Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Co trzeci maturzysta zrezygnował ze studiów? W czwartek poznamy listy rankingowe

Katarzyna Sklepik
W tym roku 42435 maturzystów chciało podjąć studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Po otrzymaniu wyników maturalnych swoje plany podtrzymało 28776 kandydatów. Średnio co trzeci maturzysta, który założył konto na portalu kandydata UAM nie dokonał opłaty rekrutacyjnej i nie wziął udziału w naborze. W sumie takich osób było 13659.

W dużej mierze są to absolwenci, którzy nie zdali matury z obowiązkowego przedmiotu (język polski, matematyka lub język obcy) a także ci, którzy z przedmiotów dodatkowych zdobyli za mało punktów, by mieć szansę w walce o indeks.

W czwartek kandydaci na studentów UAM poznają listy rankingowe. Od tego momentu do 18 lipca muszą - składając dokumenty - potwierdzić wolę studiowania kierunku (lub kierunków), na który zostali zakwalifikowani.
Po tym terminie dowiemy się czy i na jakich kierunkach ogłoszona zostanie rekrutacja uzupełniająca. Warunkiem uczestnictwa w nim jest złożenie - do 18 lipca - oświadczeń o podtrzymaniu chęci studiowania od kandydatów, którzy w pierwszej turze nie zakwalifikowali się do przyjęcia.

Niekwestionowanym liderem tegorocznej rekrutacji na UAM są filologie. Hitem okazała się szwedzka. Tu o jeden z 12 indeksów walczyły 23 osoby. Dla 14 maturzystów spełnieniem marzeń było jedno z 12 miejsc na filologii duńskiej. By studiować sinologię lub japonistykę trzeba było pokonać 10 kandydatów, o jednego więcej niż na filologię rosyjską, koreańską i hiszpańską.
Kariera prawnika to marzenie 1892 maturzystów (280 miejsc), a psychologa - 1176 (200 miejsc).

Tego samego dnia znane będą także listy rankingowe na Uniwersytecie Przyrodniczym, na który zarejestrowało się 7952 maturzystów z czego 69 procent stanowią dziewczyny. Na przygotowanych 2165 miejsc zakwalifikowano do przyjęcia 3105.
- W tym roku studia niestacjonarne cieszą się u nas mniejszym powodzeniem. Już teraz wiadomo, że nie uruchomimy pięciu kierunków: architektura krajobrazu,informatyka i inżynieria, polityka społeczna, towaroznawstwo oraz turystyka i rekreacja - wymienia Jerzy Lorych, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

O 60 miejsc na weterynarii walczyło 880 osób, na dietetyce o taką samą liczbę indeksów- 852. Ogromnym powodzeniem w tym roku cieszyła się gospodarka przestrzenna oraz finanse i rachunkowość. 16 i 17 lipca kandydaci, którzy chcą podjąć studia na UP muszą złożyć dokumenty.

Limity punktów na Uniwersytecie Ekonomicznym
W środę zatwierdzono limity punktów rankingowych kwalifikujące do II etapu naboru:
Ekonomia - 232 punkty
Finanse i rachunkowość - 238,5 (wydział ekonomii), 219,5 (wydział zarządzania)
Polityka społeczna - 86,5
Gospodarka turystyczna - 198
Międzynarodowe stosunki Gospodarcze - 202,5
Informatyka i ekonometria - 162,5
Towaroznawstwo - 117
Zarządzanie i inżynieria produkcji - 135
Gospodarka przestrzenna - 200,5
Zarządzanie - 217

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski