Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Drogowcy zimą będą także odśnieżać trasy rowerowe

Marcin Idczak
Oprócz ulic i chodników odśnieżane mają być także trasy rowerowe
Oprócz ulic i chodników odśnieżane mają być także trasy rowerowe Dariusz Gdesz / Polskapresse
W tym roku w Poznaniu oprócz najważniejszych ulic, odśnieżane mają być również drogi rowerowe o łącznej długości prawie 100 kilometrów

Drogowcy czekają już na pierwsze opady śniegu. Od 1 listopada zaczynają tzw. Akcję zima (choć w razie konieczności pługi i piaskarki na drogi mogą wyjechać wcześniej). Miasto na odśnieżanie i odlodzone ma przygotowane 24 miliony złotych.

- W tym roku dodatkowo będziemy odśnieżać również trasy rowerowe - mówi Ireneusz Woźny, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich. Według niego coraz więcej osób na co dzień korzysta z jednośladów również zimą.

Dlatego w razie pojawienia się śniegu lub gołoledzi drogowcy mechanicznie wysprzątają także trasy rowerowe. Programem zimowego utrzymania objętych zostanie 117 ścieżek o łącznej długości 97,3 kilometrów (to 70 procent ze wszystkich stworzonych w Poznaniu). Czas na doprowadzenie tras rowerowych do użytku wynosi trzy godziny od momentu, gdy przestanie padać.

Natomiast ulice zostały podzielone na różne rodzaje sieci. Najważniejsza jest strategiczna. To jezdnie ram komunikacyjnych, trasy wlotowe do miasta, dojazdy do największych szpitali. Odśnieżone lub odlodzone muszą być w ciągu maksymalnie dwóch godzin od momentu ustania opadów.

W drugiej kolejności pługi i piaskarki pojawią się na ulicach łączących osiedla mieszkaniowe z centrum miasta, pozostałe trasy wlotowe do miasta oraz trasy miejskiej komunikacji autobusowej. Czas na doprowadzenie do przejezdności to 2,5 godziny. Gdy drogowcy zakończą prace na głównych ulicach to przystąpią do odśnieżania dróg łączących osiedla peryferyjne z siecią podstawową oraz inne ulice będące dojazdami do obiektów użyteczności publicznej oraz w obrębie osiedli mieszkaniowych.
Na pozostałych służby drogowe pojawią się tylko interwencyjnie. Trzeba będzie poinformować o konieczności przyjazdu i pomocy. Są to głównie uliczki na terenach peryferyjnych osiedli domków jednorodzinnych.

Natomiast Przemysław Piwecki ze straży miejskiej przypomina, że prywatni właściciele odpowiadają za sprzątanie, w tym odśnieżanie chodników, które przylegają do ich nieruchomości. Wyjątek stanowią przypadki, że na danym chodniku dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów (czyli tam gdzie obowiązuje strefa płatnego parkowania).

Do odśnieżania przygotowanych jest 28 pługoposypywarek, 21 pługów, 14 zestawów składających się z ciągnika lub samochodu i posypywarki oraz 2 pojazdy przeznaczone do pracy na estakadzie katowickiej (ich masa jest mniejsza niż 3,5 tony).

Od 1 listopada rozpoczyna działalność w ZDM komórka dyspozytorska zimowego utrzymania, która pracować będzie nieprzerwanie do końca marca 2016. Interwencje związane z zimowym utrzymaniem dróg administrowanych przez ZDM mieszkańcy mogą zgłaszać telefonicznie - 61 64 77 231 lub wysyłając maila na adres [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski