Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Darmowych komputerów wciąż brak. Minął prawie rok

Anna Jarmuż
Wnioski przyjmowano od marca do września 2011 roku. Potem rozpoczęto ich weryfikację.
Wnioski przyjmowano od marca do września 2011 roku. Potem rozpoczęto ich weryfikację.
Półtora roku - tyle czasu już minęło od podpisania umowy między Urzędem Miasta a wydziałem wdrażania projektów europejskich. Osoby biorące udział w programie "Przeciwko wykluczeniu cyfrowemu" do tej pory nie otrzymały jednak komputerów.

Czytaj także:
Poznań: Nie udało się rozdać 1200 darmowych komputerów!
Poznań: Można nadal dostać komputer za darmo!
Poznań: Udało się wreszcie znaleźć chętnych na 3 tysiące darmowych komputerów
Swarzędz: Gmina przekaże 120 komputerów dla mieszkańców

Niektórzy nie wiedzą nawet, czy sprzęt w ogóle dostaną, ponieważ biuro koordynacji projektu wysyła dopiero decyzje, kto spośród około 3,8 tys. wniosków załapie się do puli 3 tys. komputerów.

- Słyszeliśmy już, że wyniki rekrutacji mają być w październiku, listopadzie, grudniu, a nie ma ich do tej pory - żali się pani Anna, nasza czytelniczka. - Najgorsze jest to, że nic nie wiemy. Przecież we wrześniu rozpoczął się rok szkolny. W projekcie bierze udział wiele dzieci, które od dawna mogłyby już z tego sprzętu korzystać - dodaje.

Przypominamy, że program jest skierowany do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Trzy tysiące poznaniaków, którzy zostali do niego zakwalifikowani, może liczyć na przeszkolenie i możliwość bezpłatnego korzystania z komputera z dostępem do internetu przez pięć lat. Koszt projektu wynosi 17 milionów złotych, z czego 85 procent to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Według pierwotnych założeń, komputery miały trafić do "wykluczonych cyfrowo" w lipcu 2011 roku. Tak się nie stało. Urzędnicy tłumaczą się... czasochłonnymi procedurami.

- Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w pierwszym kwartale 2009 roku - wyjaśnia Alina Stachowiak, koordynator projektu . - W marcu 2010 podpisaliśmy umowę, a we wrześniu aneks. Potrzebne było jeszcze przygotowanie biura zarządu, zatrudnienie pracowników, przygotowanie materiałów promocyjnych - wylicza.

Mimo że sama rekrutacja rozpoczęła się w marcu 2011 roku, niemal po roku od jej rozpoczęcia nie ma jeszcze decyzji. Powód? Z powodu braku chętnych termin składania wniosków był odwlekany trzy razy. Ostatecznie minął 30 września. Potem doszły jednak spotkania komisji i weryfikacja dokumentów.

- To bardzo duży projekt, a pracują nad nim tylko dwie osoby - tłumaczy Alina Stachowiak. - Mamy ponad trzy tysiące zgłoszeń, a komisja rekrutacyjna musiała przeczytać i zatwierdzić wszystkie dokumenty.

W lutym zostanie ogłoszony przetarg na firmę, która zajmie się realizacją projektu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, komputery znajdą się w domach poznaniaków w maju. Czy jednak na pewno? Nie wiadomo. Wszystko zależy od czasu trwania procedur przetargowych.

Warto wspomnieć, że projekt "Przeciwko wykluczeniu cyfrowemu" realizowały również podpoznańskie gminy. Tutaj poszło jednak znacznie sprawniej. Władze Suchego Lasu do realizacji projektu przystąpiły w kwietniu 2011 roku (miesiąc po Poznaniu). W połowie stycznia komputery trafiły już do domów mieszkańców. A jak było w Swarzędzu?

- Do wdrażania projektu przystąpiliśmy w maju 2011 - mówi Adam Zimniak, koordynator projektu. - W tym miesiącu sprzęt trafi do nowych "właścicieli".

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski