Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznan: Darmowa komunikacja dla mieszkających przy stadionie i Strefie Kibica [FILM]

Bogna Kisiel
Poznaniacy mieszkający w rejonie Strefy Kibica czy Stadionu Miejskiego nie będą mieli łatwego życia podczas Euro - zamknięte ulice, tłumy kibiców hałas... Miasto, chcąc zrekompensować im te uciążliwości, funduje mieszkańcom gratisową jazdę komunikacją miejską. Trzeba jednak spełnić jeden warunek: mieć stałe zameldowanie przy jednej z ujętych w wykazie ulic.

Dlatego w razie kontroli trzeba będzie okazać się dowodem osobistym lub legitymacją (dzieci w wieku przedszkolnym - oświadczenie opiekuna, z którym podróżują).

Warto także pamiętać, że nie w każdym przypadku cała ulica jest objęta "promocją" I tak np. z ulg mogą skorzystać mieszkańcy ul. 23 Lutego, ale od nr 26 do 43 oraz Nowowiejskiego od nr 1 do 12.

- Szacujemy, że z tej oferty może skorzystać ok. 7 tys. mieszkańców z okolic Strefy Kibica - mówi Rafał Kupś, dyrektor ZTM.

Będą mogli oni za darmo jeździć autobusami i tramwajami od 8 czerwca do 1 lipca. Natomiast mieszkańcy z rejonu stadionu przy Bułgarskiej mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów jedynie w dniach rozgrywania w Poznaniu meczów grupowych tj. 10, 14 i 18 czerwca. To inicjatywa radnych. Pomysł pojawił się w ostatnich dniach, dlatego ZTM nie zdążył jeszcze oszacować ile osób skorzysta z oferty, skierowanej do poznaniaków, mieszkających w rejonie stadionu.

- Do osób, mieszkających wokół Strefy Kibica trafi ulotka, informująca m.in. o organizacji ruchu w tej części miasta, udogodnieniach, sposobie funkcjonowania strefy i co tutaj będzie się odbywać - tłumaczy Katarzyna Parysek z Biura Euro 2012.

Z uwagi na to, że ulotki są już w drukarni, a pomysł o ulgach dla mieszkańców z okolic stadionu pojawił się dopiero co, do nich informacja trafi przez media.

Z bezpłatnych przejazdów od 1 czerwca do 1 lipca skorzystają także wolontariusze miejscy, pomagający przy turnieju. Miasto wycofało się z pomysłu przyznania takiego bonusu uczestnikom piątkowej debaty, dotyczącej sposobów zagospodarowania Stadionu Szyca. Sprzeciwili się temu radni.

Podczas wtorkowej sesji radni zgodzili się na likwidację Zakładu Zagospodarowania Odpadów i utworzenia spółki. Pozwoli to m.in. na zaciąganie kredytów na inwestycje, bo miasto nie ma na nie pieniędzy, a zapożyczać się już nie może. Część radnych miała jednak spore wątpliwości.

- Rada straci kontrolę na to co będzie działo się w spółce - uważa Tomasz Lewandowski z SLD. Radny ma na uwadze program inwestycyjny, zaciągnięte na niego kredyty co przełoży się na wysokość opłat za śmieci wnoszonych przez mieszkańców.

Ponadto rada zmieniła regulamin porządku i czystości w mieście. Dopuszcza on teraz możliwość hodowli zwierząt na terenie placówek oświatowych. Dzięki temu dzieci ze Szkoły Podstawowej na Fabianowie i Przedszkola "Wesoła Pszczółka" nadal będą cieszyć się swoimi konikami. A groziła im eksmisja, której domagał się właściciel nieruchomości, sąsiadującej ze szkołą. Dzieci, które zaprzyjaźniły się z konikami, nie chciały się z nimi rozstać. Z pomocą przyszedł im Bartosz Zawieja, radny PO, który zaproponował zmianę regulaminu.

Honorowa obywatelka i zasłużeni
Rada Miasta postanowiła nadać Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania byłej premier Hannie Suchockiej. Natomiast tytułami "Zasłużony dla Miasta Poznania" zostaną wyróżnieni: ks. Marian Lewandowski, Leo van Buiten, prof. Zbigniew Kwias oraz Klub Sportowy Warta. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbędzie się 29 czerwca podczas uroczystej sesji w ratuszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski