Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Co czwarty poznaniak to Bamber. Mieszkają tu od 300 lat. Z tej okazji wydano album ze starymi fotografiami

Marek Zaradniak
Album Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak zawiera wiele archiwalnych fotografii
Album Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak zawiera wiele archiwalnych fotografii Archiwum
Z okazji 300. rocznicy przybycia do Poznania pierwszych osadników z Bambergu ukazał się album Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak "300 lat razem. Poznańscy Bambrzy".

W sierpniu minęło 300 lat od przybycia do Poznania pierwszych osadników z Bambergu. Stało się to pretekstem do opublikowania przez Wydawnictwo Miejskie Posnania albumu Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak „300 lat razem. Poznańscy Bambrzy”.

Ta bogato ilustrowana publikacja zawiera archiwalne zdjęcia dotyczące życia codziennego Bambrów, a także ich zwyczajów i wkładu w historię Poznania. Wszak jak podkreślała założycielka Towarzystwa Bambrów Poznańskich, prof. Maria Paradowska, w co czwartym poznaniaku płynie bamberska krew.

Czytaj też: Poznań: Ostatni Bambrzy na Piątkowie. Od pokoleń uprawiają ziemię w centrum miasta
We wprowadzeniu autorka wyjaśnia, dlaczego Bambrów zaprosiły ówczesne władze Poznania, a także wskazuje, że słowo „bamber” przez wiele lat oznaczało nie tylko bogatego rolnika, gospodarza, ale miało również pejoratywne znaczenie wskazujące na człowieka nieokrzesanego, a wręcz prostaka. Niezwykle cenne jest też podanie nazwisk pierwszych osadników.

Czytaj też: Poznań: Z okazji 300-lecia poznańskich Bambrów, miasto przygotowało nowe skarpetki. Oczywiście znalazła się na nich Bamberka [ZDJĘCIA]

Na kolejnych zdjęciach historia dzielnic Poznania splata się z historią bamberskich rodzin. Od Dębca przez Rataje i Wildę, po Górczyn i Winiary. Archiwalne fotografie z towarzyszącymi im opisami ukazują losy Muthów, Kayserów, Trittów, Heigelmannów i wielu innych. Są zdjęcia czasów najdawniejszych, jak też współczesne. Album wzbogaca wiersz „O Bambrach”, mającej bamberskie korzenie Marii Magdaleny Pocgaj. To niezwykły dokument, świadczący o grupie etnicznej, która zachowując swoje obyczaje szybko wrosła w życie miasta.

Już 300 lat minęło odkąd Bambrzy pojawili się w Poznaniu. Z tego powodu w niedzielę przez centrum przeszedł barwny korowód, zaś Towarzystwo Bambrów Poznańskich i Fundacja Edukacyjno-Artystyczna Puenta zorganizowały inscenizację „Poznanie - 300 lat Bambrów Poznańskich”.Kolejne zdjęcie --->

Poznań: Barwny korowód przeszedł przez miasto. Bambrzy święt...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski