Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań. Dom Tramwajarza przy ul. Słowackiego ma szansę na duży grant miasta: czy powiększą ją deklaracje firm i mieszkańców?

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Dom Tramwajarza jest kulturalnym sercem Jeżyc i ważnym miejscem na kulturalnej mapie miasta - zaniedbany ostatnimi laty, jest teraz remontowany i ma szansę na grant miasta
Dom Tramwajarza jest kulturalnym sercem Jeżyc i ważnym miejscem na kulturalnej mapie miasta - zaniedbany ostatnimi laty, jest teraz remontowany i ma szansę na grant miasta Waldemar Wylegalski
Dom Tramwajarza, jeden z najciekawszych zabytków na Jeżycach, siedziba Rady Osiedla i zarazem budynek, w którym mieszkał przed wojną generał Józef Haller, twórca „błękitnej armii” - wraca do dawnej kondycji. Na odbywającej się zdalnie sesji Rady Osiedla radni zaproponowali dwa sposoby wsparcia finansowego dla prowadzonego remontu. W grę wchodzą duże pieniądze!

Dom Tramwajarza przy ul. Słowackiego nie miał dotąd przez kilka lat szczęścia do remontów – nie było na nie pieniędzy, budynek niszczał, zalewany przez deszcze i trawiony wilgocią. Przez pewien czas miasto utraciło nad nim kontrolę, a spór sądowy uniemożliwiał podejmowanie decyzji o inwestycjach. Chwilową poprawę sytuacji przyniosły niewielkie prace utrzymaniowe, ale była to kropla w morzu potrzeb. Gdy Dom Tramwajarza o włos przegrał szanse na remont w Budżecie Obywatelskim, to w tym roku Rada Miasta przyjęła poprawkę budżetową i można było ogłosić rozpoczęcie prac remontowych.

Obecnie trwa I etap remontu, obejmujący prace podstawowe, zabezpieczające przed dalszą degradacją zabytku i będący podstawą do dalszych działań. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w tym roku wykonuje przede wszystkim roboty z zakresu ocieplenia budynku.

- Remont obejmuje dach wraz z jego ociepleniem oraz wzmocnienie elementów więźby dachowej wraz z jej konserwacją – informuje ZKZL. - Piwnica i ściany budynku będą zabezpieczone przed wilgocią. Wymianą zostaną objęte rynny i rury spustowe, a przewody wentylacyjne w poszczególnych lokalach będą uporządkowane. Istotny element stanowi renowacja historycznej stolarki okiennej, którą ZKZL wykonywa w ścisłej współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Zobacz też: Rusza remont perły Jeżyc! "Zniknie grzyb i gryzonie". Dom Tramwajarza w Poznaniu będzie odnowiony. Zobacz, jak wygląda teraz

I właśnie na ten ostatni cel ma być skierowane wsparcie finansowe, o którym mówią jeżyccy radni. Wskazali oni Radzie Miasta i prezydentowi przeznaczenie środków z tegorocznego planu finansowego na remont szatni w żłobku Kalinka (30 tys. złotych), na utrzymanie zieleni i infrastruktury w SP23 (10 tys. zł) i 50 tys. zł – właśnie na renowację zabytkowej stolarki w Domu Tramwajarza.

- Te prace miałyby być wykonane jeszcze w tym roku – mówi Krzysztof Koch z Rady Osiedla Jeżyce.

To jednak nie wszystko Rada Osiedla Jeżyce podjęła także decyzję o przystąpieniu do konkursu na dofinansowanie zadań inwestycyjnych osiedli na 2023 rok z propozycją modernizacji Sali Amarantowej wraz z foyer w Domu Tramwajarza.

- Jest o co się starać: w tym konkursie na realizację celu publicznego na terenie osiedla można uzyskać kwotę 700 tys. złotych – dodaje Krzysztof Koch. - To dałoby efekt zauważalny dla gości Domu, a trzeba podkreślić, że jest on ważnym punktem na kulturalnej mapie miasta, do którego przyjeżdża pół Poznania. ZKZL zajęty jest pracami koniecznymi, choć mniej dostrzegalnymi przez gości, a to byłoby sukcesem widocznym.

Rada ubiegała się wcześniej o taki grant, jednak z przyczyn formalnych, nie mogła go uzyskać – teraz jest to już możliwe. Rada szuka jednocześnie potencjalnych darczyńców - podmioty prywatne, czy firmy, którzy zadeklarują, że jeśli grant zostanie przyznany, to wpłacą określone środki na remont Domu Tramwajarza. Deklaracje te są ważnym wsparciem w konkursie, dodającym punktów projektowi.

Koniec I etapu remontu Domu Tramwajarza zaplanowano na I kwartał przyszłego roku.

Przypomnijmy: Dom Tramwajarza jest kompleksem trzech budynków o charakterze kulturalno – mieszkalnym, zbudowanym w latach 1925 – 1927 dla Poznańskiej Kolei Elektrycznej przy ul. Słowackiego 19/21, Reya 5 i Kochanowskiego 8. W latach 2002 – 2010 funkcjonowało w nim studyjne kino Amarant.

Archiwum Państwowe w Poznaniu udostępniło zdjęcia starych pocztówek ze zbioru, powiększanego sukcesywnie od 1994 roku. Zapraszamy Was więc na małą podróż w czasie. Poznajecie te miejsca?Zobaczcie jak pięknie prezentowała się stolica Wielkopolski i okoliczne miasta na starych pocztówkach --->Zobacz też: Opuszczona stacja pod Poznaniem. Tu w studni woda zmienia się w szampana

Poznań i Wielkopolska na starych pocztówkach. Tak pięknie ki...

Targowisko na Bema powstało w czerwcu 1989 r. i przez niemal całe lata 90. było to kultowe miejsce, gdzie można było kupić wszystko - od markowych ubrań po meble.Zobaczcie archiwalne zdjęcia targowiska ---->

To miejsce w Poznaniu było kultowe. Wszyscy robili tu zakupy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski