Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Dragon Folk Fest - muzyka z Syberii i Karaibów

Marcin Kostaszuk
Atrakcją przeglądu będzie występ pochodzącej z syberyjskiej Republiki Tuwy Sainkho Namtchylak
Atrakcją przeglądu będzie występ pochodzącej z syberyjskiej Republiki Tuwy Sainkho Namtchylak Archiwum artysty
W sobotę druga edycja festiwalu ludowej muzyki w sercu miasta - w poznańskim klubie Dragon wystąpi m.in. śpiewaczka z syberyjskiej Republiki Tuwy Sainkho Namtchylak.

Debiut Dragon Folk Festu był odbył się trochę w charakterze przygrywki do Ethno Portu, jakby zaznaczając rosnącą siłę poznańskiej sceny folkowej. Wnętrza Dragona - klubu położonego na kilku poziomach kamienicy przy ul. Zamkowej - pasowały do tego idealnie. Teraz pomysł miał ulec rozwinięciu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Dragon Folk Fest: Lek na muzykę bez rodowodu [FILM]

W sobotę pierwszy Dragon Folk Fest!

Nawet mimo zapowiedzianej już absencji anonsowanego wcześniej malijskiego muzyka Fily Sako powinno jednak być ciekawie. Na gwiazdy "awansowali" Sainkho Namtchylak i towarzyszący jej zespół Garlo's Band. Pochodząca z syberyjskiej Republiki Tuwy wokalistka Sainkho występuje od prawie 40 lat.

Jak piszą organizatorzy, "jednym z jej pierwszych muzycznych doświadczeń był khoomei, niezwykły śpiew, pełen podtekstów, praktykowany w Azji centralnej. Dzięki tej technice nie mniej niż cztery wysokości głosu są jednocześnie harmonijnie uwalniane". Syberyjski folklor zostanie skrzyżowany podczas jej występu z brzmieniami rocka i electro, o co zadba zespół Garlo Josepha Calmona.

Zielone światło na skrzyżowaniach różnych kultur muzycznych przyświeca też pozostałym projektom muzycznym, które zobaczymy tego wieczoru. Doskonale znany w Poznaniu Maciej "Mustafa" Giżejewski razem ze swym zespołem Nowy Folklor Afro-Polski zaprezentuje połączenie tradycyjnych wielkopolskich melodii weselnych z rytmami charakterystycznymi dla Karaibów w i krajów latynoskich, a "całość jest przefiltrowana przez miejskie brzmienia tanecznej elektroniki wykonywanej na akustycznych instrumentach". Brzmi intrygująco.

Festiwal będzie też okazją do poznania żeńskiego zespołu wokalnego Czarolija, założonego 11 lat temu przy Osiedlowym Klubie Kopernik w Poznaniu. Dziesięć kobiet w różnym wieku wykonuje utwory nie tylko po polsku, ale i w wielu innych językach, szukając inspiracji zarówno na wschodzie, jak i na południu Europy, zwłaszcza na Bałkanach.

W repertuarze grupa prowadzona przez Barbarę Wilińską mają m.in. tradycyjne pieśni liryczne i obrzędowe, a także pieśni europejskiego średniowiecza.

Ostatni wykonawca to formacja Dobroto - "subtelny mariaż wielogłosu ukraińskiego oraz melodii i rytmów z pogranicza Bałkanów i krajów Bliskiego Wschodu". To coś dla zwolenników tradycyjnych pieśni ukraińskich w melodyjnych aranżacjach, choć zespół ma też swoje autorskie kompozycje.

Koncerty rozpoczną się około 17 i potrwają do 22.30, kiedy to zaplanowano start imprezy tanecznej z etno-didżejami. Do Dragona (ul. Zamkowa 3) warto przyjść już od 12 na jarmark rękodzieła, a od 15 na bałkańskiego grilla. Wstęp jest wolny, wejściówki na koncerty można odbierać w klubie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski