Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań docenił zasłużonych dla miasta. Nagrody wręczono za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Nagrodę Artystyczną odebrała Malina Prześluga-Delimata, dramatopisarka, autorka  książek dla dzieci i młodzieży, kierowniczka literacka Teatru Animacji. Na zdjęciu z prof. Waldemarem Kuligowskim, przewodniczącym kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Poznania i Grzegorzem Ganowiczem, przewodniczącym Rady Miasta
Nagrodę Artystyczną odebrała Malina Prześluga-Delimata, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, kierowniczka literacka Teatru Animacji. Na zdjęciu z prof. Waldemarem Kuligowskim, przewodniczącym kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Poznania i Grzegorzem Ganowiczem, przewodniczącym Rady Miasta Waldemar Wylegalski
Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania nadano prof. Marii Siemionow, natomiast jednym z tytułów Zasłużony dla Miasta Poznania wyróżniono Ilonę Dworak-Cousin. Niestety, obie panie z powodu epidemii koronawirusa nie mogły wziąć udział w uroczystej sesji rady miasta, która odbyła się w poniedziałek w dniu patronów Poznania – św. Piotra i Pawła – wyjątkowo w Sali Ziemi na MTP. Powodem był także COVID-19.

Maseczki, przyłbice, płyny dezynfekujące, krzesła ustawione w bezpiecznej odległości – w takim reżimie przebiegała poniedziałkowa sesja. Zebranych powitał Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady, który na początku nawiązał do trwającej epidemii. - Dziękuję służbom medycznym i sanitarnym za wysiłek w tych trudnych warunkach i opiekę nad mieszkańcami – mówi Ganowicz. - Dziękuję tym, którzy wspierali służby.

Ganowicz podkreślił, że zebrano ponad 11 mln zł, z czego 3 mln pochodziły od osób prywatnych, a te dane nie obejmują pomocy rzeczowej. W swoim wystąpieniu zwrócił też uwagę na rocznice, które przypadają w tym roku, szczególnie na wydarzenia sierpniowe sprzed 40 lat oraz 30-lecie odrodzonego samorządu.

- W sierpniu 1980 roku po raz pierwszy po wojnie mieliśmy poczucie wspólnoty i odważyliśmy się publicznie mówić o potrzebie wolności i demokracji – zaznacza Ganowicz. I odwołał się do zasady pomocniczości, którą władza powinna się kierować: - Tyle władzy, na ile to konieczne, tyle wolności, na ile to możliwe oraz tyle państwa, na ile to konieczne, tyle społeczeństwa, na ile to możliwe. Nie wszyscy są w stanie się z tym pogodzić.

Przypomniał też zasady i wartości wynikające z Sierpnia ‘80. - Dotkliwie odczuwam, kiedy dla doraźnej korzyści politycznej ten dorobek jest demolowany – twierdzi Ganowicz.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania także dziękował mieszkańcom za wsparcie w czasie epidemii. Zwrócił uwagę, że nie możemy zapominać o problemach, które nieco przesłonił COVID-19. - Zmiany klimatu, retencja wody, smog, mobilność, edukacja wymagają naszego zaangażowania – uważa Jaśkowiak.

Następnie przystąpiono do wręczania honorowych wyróżnień. Prof. Maria Siemionow (specjalistka chirurgii i transplantologii, która jako jedna z pierwszych na świecie przeprowadziła udaną operację prawie całkowitego przeszczepu twarzy), która mieszka w USA oraz Ilona Dworak-Cousin (przewodnicząca Towarzystwa Izrael– Polska, poetka, dziennikarka, popularyzatorka kultury polskiej w Izraelu) z Izraela osobiście odbiorą tytuły, gdy już koronawirus pozwoli na swobodne podróżowanie.

Sprawdź także: Prof. Maria Siemionow zostanie honorową obywatelką Poznania. Radni wskazali też zasłużonych dla miasta

Tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania wręczono prof. Tomaszowi Jasińskiemu, wybitnemu historykowi i dyrektorowi Biblioteki Kórnickiej. Prof. Jasiński dziękując za wyróżnienie wskazał, że jest Wielkopolaninem z wyboru, przed laty osiadł tutaj i zakorzenił się.

Kolejnym zasłużonym jest Maciej Musiał, działacz Solidarności, były wojewoda, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka. - Po ulicach Poznania spacerują tysiące ludzi, którzy dla miasta zrobili więcej – skromnie mówi Musiał.

Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, były radny Poznania, odbierając tytuł zasłużonego stwierdził, że znalazł się w tym miejscu m.in. dzięki Musiałowi. - Samorząd to solidarność społeczności lokalnych, a ZMP to solidarność miast – zaznaczył Porawski.

W gronie zasłużonych znalazła się również Akademia Muzyczna, która w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. Uczelnię reprezentowała rektor prof. Halina Lorkowska. - Odbieram to wyróżnienie, kończąc swoją misję rektorską. Te piękne słowa przekażę nowej władzy uczelni – zapowiada prof. Lorkowska

Nagrodę Artystyczną odebrała Malina Prześluga-Delimata, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, kierowniczka literacka Teatru Animacji.

Czytaj też: Nagroda Artystyczna Miasta Poznania 2020 dla Maliny Prześlugi-Delimaty! Znamy też zdobywców stypendium dla młodych twórców

Nagrodą Naukową Miasta Poznania uhonorowano dr Łukasza Piątkowskiego z Politechniki Poznańskiej, zaliczanego do czołówki najwybitniejszych fizyków na świecie.

Nagroda sportowa przyznawana jest w dwóch kategoriach zawodnik i trener. W tym roku wręczono ją kajakarzowi Tomaszowi Kaczorowi oraz Dariuszowi Bresińskiemu, trenerowi z sekcji kajakowej KS Warta Poznań.

Ganowicz przypomniał, że oprócz nagród przyznano także stypendia, które jeszcze w tym tygodniu trafią do młodych twórców, naukowców i sportowców.

Zobacz też:

Po odrodzeniu się samorządu Rada Miasta Poznania powróciła do tradycji nadawania tytułu Honorowy Obywatel Miasta Poznania. Pierwszym, który go otrzymał po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był Ignacy Jan Paderewski. W dwudziestoleciu międzywojennych w ten sposób uhonorowano jeszcze Wojciecha Trąmpczyńskiego i Cyryla Ratajskiego. W PRL-u ta tych tytułów nie przyznawano. Do tej tradycji powrócono w 1991 roku. Honorowymi Obywatelami Poznania są między innymi św. Jan Paweł II, Margaret Thatcher czy Edward Raczyński. Wręczenie honorowych wyróżnień zazwyczaj odbywa się podczas uroczystej sesji Rady Miasta, 29 czerwca w dniu patronów Poznania – św. Piotra i Pawła. Zobacz Honorowych Obywateli Miasta Poznana --->

Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania. W ten sposób wyróżnio...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski