MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Dwunastym ambasadorem zostali wszyscy poznaniacy

Bogna Kisiel
Poznaniacy będą dwunastym ambasadorem Euro.
Poznaniacy będą dwunastym ambasadorem Euro.
Dokładnie na tydzień przed otwarciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 prezydent Ryszard Grobelny zaprezentuje pełny skład poznańskiej drużyny Ambasadorów Euro. A to oznacza kolejne nominacje. Uroczystość rozpocznie się dzisiaj o godz. 11 na Starym Rynku tuż przed zegarem, odmierzającym czas do rozpoczęcia turnieju.

Jedenastym zawodnikiem zostanie osoba, która mówi o sobie "Jestem patriotą i czuję się, także dziś, ambasadorem Polski w świecie". Kto dołączy do teamu? Na razie niech jej nazwisko pozostanie tajemnicą. Ale zdradzimy kilka szczegółów, które mogą naprowadzić na trop ostatniego "piłkarza", grającego w poznańskiej drużynie. Urodził się w Poznaniu. Do uprawiania jednej z dyscyplin sportowych namówił go ojciec, który był jego doradcą i pierwszym nauczycielem. Już w wieku 18 lat został mistrzem Polski. Od tego momentu wygrał wiele turniejów.

- Chciałem studiować w Łodzi i zostać reżyserem filmowym. Moimi idolami byli wtedy Polański i Skolimowski. Interesował mnie zawsze teatr, kino. Skończyłem w końcu jako sportowiec, ale niewątpliwie miałem zainteresowania humanistyczne - powiedział w rozmowie z Serafiną Ogończyk-Mąkowską. - Najczęściej przebywam w Warszawie, drugie miejsce to Monte Carlo, Alpy i Poznań - u mamy.

Pasjami jedenastego ambasadora Poznania jest sport i sztuka. Inwestuje w nieruchomości i właśnie w sztukę (malarstwo). Kto to jest? Pewnie wielu się domyśla. Ale to nie jedyna niespodzianka, jaka nas czeka w piątkowe południe, ponieważ nominowany będzie jeszcze jeden szczególny ambasador.

- Odwołam się do terminologii sportowej. Mówi się, że każdy dobry zespół składa się z jedenastu piłkarzy, a dwunastym zawodnikiem jest publiczność czyli w tym przypadku mieszkańcy Poznania - tłumaczy Michał Prymas, dyrektor Biura Euro 2012 Urzędu Miasta. - Dlatego postanowiliśmy na dwunastego ambasadora nominować wszystkich poznaniaków, by kibicowali piłkarzom, żeby poczuli misję, jaką ma do spełnienia gospodarz turnieju.

Do mistrzostw miasto przygotowywało się przez pięć lat, dokładnie 1878 dni. Za siedem dni zostaniemy wszyscy wystawieni na próbę, jako organizator imprezy. Dlatego ważne, by kibice, którzy przyjadą i obejrzą turniej z perspektywy Poznania zachowali w pamięci obraz wspaniałego miasta oraz przyjaznych i gościnnych ludzi. To od nas zależy, jakie wywiozą wrażenia i czy będą chcieli tutaj wrócić za rok, trzy czy kilka lat.

- Przesłaniem ostatniej nominacji jest podkreślenie niezwykle istotnej roli, jaką będą pełnili zwykli mieszkańcy w trakcie futbolowego święta - mówi Katarzyna Strzyż z Biura Euro 2012. - Poznań po raz pierwszy jest gospodarzem tak prestiżowej i historycznie bezprecedensowej imprezy, budzącej zainteresowanie milionów ludzi z całego świata. Przeżyjemy ten czas tylko raz, bez powtórek. Dlatego tak ważna jest atmosfera, jaką stworzymy i jak ugościmy kibiców oraz dziennikarzy.

Symboliczne przekazanie nominacji ambasadorskiej poznaniakom odbędzie się przed zegarem, który od września 2009 r. odmierza czas do mistrzostw.

- W imieniu mieszkańców nominację odbiorą te osoby spośród mieszkańców, które zostały "twarzami Euro", a ich fotografie pojawiły się na bilboardach - twierdzi M. Prymas. - Dokument nominacyjny zostanie umieszczony na Arsenale.
Poznań chce też się zrewanżować mieszkańcom za pełnienie funkcji ambasadorów Euro.

- Dla wszystkich przygotowaliśmy 60 bezpłatnych koncertów w Strefie Kibica i wiele innych atrakcji - dodaje M. Prymas.

Od dziś drużyna Ambasadorów Euro będzie w komplecie. Przypomnijmy, że pierwszymi jej zawodnikami zostali ojciec Jan Góra i Jacek Mezo Mejer. Później do tego grona dołączyli: Bartosz Bosacki, piłkarz; Katarzyna Bujakiewicz, aktorka; Katarzyna Werner, dziennikarka; Andrzej Maleszka, reżyser; Jerzy Łączny, dziennikarz; Hanna Suchocka, polityk; Jan Kulczyk, biznesmen i Ray Wilson, muzyk. W maju drużynę opuścił Maciej Kurak, artysta. Ale drużyna nie będzie grać w osłabieniu, bo od dzisiaj ma już kolejnych dwóch, wyjątkowych zawodników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski