwyższony poziom bakterii psychrofilnych.

– To nie jest bakteria chorobotwórcza. Optimum jej rozwoju jest w temperaturze 22 stopni C. W organizmie człowieka się nie rozwija – uspokaja Dorota Wiśniewska. By się jej pozbyć dostawca radzi TriGranitowi częste płukanie sieci wewnętrznej.

Skąd bierze się podwyższona liczba bakterii w nowym wodociągu, skoro zdaniem Aquanetu woda dostarczana przez firmę jest dobra i nie ma możliwości, by w wodociągu zmieniała parametry? Na razie nie wiadomo.

Dlaczego woda się zmienia?
Jak mówią szefowie firm wodociągowych, kiedyś takie problemy pojawiały się, po remontach, albo gdy pobierano mało wody z sieci .

– Woda nie ma bezterminowej przydatności do spożycia. Jeżeli jest odnoga wodociągu, w którym woda się zatrzymuje , zachodzą tam reakcje zmieniające jej parametry. Wodociąg powinien być tak budowany, by woda stale w nich krążyła – mówi Edward Sobański prezes zarządu spółki TP Kom. Wodociąg w PCC jest przedłużeniem tego, z którego korzystał stary dworzec kolejowy.

Historia budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego

  • jesień 2007 - PKP podjęły decyzję o budowie w Poznaniu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego czyli dworców kolejowego i autobusowego.
  • czerwiec 2010 - PKP podpisują umowę na budowę Zintegrowanego Cetrum Komunikacyjnego z węgierską spółką Trigranit.
  • sierpień 2011 - po 33 dniach od złożenia wniosku o pozwolenie na budowę wojewoda wielkopolski wydaje zgodę na rozpoczęcie prac.
  • styczeń 2012 - wmurowanie kamienia węgielnego pod ZCK, czyli dworce kolejowy, autobusowy, parking samochodowy i centrum handlowe.
  • maj 2012 - otwarcie pierwszej części ZCK, czyli dworca kolejowego.
  • sierpień 2012 - rozpoczęcie budowy galerii handlowej PCC
  • grudzień 2012 - rusza budowa dróg dojazdowych do PCC
  • marzec 2013 - zakończenie prac przy konstrukcji dachu centrum handlowego.
  • październik 2013 - otwarcie centrum handlowego Poznań City Center.

Inwestycja warta jest 160 milionów złotych

Aquanet głównym dostawcą wody
Poznańska spółka zaopatruje w wodę blisko 800 tysięcy mieszkańców aglomeracji poznańskiej czyli Poznania i gmin: Luboń, Puszczykowo, Mosina, Swarzędz, Czerwonak, Suchy Las, Brodnica, Kórnik, Murowana Goślina, Rokietnica, Tarnowo Podgórne, Dopiewo, Komorniki i Kleszczewo. System wodociągowy tworzą ujęcia i stacje uzdatniania wody zlokalizowane w Poznaniu, Mosinie, Gruszczynie, Murowanej Goślinie oraz gminach Kórnik i Suchy Las. Zdolność produkcyjna wody czystej wszystkich ujęć w 2012 roku ukształtowała się na poziomie 46 mln m3. W ciągu jednego miesiąca na potrzeby odbiorców Aquanet produkuje prawie 4 mln metrów sześciennych wody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski