Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Czy system rekrutacji do szkół średnich jest niesprawiedliwy?

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
System rekrutacji do szkół średnich budzi wątpliwości. Może się on wydawać niesprawiedliwy dla niektórych uczniów. Jednak dyrektor Wydziału Oświaty w Poznaniu uspokaja i tłumaczy jak działa system.
System rekrutacji do szkół średnich budzi wątpliwości. Może się on wydawać niesprawiedliwy dla niektórych uczniów. Jednak dyrektor Wydziału Oświaty w Poznaniu uspokaja i tłumaczy jak działa system. Małgorzata Genca
System rekrutacji do szkół średnich budzi wątpliwości. Może się on wydawać niesprawiedliwy dla niektórych uczniów. Jednak dyrektor Wydziału Oświaty w Poznaniu uspokaja i tłumaczy, jak działa system.

Z problemem zwróciła się do nas czytelniczka. Zwraca ona uwagę na system rekrutacji do poznańskich liceów, który wydawać się może niesprawiedliwy.

- Kończy się właśnie postępowanie w ramach dodatkowego naboru. Kiedy 21 sierpnia zostały ogłoszone listy zakwalifikowanych kandydatów, okazało się, że w wielu bardzo dobrych liceach progi w drugim naborze są o kilka, a czasem kilkanaście punktów niższe niż w pierwszym naborze. Wniosek jest dosyć smutny - przyjęty przez Wydział Oświaty UM system rodzi pokusę zachowań hazardowych - relacjonuje czytelniczka.

Czytaj też: Poznań: Rekrutacja do szkół średnich - drugi nabór 2019: Sprawdź, w jakich szkołach są jeszcze wolne miejsca

Uczniowie, którzy po pierwszym naborze nie dostali się do szkoły pierwszego wyboru, mogli potwierdzić swoją wolę nauki w innej szkole, do której się dostali lub wziąć udział w drugiej rekrutacji. Druga opcja dla kandydatów mogła okazać się opłacalna.

- Niepotwierdzenie woli nauki w innej szkole i startowanie w drugim naborze wiązało się z ryzykiem, ale jak się okazuje dziś - bardzo opłacalnym. Finalnie po drugiej rekrutacji do dobrych liceów przyjęto kandydatów, którzy mieli gorszy wynik niż ci, którzy znaleźli się zaraz "pod kreską" w pierwszym naborze - dodaje.

Zobacz również: Poznań: Drugi nabór 2019 do szkół: 425 uczniów się nie zakwalifikowało. Co mają zrobić?

Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty w Poznaniu wyjaśnia jednak, że system rekrutacyjny nie jest w żaden sposób niesprawiedliwy, a próg jest zależny od punktów i preferencji kandydatów.

- Nikt nie obniża progów podczas drugiej rekrutacji. To system elektroniczny segreguje dzieci według ich preferencji i punktów, które zdobyły. Próg jest wynikiem tego szeregowania. Przykładowo jeśli w pierwszym naborze kandyduje stu uczniów na trzydzieści miejsc w danej szkole, to trzydziesta pierwsza osoba, która się nie dostała wyznacza ten próg do drugiego naboru. Jeśli do drugiego naboru zgłosiliby się uczniowie z wyższą liczbą punktów, to próg by się zwiększył. To działa tak samo jak podczas pierwszej rekrutacji - tłumaczy Przemysł Foligowski.

ZOBACZ TEŻ:

Na przygotowane 3 864 miejsca aplikowało 2 890 uczniów. Ale mimo to są osoby, które nie zakwalifikowały się do żadnej z wybranych szkół. 425 uczniów dowiedziało się, że nie zakwalifikowali się do żadnej z wybranych szkół. Miejsca dla nich będą przygotowane 30 sierpnia, za dwa dni do rozpoczęcia roku szkolnego.

Rok szkolny 2019/2020: Czy poznańskie szkoły są przygotowane...

Ministerstwo Edukacji narodowej (MEN) ustaliło kalendarz nowego roku szkolnego 2019/2020. Sprawdź, kiedy wypadają dni wolne od nauki. Zobacz naszą galerię, która w prosty i przejrzysty sposób pokazuje, kiedy nie trzeba chodzić do szkoły. Dowiedz się, kiedy rozpoczną się ferie zimowe w roku szkolnym 2019/2020, wakacje i inne dni wolne od nauki. Przejdź dalej --->

ROK SZKOLNY 2019/2020. Kiedy będą ferie zimowe, wakacje, prz...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski