Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poznań: Diabli porwą tych, którzy bawić się będą po północy

Elżbieta Podolska
Zgodnie z tradycją zabawa MUSI zakończyć się przed północą
Zgodnie z tradycją zabawa MUSI zakończyć się przed północą Polskapresse/archiwum
Dziś ostatki, które w Wielkopolsce nazywane są podkoziołkiem. Dzień ten jeszcze do połowy XX wieku był szczególny dla panien i kawalerów, którym nie udało się zmienić stanu cywilnego lub chociaż zaręczyć podczas karnawału.

CZYTAJ TEŻ:
Kuchnia na granicy karnawału i postu

Teraz ten dzień spędzamy na imprezach, zjadamy golonki, paczki i faworki, by o północy udać się spokojnie do domu i … zjeść czekającego w lodówce śledzia, ewentualnie żur. A kto, będzie się bawił dalej tego, według starych przesądów mogą diabli porwać.

Nazwa ostatniej zabawy w karnawale "podkoziołek" pochodzi od figurki kozła, która była jej centralnym elementem. W tym właśnie dniu dziewczęta rzeźbiły najczęściej z ziemniaków, albo brukwi, niekiedy także z drewna figurkę kozła lub chłopaka. Ustawiano ją w karczmie, a muzycy stawiali pod nią talerzyk, na który dziewczyny rzucały pieniądze chcąc tańczyć z chłopakami. Zwyczaje ostatkowe dotyczyły przede wszystkim mieszkańców wsi. Młodzież zbierała się w gospodzie, by wesoło zakończyć mięsopust. Pod tego kozła pito kolejne toasty.

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem podkoziołek to zabawa, podczas której wyśmiewa się stan wolny. Kawalerowie i panny nie mieli tego wieczoru łatwego życia. Wyśmiewano się z nich, że przez cały ubiegły rok i karnawał nie zdołali znaleźć swojej drugiej połowy i zostali sami. Zawieszono im wtedy nawet różne wątpliwe ozdoby typu kurze stópki, skorupki jajek, indycze szyjki. Co ciekawe zwyczaj ten dotyczył także mieszkańców miast.

W niektórych miejscowościach podczas zabawy organizowane były "targi", na których można było kupić małżonkę.
We wschodniej Wielkopolsce jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku istniał zwyczaj wywożenia młodożeńcowej. Starsze kobiety szykowały wózek i wywoziły nim do karczmy młode mężatki, które wyszły za mąż od poprzedniego karnawału. Tutaj młódki musiały się wkupić do grona dojrzałych kobiet. Mężczyźnie mieli wstęp wzbroniony.

Imprezy na podkoziołek
W Poznaniu na podkoziołek można się wybrać się m.in.:
godz.18 Termy Maltańskie Wielka Fiesta Karnawałowa w basenach rekreacyjnych . W programie m.in. : taneczna muzyka tropikalna.
godz. 19.30 Piwnica Farna Pod Blaszanym kurem, Pl. Kolegiacki 14/15. Wstęp wolny
godz. 21 Blue Note, ul. Kościuszki - Studencki podkoziołek. Bilety 5 i 10 zł.
godz.22 Stary Browar, Słodownia, SQ ŚRODing we Wtorek pres. PODKOZIOŁEK All night long!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski