Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań czeka na młodzież

Bogna Kisiel
Przed Poznaniem kolejne wyzwanie. W grudniu Wspólnota z Taizé zorganizuje 32. Europejskie Spotkanie Młodzieży. Do stolicy Wielkopolski może przyjechać ponad 30 tysięcy młodych ludzi.

Pojawią się tutaj na zaproszenie arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego, Poznańskiej Grupy Ekumenicznej oraz prezydenta Ryszarda Grobelnego.

Decyzja o wyborze Poznania została ogłoszona przez ojca Aloiza - przeora Taizé podczas tegorocznego spotkania młodzieży w Brukseli. Jego uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej o naszym mieście.

- Wspólnie z księdzem Robertem Korbikiem przygotowaliśmy się na wyjazd polskiej delegacji w Brukseli - mówi Włodzimierz Groblewski, dyrektor Biura Kształtowania Relacji Społecznych Urzędu Miasta. - Jeszcze w ubiegłym roku wydrukowaliśmy ulotki zapraszające do Poznania. Znalazł się na nich między innymi adres strony internetowej miasta, by młodzi mogli na nią wejść i poznać miejsce zimowego spotkania. 20 tysięcy ulotek zostało rozdanych w Brukseli. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem.

32. Europejskie Spotkanie Młodzieży rozpocznie się 28 grudnia 2009 roku i potrwa do 1 stycznia 2010. Weźmie w nim udział kilkadziesiąt tysięcy młodych z całej Europy, a także z innych kontynentów.

- Na zimowe spotkania przyjeżdża nieco mniej osób - wyjaśnia W. Groblewski. - Z naszych informacji wynika, że może ich być około 30 tysięcy.

Młodzież będzie nocować przede wszystkim w domach poznaniaków. Dyskusje, wspólne modlitwy oraz warsztaty tematyczne odbędą się w parafiach, pawilonach znajdujących się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a także w innych miejscach. Szczegóły zostaną ustalone w ciągu roku. Przygotowania do grudniowego wydarzenia już się rozpoczęły. Z uwagi na jego rozmach bracia ze Wspólnoty Taizé kilkakrotnie odwiedzą Poznań, by nadzorować prace. Zakwaterowanie bowiem jest najmniejszym problemem. Zdecydowanie większym wyzwaniem pozostaje organizacja i logistyka związana z tym przedsięwzięciem.

- Na razie nie wiemy, jakie są oczekiwania organizatorów choćby w kwestii komunikacji, ale jesteśmy gotowi pomóc w miarę naszych możliwości - deklaruje W. Groblewski. - Logistycznie jesteśmy przygotowani. Doświadczenie mamy. Konferencja klimatyczna jest przykładem, że sprostamy także innym prestiżowym spotkaniom.

Uczestnicy szczytu klimatycznego bezpłatnie korzystali z miejskiej komunikacji. Biletem były identyfikatory. W spotkaniach Młodzieży Taizé nie przewiduje się biletów wstępu czy identyfikatorów. Jednak władze miasta uważają, że ten problem uda się rozwiązać.

- Chcemy przygotować specjalny program. Będą to zapewne wycieczki po mieście i okolicach. Zastanowimy się, jak zorganizować Sylwester, by był on interesujący dla młodych - uzupełnia W. Groblewski.

O ile organizatorzy będą zainteresowani, mogą liczyć także na wolontariuszy, którzy pomagali uczestnikom konferencji klimatycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski