Poznań: Coraz tłoczniej na drogach przy cmentarzach. Jak dojechać na cmentarz tramwajem, a jak samochodem? Zmiany w ruchu w Poznaniu

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Przed cmentarzami trzeba teraz spodziewać się wzmożonego ruchu samochodowego.
Przed cmentarzami trzeba teraz spodziewać się wzmożonego ruchu samochodowego. Robert Woźniak
Udostępnij:
Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza przedświąteczne zmiany w komunikacji zbiorowej w rejonie cmentarzy. Pierwsze zmiany - od 30 października. Zobacz, jak kursuje MPK w Poznaniu w okolicach Wszystkich Świętych, jakie zmiany w ruchu w Poznaniu wprowadziło ZDM i jak poruszać się po mieście w święto Wszystkich Świętych.

W dniach 30 i 31 października oraz 1 listopada– komunikacja tramwajowa funkcjonować będzie według sobotniego rozkładu jazdy (30 października) i świątecznego (31 października i 1 listopada) rozkładu jazdy z następującymi zmianami:

 • w godz. 6:00 - 18:00 tramwaje linii nr 1, 6, 7, 8 i 13 kursują co 10 minut, linia nr 15 przez cały dzień wydłużona jest do Junikowa, a linia nr 7 przez cały dzień do Miłostowa,
 • w godz. 8:00 - 17:00 linia nr 15 kursować będzie co 5 minut, a od 6:00-8:00 i od 17.00-18.00 co 10 minut, a w godz. 8:00 – 17:00 uruchomione zostają dodatkowe trzy linie tramwajowe nr 41, 42 i 43.

Wszystkich Świętych, 30.10, 31.10: Jak pojadą tramwaje w Poznaniu?

Linia 41 będzie co 10 minut kursować na trasie:

Junikowo - Grunwaldzka - Reymonta - Hetmańska - Żegrze - Chartowo - Trasa Kórnicka - Jana Pawła II - Rondo Śródka - Warszawska - Miłostowo

Linia 42, z ta samą częstotliwością:

os. Sobieskiego - Trasa PST - Most Teatralny - Fredry - Plac Wielkopolski - Rondo Śródka - Warszawska - Miłostowo

A linia 43, co 15 minut na trasie:

Junikowo - Grunwaldzka - Przybyszewskiego - Dąbrowskiego - Kraszewskiego - Roosevelta - Most Dworcowy - Królowej Jadwigi - Strzelecka - Dowbora-Muśnickiego - Jana Pawła II - rondo Śródka - Warszawska - Miłostowo

ZTM zapowiada, że w nocy z 30 na 31 października i z 31 października na 1 listopada będzie kursować tramwaj linii nr 201, a w nocy z 1 na 2 listopada – autobus linii nr 231.

Poznań: Jak dojechać na cmentarze?

- Przez cały okres od 23 października do 2 listopada na ul. Warszawskiej, Gnieźnieńskiej, Arciszewskiego, Ściegiennego, Szpitalnej, Nowina, Cmentarnej, Owczej i Grunwaldzkiej (w rejonie Cmentarza Junikowskiego) oraz na odcinku ul. Lutyckiej (od ul. Dojazd do ul. Podolańskiej) obowiązywać będą ograniczenia prędkości pojazdów do 30 km/h

- zapowiada Zarząd Dróg Miejskich.

Na ul. Lutyckiej po stronie cmentarza (od ul. Szczawnickiej do ul. Dojazd) oraz na ul. Szczawnickiej przy cmentarzu dostępne będą miejsca postojowe dla samochodów. Z kolei na ul. Warszawskiej obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych.

Ciężarówki będą mieć też zakaz jazdy na ul. Gnieźnieńskiej, na ul. Lutyckiej (na odcinku od ul. Podolańskiej do ronda Obornickiego) i na ul. Arciszewskiego (w stronę ul. Ściegiennego). Na tej ostatniej, na odcinku od ul. Palacza do ul. Ściegiennego ruch w obu kierunkach odbywać się będzie jednym pasem, a po środku ulicy na tym odcinku wyznaczone będą miejsca postojowe.

Aktualną sytuację na poznańskich cmentarzach można śledzić tutaj:

ZDM Poznań: zmiany w ruchu w weekend 29.10-2.11

 • Na Junikowie ul. Chryzantemowa będzie jednokierunkowa od ul. Malwowej do ul. Owczej (przy czym początkowy odcinek od strony ul. Malwowej będzie dwukierunkowy).
 • Ulica Cmentarna i Owcza będą jednokierunkowe od ul. Grunwaldzkiej do ul. Złotowskiej w dniach 30.10-1.11 (z możliwością utrzymania zmian przez policję także 2.11).
 • Ponadto w dniu 1.11 ul. Złotowska będzie jednokierunkowa od ul. Owczej do Bukowskiej, a ul. Wieruszowska - od ul. Grunwaldzkiej do ul. Junikowskiej.
 • Na Miłostowie ul. Warszawska od 30.10 do 1.11 będzie zwężona do jednego pasa w obu kierunkach w celu umożliwienia parkowania na lewych pasach od ul. Mogileńskiej do węzła Antoninek. Na wniosek policji zmiany te mogą zostać wprowadzone już w piątek 29.10.
 • Przez cały weekend przy wjeździe na cmentarz od ul. Warszawskiej obowiązywać będą ograniczenia ruchu pojazdów i parkowania oraz wyznaczony będzie parking "kiss & ride". Przy wejściu na cmentarz w dzień czynne będzie przejście dla pieszych przez obie jezdnie.
 • We wtorek 2.11 nadal zwężona będzie jezdnia ul. Warszawskiej w stronę miasta i możliwe będzie parkowanie w pasie rozdziału od stacji paliw do ul. Mogileńskiej. Zamknięte natomiast zostanie tymczasowe przejście dla pieszych przy wejściu na cmentarz.
 • Ulica Gnieźnieńska w dniach 30-31.10 będzie jednokierunkowa od zakładów "Nivea" do ul. Bałtyckiej, a w 1.11 - jednokierunkowa na całym odcinku od ul. Gdyńskiej do ul. Bałtyckiej.
 • Na lewym pasie ul. Gnieźnieńskiej dostępne będą miejsca parkingowe: w sobotę i niedzielę - od "Nivea" do ul. Bałtyckiej, a w poniedziałek 1.11 - od ul. Gdyńskiej do ul. Bałtyckiej.
 • Na Górczynie na ul. Arciszewskiego od 30.10 do 2.11 obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych w stronę ul. Ściegiennego. Jezdnia ul. Arciszewskiego na odcinku od ul. Hetmańskiej do ul. Ściegiennego (jedynie 2.11 - od ul. Palacza do ul. Ściegiennego) będzie zwężona do jednego pasa w celu umożliwienia parkowania w pasie rozdziału.
 • Miejsca postojowe przy cmentarzu dostępne będą tylko dla osób z niepełnosprawnościami, natomiast przy wejściu na cmentarz funkcjonować będzie parking "kiss & ride".
 • Ponadto 1.11 ul. Kordeckiego będzie jednokierunkowa od ul. Albańskiej do ul. Węglowej.
 • Na ul. Morasko na wysokości cmentarza w dniach 29.10-2.11 obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h, a na poboczu dopuszczone będzie parkowanie.
 • Ulica Wiśniowa będzie od 30.10 do 1.11 jednokierunkowa od ul. Bluszczowej do Wspólnej.
 • Ulice św. Antoniego i Minikowo będą jednokierunkowe od ul. Książęcej do ronda Minikowo (30 i 31.10 w godz. od 8:00 do ok. 17:00, a w dniu 1.11 w godz. od 5:00 do 18:00). Dzięki temu na lewym pasie obu powyższych ulic możliwe będzie wówczas parkowanie.
 • Przy ul. Nowina przed wejściem na cmentarz wyznaczony będzie od 30.10 do 1.11 parking "kiss & ride"; nie będzie możliwości parkowania w rejonie skrzyżowania z ul. Cienistą.
 • Na ul. Lutyckiej od 30.10 do 1.11 obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych, a w dniu 1.11 na odcinku od ul. Dojazd do ul. Podolańskiej obowiązywać będzie jeden kierunek ruchu; objazd w przeciwną stronę poprowadzi ul. Podolańską, Wojska Polskiego i Witosa. Dlatego 1.11 z ul. Szczawnickiej w ul. Lutycką będzie można skręcić tylko w prawo.
 • Ulica Jasna Rola i ul. Bronisława w dniu 1.11 (od godz. 5:00 do godzin wieczornych) będą ulicami jednokierunkowymi w stronę od ul. Błażeja do ul. Umultowskiej. Dojazd do ul. Jasna Rola zgodnie z czasową organizacją ruchu dla inwestycji "Tramwaj na Naramowice".

Aktualną sytuację na drogach można śledzić tutaj:

Gdyby policja oceniła, że w rejonie cmentarza na Junikowie ruch będzie zbyt intensywny, zapowiada możliwość wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ulicach Cmentarnej i Owczej (w stronę Złotowskiej).

Jakiś czas temu głośno było o mieszkańcu Jeleniej Góry, którego policja siłą wyrzuciła z autobusu miejskiego, bo nie chciał wysiąść z hulajnogą elektryczną. Okazuje się, że obowiązujący w pojazdach MPK Poznań regulamin przewozów ZTM także wylicza szereg zakazów. Za ich łamanie motorniczy i kierowca mogą nakazać Ci opuszczenie pojazdu. Zobacz, co jest zabronione w pojazdach MPK Poznań ---->

MPK Poznań: Czego nie wolno robić w tramwaju i autobusie? Za...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie