Poznań: Do kontenera za długi

Katarzyna Wozińska
Na remont nowych lokali socjalnych miasto wydawało już kilkanaście tysięcy złotych
Na remont nowych lokali socjalnych miasto wydawało już kilkanaście tysięcy złotych R. Królak
Do 45 lokali socjalnych maksymalnie miasto może pozyskać w ciągu roku. A potrzebnych jest prawie 1400 takich mieszkań.

Dlatego prawie 4 miliony złotych trzeba było wydać tylko w ubiegłym roku z miejskiego budżetu na odszkodowania za niedostarczenie takich M. W tym roku jest to już 904 tysiące złotych. - A to stanowczo za dużo, stąd poszukujemy nowych sposób, by skrócić tę kolejkę i zmniejszyć wydatki na odszkodowania - zapowiada Jarosław Pucek, nowy dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu. I właśnie jednym z pomysłów mają być kontenery.

Pomysł stawiania w Poznaniu kontenerów - nie jest ani nowy, ani nowatorski. Od pewnego czasu miasto jest zainteresowane tym, by takie obiekty stanęły w mieście. Kontenery ma już Wrocław, dokąd przeprowadza największych dłużników. Do tego typu rozwiązania przymierza się obecnie Warszawa. U nas na takie pomieszczenia jest już nawet miejsce. Przy ulicy Chemicznej, w bardzo nieatrakcyjnej okolicy, blisko torów, można postawić 10 takich pomieszczeń.

- Chcemy odchodzić od koncepcji budowy tylko i wyłącznie lokali socjalnych w danym miejscu. Ta formuła nie do końca się sprawdziła - mówi Jarosław Pucek, dyrektor ZKZL. - Dlatego teraz opracowujemy całościowy plan pozyskiwania mieszkań w ramach majątku miasta. Przykładem są tereny Nadolnika. W tym rejonie mogłoby powstać nawet do 90 lokali. Najpierw jednak dla tego terenu musi być opracowane studium opłacalności inwestycji.

Dopiero wówczas zapadnie decyzja, czy budować nowe mieszkania. Po doświadczeniach z kamienicą przy ulicy Fabrycznej i bloku socjalnego na poznańskim Nadolniku (niekończące się interwencje służb porządkowych, dewastacje budynków, zakłócanie spokoju lokatorów) miasto chce odchodzić od koncepcji budowy w danym rejonie tylko socjalnych M .

Obecnie w Poznaniu 1390 osób ma wyrok eksmisyjny z prawem do lokalu socjalnego i tyle też czeka w kolejce po przydział. Do tej pory miasto zawarło 335 umów najmu na mieszkania socjalne. Umowy te zawierane są na rok z możliwością przedłużenia na kolejne 12 miesięcy,
- 40 umów nie zostało przedłużonych ze względu na zadłużenie mieszkańców - wyjaśnia Magdalena Gościńska, rzecznik Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu.

I mimo, że czynsz w takim mieszkaniu jest naprawdę niewielki - bo wynosi od 1 do 2,50 złotych za metr kwadratowy, to zdarzali się i tacy lokatorzy, którzy rachunków nie zapłacili ani razu.
Dla nich to między innymi Poznań miałaby stawiać kontenery. Lokale w tych budynkach miałaby stanowić rodzaj mieszkań tymczasowych.

- Oczywiście przeniesienie lokatorów do kontenerów nie załatwia nam całkowicie problemu. W ślad za tym należy też uaktywnić opiekę społeczną, która musiałaby rozpocząć współpracę z takimi osobami. I to niekiedy pod względem resocjalizacji, jak i nauki samodzielności takich osób - dodaje Jarosław Pucek, dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie